Kultura w Poznaniu

Film

Trafika to nie tylko sklepik z prasą i tytoniem - to miejsce, gdzie można kupić przyjemność i rzeczy pożądane, acz grzeszne. Stałym klientem Ottona jest Zygmunt Freud, zagrany z dużą atencją przez Bruno Ganza. Jego Freud jest prawdziwie zmęczonym życiem i chorobą 81-letnim nałogowym palaczem - o filmie "Trafikant" pisze Przemysław Toboła.

Czytaj artykuł

Pośród licznych atrakcji czwartej edycji cyklu #NaWolnym, pojawią się także plenerowe projekcje filmów. Kinowe seanse wyświetlane będą na dziedzińcu Urzędu Miasta w dwóch częściach zatytułowanych: "Amerykańskie przedmieścia" oraz "Pół człowiek, pół legenda".

Czytaj artykuł

"Dziedzictwem. Hereditary" - znakomitym, jednym z najgłośniejszych horrorów minionego roku - Ari Aster złożył widzom swego rodzaju obietnicę. I właśnie zaczął się z niej wywiązywać, o czym świadczy "Midsommar. W biały dzień" - kolejny jego niebanalny, arthouse'owy film grozy, który od kilku dni można oglądać w kinach.

Czytaj artykuł

Ta rozegrana w ciągu jednej doby, choć z licznymi wycieczkami w przeszłość, psychodrama o lekkim zabarwieniu onirycznym pokazuje kobiety, które nie mogły pogodzić się z odgrywaniem przypisanych płci żeńskiej ról. Każda znalazła własną drogę ucieczki - o filmie Pamiątki Claire Darling pisze Bartosz Żurawiecki.

Czytaj artykuł

Kiedy z nieba leje się żar przyjemnie jest schować się do zaciemnionego kina. Jeśli przy okazji film połączy w sobie lekką historię i niewymuszony humor, tym bardziej znaczy to, że wybór miejsca był słuszny. Oszustki są jak smaczny, zimny drink z palemką. Właśnie taka powinna być idealna komedia na lato.

Czytaj artykuł

Na 12. edycję Animatora nie przypadają już żadne ważne rocznice, pod którymi minęły ostatnie lata. W tym roku postawiono po prostu na dobry program. Organizatorzy korzystają z wypracowanych przez siebie rozwiązań - również i tych najnowszych z ostatnich lat.

Czytaj artykuł

Łatwiej przychodzi Petrze nawiązać bliską relację z Lucasem, który ma niecodzienną pasję - fotografuje odkrywane mogiły, a w nich szczątki ofiar wojny domowej. Każdy z uczestników tego dramatu będzie musiał się zmierzyć ze swoim rodzinnym uwikłaniem, tajemnicami determinującymi ich neurotyczne zachowania - o filmie "Petra" pisze Przemysław Toboła.

Czytaj artykuł

Melita Norwood, nazywana przez opinię publiczną "szpiegiem-babcią" w wieku 80 lat na konferencji prasowej w swoim ogrodzie przyznała się do bycia szpiegiem. Ze względu na wiek nie została osądzona i zmarła we własnym domu mając 93 lata. Opowieść opartą na jej życiorysie snują Tajemnice Joan, których największą siłą jest właśnie ta niewiarygodna historia.

Czytaj artykuł

Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator - jedno z największych wydarzeń poświęconych animacji w Europie - wystartuje 5 lipca.

Czytaj artykuł

W "Królowej kier" - gęstym duńsko-szwedzkim dramacie - gra toczy się nie przy karcianym stole, ale w centrum międzyludzkich relacji. Emocje buzują przy każdym zagraniu, a zwycięstwo okazuje się tylko pozorne.

Czytaj artykuł

- Moim ulubionym miejscem w nowym kinie jest taras, gdzie będzie można zjeść ciasto, coś wypić, ale przede wszystkim obejrzeć film na wolnym powietrzu pod markizą - o tym, co czeka widzów w kinie Muza** po rewolucji opowiada Joanna Piotrowiak*. Muza wraca na Świętego Marcina 8 czerwca!

