Kultura w Poznaniu

Film

Podwójne życie Michała

Najnowszy film Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego zapowiada Bartosz Żurawiecki. Książę i dybuk wchodzi do kin 18 maja.

Lato 1993

Najnowszy film Robina Campillo zapowiada Przemysław Toboła. "120 uderzeń serca" wchodzi do kin 11 maja.

Francuska Muza

Od wielu lat kino znad Sekwany cieszy się wielkim uznaniem w naszym kraju. Kino Muza od 7 do 13 maja zaprasza na 9. Przegląd Nowego Kina Francuskiego. Dla swoich widzów przygotowało między innymi filmy, które będzie można zobaczyć jeszcze przed ich oficjalną premierą.

PROSTO Z EKRANU. Thanos nadchodzi! (bezspoilerowo)

Niezwykle spójne uniwersum, na które składa się już 18 realizowanych przez ostatnią dekadę filmów i nieco ponad 30 wyrazistych superbohaterów, nie tylko robi wrażenie, ale też nie ma w świecie kina precedensu. W "Avengers: Wojnie bez granic" dochodzi do punktu krytycznego - wraz z pojawieniem się na Ziemi Thanosa stawka rośnie bowiem do niebotycznych rozmiarów, a my jako widzowie po raz pierwszy nie jesteśmy w stanie przewidzieć konsekwencji tytanicznego starcia.

200 lat dla Muzy!

Kultowe kino w naszym mieście, do którego sentyment ma wielu poznaniaków, świętuje okrągłe urodziny. A że Muzie stuknęło 110 lat, nie obędzie się bez jubileuszowego programu filmowego. Do końca roku będziemy świętować rocznice premier kultowych filmów i urodziny ukochanych aktorów. Zaczniemy wideokoncertem "pana od muzyki".

PROSTO Z EKRANU. Próżność

Kiedy pewnego mglistego wieczoru w Avechot, małym miasteczku położonym we włoskich Alpach, znika Anna Lou, 16-letnia córka pobożnych członków religijnego bractwa, cała lokalna społeczność zamiera w bezruchu. Zagadkę jej zaginięcia ma rozwikłać doświadczony inspektor Vogel, który w swojej pracy stosuje dość niekonwencjonalne metody...

Kino, które chce zmieniać świat

Niegdyś filmowcy wierzyli, że za pomocą dziesiątej muzy da się zmienić świat. Współcześnie wciąż trafiają się śmiałkowie, którzy są przekonani, iż ich filmy mogą widzem wstrząsnąć. Wiosenny cykl Kino w działaniu rzuca nam otwarte wyzwanie: oglądajmy i rozmawiajmy, a także - bądźmy czujni i aktywni.

PROSTO Z EKRANU. Cicha apokalipsa

Nie rozmawiasz, nie gwiżdżesz, nie używasz telefonu, jedząc nie chrupiesz ani nie mlaszczesz, chodzisz bez butów tylko po wysypanych piaskiem szlakach, by przypadkiem nie nadepnąć na gałązkę, eliminujesz ze swojego otoczenia wszelkie dźwiękowe bodźce. W "Cichym miejscu" niewinne kichnięcie może cię bowiem kosztować życie.

Zakaz latania

O filmie "Nie jestem czarownicą" w reżyserii Rungano Nyoni pisze Bartosz Żurawiecki. Premiera - 20 kwietnia.

PROSTO Z EKRANU. Angielski humor dla wybranych

Poczucie humoru rzecz względna. W efekcie z komediami zwykle jest tak, że pewną część publiczności bawią do łez, inną zaś pozostawiają z kamienną twarzą. Z komediami romantycznymi rzecz przedstawia się jeszcze trudniej. Zwłaszcza, kiedy para ekranowych kochanków ma łącznie ponad 120 lat, jak w najnowszym filmie brytyjskiego reżysera Richarda Loncraine "Do zakochania jeden krok".

Film lepszy niż tort czekoladowy

- Filmy dla dzieci są zazwyczaj takie za przeproszeniem "słodko pierdzące". Niektórym oczywiście one się podobają, ale ja wolę takie, w których animacja jest bardziej artystyczna, nie taka kolorowa i "ładna" - mówi Bazyli Jędrzejewski, laureat kilku edycji Przeglądu Filmów Animowanych Oko Kalejdoskopu. W tym roku zgłoszenia przyjmowane są do 10 kwietnia.

Król rozrywki

O filmie "Player One" w reżyserii Stevena Spielberga pisze Przemysław Toboła. Premiera - 6 kwietnia.

Miejsce dla kina niekomercyjnego

- Wszyscy jesteśmy podobni. Zarówno celebryci przeżywają swoje małe problemy, jak i nie-celebryci przeżywają swoje wielkie zwycięstwa - mówi Tomasz Gąssowski*, reżyser filmu "Baraż", który w kwietniu wchodzi na ekrany polskich kin. Poznań odwiedził jako juror konkursu międzynarodowego na 10. Short Waves Festival.

10 lat na fali

Short Waves Festival, międzynarodowy festiwal filmów krótkometrażowych, od 20 do 25 marca już po raz dziesiąty w Poznaniu. Do obejrzenia ponad 300 filmów.

PROSTO Z EKRANU. Wszystko i nic

Niespotykane w normalnym świecie piękne krajobrazy i stworzenia, które zagrażają życiu, a jednocześnie potrafią wpłynąć na ludzki umysł, to temat najnowszego filmu Alexa Garlanda. Tytułowa "anihilacja" pochodzi od łacińskiego nihil, oznaczającego "nic" i opisuje proces znikania materii, jej unicestwienia. Tym razem okazuje się jednak, że nic może być również początkiem wszystkiego, a wszystko zależy jedynie od naszej interpretacji.

Portret rodzinny we wnętrzu

Nowy film austriackiego reżysera Michaela Hanekego - któremu "Miłość" przyniosła szereg międzynarodowych nagród, z Oscarem włącznie - może nieco zaskoczyć jego wielbicieli. O filmie "Happy End", który w piątek wchodzi do kin, pisze Bartosz Żurawiecki.

PROSTO Z EKRANU. Gra pozorów

Od czasu seansu "Kac Vegas", który okupiłem niemałym bólem głowy, ostrożnie podchodzę do amerykańskich filmów traktujących o z pozoru przewidywalnych imprezach, zmieniających się w szaleńczą jazdę rollercoasterem. Po "Wieczorze gier" zapewne znów dam tego rodzaju produkcjom kredyt zaufania, bo choć najnowszą komedię Johna Francisa Daley'go i Jonathana Goldsteina od logiki dzielą lata świetlne, to stanowi ona rozrywkę całkiem przyzwoitej klasy.

PROSTO Z EKRANU. Efekt motyla

Istnieje matematyczna teoria, według której trzepot skrzydeł motyla na jednym końcu świata, jest w stanie wywołać tsunami na drugim jego krańcu. Analogicznie, chaos nie jest w swojej istocie nieuporządkowaniem, a jedynie zbiorem zmiennych tak licznych, że nie sposób ich wszystkich przewidzieć. Tyle w teorii. W praktyce - co pokazuje film W ułamku sekundy - wszystko znacznie bardziej się komplikuje.

1 31 Strona 32 33 34 35