Kultura Poznań.pl

Kultura

opublikowano:

Filharmonia gości gwiazdy

W "Niemieckim requiem" Johannesa Brahmsa porusza emocjonalny i uniwersalny charakter tekstów i muzyki. To głęboko humanistyczny utwór, który wcale nie powinien być kojarzony z liturgią. Nic dziwnego, że sam kompozytor wolał, by dzieło nosiło nazwę "Requiem ludzkie". W najbliższy piątek utwór Brahmsa zabrzmi w Auli UAM.

. - grafika artykułu
Andrzej Borejko, fot. Ch. Rüttger

Prawdopodobnie Brahms napisał "Niemieckie requiem" pod wpływem wiadomości o śmierci dwóch ukochanych osób - jego matki, a także przyjaciela, Roberta Schumanna. Kompozycję tę oparł na fragmentach Starego i Nowego Testamentu, a nie, jak można byłoby się spodziewać, na tekstach liturgicznych mszy żałobnej. Dobór słów jest bardzo przemyślany, a muzyka ściśle za nimi podąża, służąc tym samym czemuś większemu - głęboko osobistemu przesłaniu. Utwór przeznaczony jest na orkiestrę symfoniczną, chór oraz solistów - baryton i sopran. Ten pierwszy tak duży utwór Brahmsa zapoczątkował zwrot w jego twórczości ku wielkim formom.

Solistami wieczoru będą Siobhan Stagg oraz Michael Nagy. Stagg jest młodą, dobrze zapowiadającą się sopranistką, której głos wzbudził zachwyt legendarnej Christy Ludwig. Kariery, choć dopiero rozpoczynającej się, mogłaby pozazdrościć jej niejedna śpiewaczka. Stagg jest laureatką prestiżowych konkursów, w sezonie 2013/2014 była solistką w Deutsche Oper Berlin, a debiutancki album artystki został wydany jeszcze w trakcie jej studiów! Drugim z solistów będzie Michael Nagy. Po jego debiucie recenzent "Evening News" napisał: "Czapki z głów! Ten człowiek to rewelacja!". Dalsza kariera barytonistytylko potwierdziła entuzjastyczne słowa. Artysta ten współpracuje z wieloma teatrami operowymi, a w jego repertuarze odnajdziemy takie role jak: Papageno z "Czarodziejskiego fletu", Guglielmo z "Cosi fan tutte" czy Falke z "Zemsty nietoperza". Nagy doskonale odnajduje się także w repertuarze oratoryjnym - wykonywał m.in. "Pasję wg św. Mateusza" Johanna Sebastiana Bacha w Lincoln Center w Nowym Yorku czy "Eliasza" Felixa Mendelssohna.

Najbardziej wyczekiwanym gościem wieczoru będzie jednak dyrygent - Andrzej Borejko, który swoimi interpretacjami buduje sobie znaczące miejsce w historii muzyki. Jego kariera jest imponująca, a pracowitość i talent sprawiły, że dziś uznawany jest za jednego z najlepszych dyrygentów wywodzących się z Europy Wschodniej. Obecnie pełni funkcję dyrektora artystycznego Orchestre National de Belgique i Naples Philharmonic na Florydzie oraz głównego gościnnego dyrygenta Orquesta Sinfónica de Euskadi z San Sebastian w Hiszpanii. Czwartego listopada Borejko poprowadzi Orkiestrę Filharmonii Poznańskiej oraz Chór Filharmonii Narodowej.

Aleksandra Bliźniuk

  • Filharmonia Poznańska z cyklu "Gwiazdy światowych estrad" - "Niemieckie requiem"
  • Siobhan Stagg - sopran, Michael Nagy - baryton, Andrzej Borejko - dyrygent, Chór Filharmonii Narodowej, Orkiestra Filharmonii Poznańskiej
  • 4.11, g. 19
  • Aula UAM