Czytaj artykuł

Reżyser Lars Kraume już w swoim wcześniejszym filmie Fritz Bauer kontra państwo opowiadał opartą na faktach historię starcia jednostki z systemem. Także tym razem odwołuje się do prawdziwych wydarzeń, stawiając jednak w centrum bohatera zbiorowego - o filmie "Milcząca rewolucja" pisze Bartosz Żurawiecki.

Czytaj artykuł

Z pozoru to znana opowieść o prostytucji, z wszystkimi jej typowymi elementami: poniżeniem, przemocą seksualną, bezdomnością, rywalizacją prowadzącą do krwawych bójek, bogatymi, starymi burżujami, którzy kupują młode ciała, etc. - o filmie "Sauvage" pisze Bartosz Żurawiecki.

Czytaj artykuł

- Po pierwsze jestem dziennikarzem. Ale nie ukrywam, że jestem też częścią ruchu obrońców klimatu i ten ruch wspieram - mówi dokumentalista Carl-A. Fechner*, reżyser filmu "Climate Warriors", prezentowanego podczas zakończonego niedawno Poznań Design Festiwal w Poznaniu.

Czytaj artykuł

- Jeśli LGBT Film Festival uznać za papierek lakmusowy i ocenić jego rolę kulturotwórczą w prezentowaniu kinematografii z całego świata w Polsce, to z roku na rok jest coraz lepiej. Nie mówimy tylko o społeczności LGBT, ale przez nasz pryzmat opowiadamy o świecie - mówi Remigiusz Kadelski, koordynator programu festiwalu, którego dziesiąta, lokalna edycja, rozpocznie się w piątek.

Czytaj artykuł

Dwie części temu ktoś nierozważnie zabił mu psa, zmuszając do powrotu ze spokojnej emerytury. Od tego czasu z kulką w głowie skończyło pewnie już kilkaset osób i wszystko wskazuje na to, że zabawa dopiero się rozkręca. John Wick powraca bowiem w trzeciej odsłonie serii i tym razem staje naprzeciw całej światowej organizacji płatnych zabójców, do której jeszcze niedawno należał.

Czytaj artykuł

W filmie "Koniec ze strachem" Barbara Visser bada przypadek zniszczenia obrazu abstrakcyjnego przez oburzonego widza, a także próbę jego restauracji i rekonstrukcji. W ten sposób pokazuje również szerszy problem związany z odbiorem sztuki współczesnej. Film będzie można zobaczyć we wtorek w Pawilonie.

Czytaj artykuł

Wszystko, co najważniejsze w życiu, wyczytałem z książek, więc film Oliviera Assayasa jest dla mnie, mola książkowego, jak haust dymu z gitanesa - o filmie "Podwójne życie" pisze Przemysław Toboła.

Czytaj artykuł

Jedną z ciemniejszych stron popkultury jest to, że - podobnie jak masowa wyobraźnia - żywi się również mrocznymi postaciami, które najłatwiej rozbudzają emocje. Nie bez przyczyny to właśnie takie nazwiska jak Charles Manson, Ted Kaczynski czy wreszcie Ted Bundy stają się jej częścią, a ich życiorysy kanwą, na bazie której kręci się dochodowe filmy przyciągające do kin tłumy widzów.

Czytaj artykuł

"Ostrą granią dzielimy czas i stawiamy na pierwszej stronicy płaszczyznę w postaci kwadratu czarnego jak tajemnica, płaszczyzna patrzy na nas ciemnym, jak gdyby kryła w sobie nowe stronice przyszłości" - pisał w jednym ze swoich tekstów Kazimierz Malewicz, autor zaprezentowanego pierwszy raz w Petersburgu w 1915 roku obrazu "Czarny kwadrat na białym tle", który zmienił sposób myślenia o sztuce. Malewicz na stałe wpisał się do kanonu historii sztuki. Czy jednak wiemy o nim już wszystko?

Czytaj artykuł
1 30 Strona 31 32 33 34