Kultura Poznań.pl

Film

opublikowano:

11. MFFA Animator - znamy wyniki!

Przez ostatni tydzień Poznań był stolicą światowej animacji. Miasto odwiedziło ponad 350 gości z Polski i zagranicy, na ekranie można było zobaczyć ponad trzysta pokazów filmowych, a poza salą kinową wziąć udział w niemal tysiącu wydarzeń w ramach festiwalu. Wszystko co dobre szybko się kończy, więc czwartkowa ceremonia wręczenia festiwalowych nagród - Pegazów, a wraz z nią werdykt jury już za nami.

.
Kadr z filmu "Love Me, Fear Me", fot. materiały prasowe

W międzynarodowym konkursie o najważniejsze laury Animatora rywalizowało 49 filmów krótkometrażowych oraz 5 pełnych metraży, wyłonionych z ponad tysiąca zgłoszeń z ponad sześćdziesięciu krajów. Międzynarodowe jury w składzie Vera Neubauer (Wielka Brytania), Krzysztof Knittel (Polska), Nag Vladermersky (Wielka Brytania) [krótki metraż] oraz Chris Robinson (Kanada), Joanna Raczyńska (Stany Zjednoczone) i Zbigniew Czapla (Polska) [pełny metraż] przyznało następujące nagrody:

GRAND PRIX / Złoty Pegaz: Neputovanja / Untravel, Ana Nedeljković, Nikola Majdak Jr.

Uzasadnienie jury: Film o aktualnym i uniwersalnym przekazie, który za pomocą lalek i prostego projektu postaci osiąga niezwykle silny emocjonalny efekt.

II Nagroda / Srebrny Pegaz: Telefonul / The Call, Anca Damian

Uzasadnienie jury: Za niesamowite połączenie płynnie współgrających, pełnych inwencji technik, które poruszyło nas pełną emocji opowieścią.

III Nagroda /Brązowy Pegaz: Negative Space, Max Porter, Ru Kuwahata

Uzasadnienie jury: Prosty, pięknie zrealizowany, poetycki film o utracie i żałobie.

Nagroda Za Najlepszy Film Pełnometrażowy: Photon, reż. Norman Leto  

Uzasadnienie jury: Ta z pozoru naukowa wykładnia na temat procesów poznawczych człowieka z czasem zmienia się w subtelną wiwisekcję udręczonego, ale być może nieudolnego i niewiarygodnego narratora. Ten film w sposób niezwykle twórczy wykorzystuje konwencje wywiadu z Bogiem. Postać naukowca uprawia man-splaining; dzięki animacji roztacza niekiedy mroczne wizje, jako "dowód", ale i "fantazję", wskutek czego granice tych binarności ciągle przesuwają się i zderzają. Mamy tu film wyjątkowo odważny, oryginalny i niepodobny do czegokolwiek, co wcześniej widzieliśmy.

Nagroda Za Najlepszy Film Muzyczny: Min Börda / The Burden, Niki Lindroth von Bahr

Uzasadnienie jury: Doskonałe połączenie muzyki, słów, obrazu i humoru.

Nagroda Specjalna Rektora Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu za najlepszy film studencki: Love Me, Fear Me, Veronica Solomon

Uzasadnienie jury: Wyjątkowy film dowodzący, że animacja to idealne medium, by za pomocą choćby odrobiny gliny, stworzyć coś z niczego.

Nagroda Specjalna Im. Wojciecha Juszczaka Za Szczególne Walory Artystyczne oraz Nagroda Specjalna Ufundowana Przez Dito Gear™: Nebula, Marcin Nowrotek

Uzasadnienie jury: Za udane połączenie interesującej, eksperymentalnej formy z muzyką jazzową.

Nagroda Publiczności Za Najlepszy Film Krótkometrażowy: Min Börda / The Burden, Niki Lindroth von Bahr

Nagroda Publiczności Za Najlepszy Film Pełnometrażowy: Seder-Masochism, Nina Paley

Kryształowy Pegaz Za Całokształt Twórczości: Daniel Szczechura

W tym roku w ramach Animatora po raz pierwszy zorganizowany został - we współpracy ze Stowarzyszeniem Filmowców Polskich i Studiem Miniatur Filmowych - Konkurs Polskich Filmów Animowanych Animator.pl. Międzynarodowe jury w składzie: Małgorzata Sady, Jerzy Armata, Izabela Plucińska, Yves Nougaréde i Maciek Szczerbowski przyznało następujące nagrody:

GRAND PRIX - Kryształowy Animusz dla autora filmu z dowolnej kategorii konkursowej: Kwadratura koła / Squaring the Circle, Karolina Specht

Złoty Animusz za Debiut dla autora filmu z kategorii Filmy Studenckie i Dyplomowe: Na zdrowie! / Bless You!, Paulina Ziółkowska

Złoty Animusz za Film lub Serial dla Dzieci: Basia i nowy braciszek / Babsy and her baby brother, Marcin Wasilewski

Złoty Animusz za Film Autorski: III, Marta Pajek oraz wyróżnienia dla Nie masz dystansu / You are overreacting Kariny Paciorkowskiej, Świata, który uleciał na grzbiecie krowy / The World that flew away on the back of a Cow Wojciecha A. Hoffmanna, Bernarda, Anny Oparkowskiej, The Game Natalii Oliwiak i Kosmicznego trio / The Amazing Adventures of Not So Special People from Outer Space Katarzyny Miechowicz.

Warto pamiętać, że Animator kwalifikuje filmy do Oscarów®. Oznacza to, że laureaci Grand Prix Animatora 2018 - Złotego Pegaza, Ana Nedeljković, Nikola Majdak Jr. mają ułatwioną drogę do wymarzonej, oscarowej nominacji. Trzymamy kciuki!

oprac.as

  • pokaz wszystkich nagrodzonych filmów, 13.07, g. 17, 19 i 21, Kino Muza
  • pokaz filmów stworzonych w ramach Animatora Dla Dzieci, 14.07, g. 16, Sala Wielka CK Zamek