Kultura Poznań.pl

Film

opublikowano:

Wyprzedaż życia

Ta rozegrana w ciągu jednej doby, choć z licznymi wycieczkami w przeszłość, psychodrama o lekkim zabarwieniu onirycznym pokazuje kobiety, które nie mogły pogodzić się z odgrywaniem przypisanych płci żeńskiej ról. Każda znalazła własną drogę ucieczki - o filmie Pamiątki Claire Darling pisze Bartosz Żurawiecki.

.
fot. materiały dystrybutora

Catherine Deneuve nie zwalnia tempa. Słynna francuska aktorka, z niebagatelnym przecież dorobkiem na koncie, wciąż kręci przynajmniej dwa filmy rocznie. Tytułowa bohaterka Pamiątek Claire Darling, według powieści Lyndy Rutledge, od lat żyje samotnie w swoim wielkim domu na francuskiej prowincji. Nie opuszcza posiadłości, otoczona przez skrupulatnie zbierane przez lata przedmioty. Mechaniczne zabawki, porcelanowe zastawy, wiekowe meble, stare druki... Pewnego dnia budzi się i postanawia wszystkiego się pozbyć. Urządza na podwórku swojego domu wielką wyprzedaż. Dostała bowiem w nocy znak, że dzisiaj umrze.

Catherine Deneuve wystąpiła w filmie razem z córką, Chiarą Mastroianni. Jej filmowa córka, Marie, od dawna nie utrzymuje z matką kontaktu, w młodym wieku uciekła do Paryża, teraz jednak wraca, zaniepokojona informacją o "szaleństwie" rodzicielki. Wraz z Marie wraca też przeszłość. Z rupieciarni wspomnień wyciągnięte zostają rodzinne dramaty i tragedie, niezagojone rany, niewyleczone urazy... Dlaczego Marie uciekła z domu? Dlaczego Claire nad ludzi przedkładała piękne przedmioty? I czy jest jeszcze w ogóle czas, by cokolwiek zmienić, naprawić, wyjaśnić? Ta rozegrana w ciągu jednej doby, choć z licznymi wycieczkami w przeszłość, psychodrama o lekkim zabarwieniu onirycznym pokazuje kobiety, które nie mogły pogodzić się z odgrywaniem przypisanych płci żeńskiej ról. Każda znalazła własną drogę ucieczki. A Catherine Deneuve jest niezawodna w roli bohaterki, która nie chce się zestarzeć. Woli umrzeć.

Bartosz Żurawiecki

  • Pamiątki Claire Darling
  • reż. Julie Bertuccelli
  • premiera: 5.07

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019