Kultura Poznań.pl

Film

opublikowano:

Uwikłanie

Łatwiej przychodzi Petrze nawiązać bliską relację z Lucasem, który ma niecodzienną pasję - fotografuje odkrywane mogiły, a w nich szczątki ofiar wojny domowej. Każdy z uczestników tego dramatu będzie musiał się zmierzyć ze swoim rodzinnym uwikłaniem, tajemnicami determinującymi ich neurotyczne zachowania - o filmie "Petra" pisze Przemysław Toboła.

.
fot. materiały dystrybutora

Do dziś pozostaje nieznana liczba ofiar wojny domowej w Hiszpanii w latach 1936-39.  Tysiące osób zginęło w egzekucjach, pochowani w miejscach skazanych na polityczną niepamięć, najpierw przez reżim gen. Franco, a po jego śmierci w imię narodowej zgody. Dopiero ostatnimi laty archeolodzy ruszyli na poszukiwanie grobów tamtej wojny, które może nie wprost, ale rzutują na współczesnych Hiszpanów. I właśnie bezimienne mogiły, odkrywane gdzieś na skraju winnic, są tłem do ostatniego filmu Rosalesa (Kula w łeb, Piękna młodość). Tytułowa bohaterka, Petra (Bárbara Lennie - Wszyscy wiedzą, Magical Girl), samotnie wychowywana przez matkę, próbuje odszukać swojego ojca. Matka do śmierci nie wyjawiła nazwiska dawnego kochanka. Petra próbuje swoje emocje przeobrażać w sztukę, trochę maluje, fotografuje, tańczy.

Kierowana wskazówką przyjaciółki matki z czasów studiów, zdobywa staż w pracowni słynnego rzeźbiarza Jaumego, licząc na spotkanie z nieznanym ojcem. Przyjeżdża do posiadłości na odległej od Madrytu wsi, gdzie poznaje rodzinę rzeźbiarza: enigmatyczną żonę Marisę i introwertycznego syna Lucasa. Zbliżenie się do rzeźbiarza nie jest proste, gdyż ten jest egotystą, który wobec ludzi zachowuje się w sposób bezceremonialny, wręcz okrutny. Łatwiej przychodzi Petrze nawiązać bliską relację z Lucasem, który ma niecodzienną pasję - fotografuje odkrywane mogiły, a w nich szczątki ofiar wojny domowej. Każdy z uczestników tego dramatu będzie musiał się zmierzyć ze swoim rodzinnym uwikłaniem, tajemnicami determinującymi ich neurotyczne zachowania.

Przemysław Toboła

  • "Petra"
  • reż. Jaime Rosales
  • premiera: 21.06

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019