Kultura w Poznaniu

Festiwale

opublikowano:

Magia muzyki świata

Na parkingu przed Zamkiem znów "wyrośnie" trawa, a w centrum popłynie muzyka świata. Wystąpią gwiazdy gatunku, m.in. Tunezyjczyk Dhafer Youssef, rumuńska orkiestra Fanfare Ciocarlia, jamajski Twinkle Brothers z Trebuniami- -Tutkami oraz Irańczyk Hossain Alizadeh. Siódmy Festiwal Ethno Port przed nami!

. - grafika artykułu
Dhafer Youssef, fot. materiały organizatorów

Brytyjski Songlines, najbardziej prestiżowy magazyn zajmujący się world music, właśnie po raz kolejny umieścił poznański Ethno Port wśród 25 najważniejszych festiwali na świecie! Przed nami zatem cztery dni z muzyką na najwyższym poziomie. Występy, podobnie jak w zeszłym roku, odbywać się będą w kilku zamkowych przestrzeniach: Sali Wielkiej, na Dziedzińcu Zamkowym oraz na parkingu. Szczególnie atrakcyjnie zapowiadają się plenerowe koncerty przed Zamkiem. Będą one, tak jak przed rokiem, darmowe, a zagrają: Fanfare Ciocarlia, Les Tambours De Brazza oraz Trebunie-Tutki & Twinkle Brothers.

Czwartek, 12 czerwca

Już pierwszego dnia zaprezentuje się niekwestionowana gwiazda - Dhafer Youssef, wirtuoz lutni oud urodzony w Tunezji. Oud wywodzi się z Bliskiego Wschodu i uznawany jest za przodka europejskiej lutni. Youssef łączy magię tego instrumentu z nowoczesnymi rozwiązaniami brzmieniowymi. Sława artysty wykracza daleko poza rejony world music. Na swych bestsellerowych płytach ze swobodą łączy wątki muzyki tradycyjnej, jazzu, elektroniki. Wielką sławę przyniosła mu płyta Electric Sufi. Ostatni album to piękny, ubiegłoroczny Birds Requiem. Pierwszy dzień zakończy potańcówka z Poznańskim Domem Tańca. To środowisko, które od lat jest jednym z wielkopolskich centrów kultywowania tradycji ludowej.

Piątek, 13 czerwca

Zapewne do najszerszego grona publiczności trafi muzyka bodaj najsłynniejszej na świecie i jednej z najdynamiczniejszych spośród bałkańskich orkiestr dętych - Fanfare Ciocarlia. Grupa była wielką sensacją sceny "world" końca lat 90., kiedy ukazały się pamiętne płyty Radio Pascani i Baro Biao. Ostatni album, wydany w styczniu tego roku, grupa nagrała z grającym na gitarze i banjo kanadyjskim muzykiem Adrianem Raso, nie tracąc jednak nic ze swej karpackiej mocy. Dla licznych wielbicieli muzyki hinduskiej zagrają słynni skrzypkowie, bracia Ganesh & Kumaresh. Na muzycznych scenach funkcjonują od ponad czterdziestu lat, a pierwsze koncerty dawali jako kilkulatkowie. Dziś należą do najważniejszych przedstawicieli stylu karnatyckiego - typowego dla południowych Indii. Tego dnia współczesną kombinację muzyki tradycyjnej z elementami rocka, awangardy i elektroniki przedstawi koreański Jambinai. Wydarzeniem powinien się stać także koncert Karoliny Cichej i Barta Pałygi. Ci doświadczeni twórcy rok temu zostali bezdyskusyjnymi zwycięzcami konkursu na festiwalu Nowa Tradycja, a jesienią wydali wspaniałą płytę Wieloma językami, na której odwołują się do wielonarodowej i wielokulturowej tradycji Podlasia.

Sobota, 14 czerwca

Wydarzeniem trzeciego dnia ma szansę stać się koncert słynnego wirtuozerskiego Taksim Trio z Turcji. W jego akustycznej propozycji splatają się różne wątki - orientalne i europejskie, tradycyjne i współczesne. W muzyce tria fascynująco dialogują kanun (instrument podobny do cytry), baglama (lutnia długoszyjkowa) i klarnet. Na plenerowej scenie przed Zamkiem zaprezentuje się Les Tambours De Brazza z Konga, proponujący muzykę głęboko osadzoną w tradycji afrykańskich rytmów. W najdłuższy festiwalowy dzień (pięć koncertów) zagra też dobrze znana sympatykom folku Transkapela, która obchodzi właśnie dziesięciolecie działalności. Po niej wystąpi jedna z najlepszych węgierskich grup - Söndörgő. Ów długi dzień zakończy zaś jeszcze jedna fascynująco zapowiadająca się formacja, nagrywająca dla firmy Tzadik, amerykańska Charming Hostess. Bodaj najciekawszym z dokonań grupy jest wydany przed dekadą album Sarajevo Blues. Kłębią się w jej twórczości różne wątki: od ech pieśni sefardyjskich po natchnienia bliskowschodnie, od muzyki bałkańskiej po język avant-jazzu, wszystko śpiewane na kilka głosów z mocną instrumentalną podbudową.

Niedziela, 15 czerwca

Kogo zaczarował ubiegłoroczny koncert Kayhana Kalhora, ten nie powinien opuścić kończącego festiwal występu irańskiego duetu Hossein Alizadeh & Pejman Hadadi. Pierwszy z nich to wirtuoz długoszyjkowych lutni tar i setar. Twórca uduchowionych, kontemplacyjnych płyt. Jedną z najgłośniejszych nagrał w duecie z pamiętanym z Ethno Portu Djivanem Gasparyanem. Hadadi to wybitny muzyk grający na bębnie znanym jako tonbak lub zarb. Wielkim wydarzeniem powinien być też wspólny koncert, jaki dadzą przed Zamkiem Trebunie- -Tutki i Twinkle Brothers. Współpraca Jamajczyków i górali datuje się już od początku lat 90. To dzięki ich niezapomnianej płycie Higher Heights świat po raz pierwszy usłyszał o polskim folku. Oba zespoły okazjonalnie nadal spotykają się na scenie, a przed sześcioma laty wydały ostatni (póki co?) wspólny, świetny album Songs of Glory / Pieśni chwały. Fantastycznie zapowiada się też koncert brazylijskiej wokalistki Renaty Rosy. Jest dziś jedną z najciekawszych artystek ze swego kraju. Odwołując się do dawnych tradycji północnego wschodu Brazylii, ujmująco, zachwycająco śpiewa, gra też na smyczkowym instrumencie rabeca. Wreszcie Pekko Kappi z Finlandii. Jego słynny rodak akordeonista Kimmo Pohjonen rozkochał w sobie poznańską publiczność. Czy podobnie będzie i tym razem? Kappi również pełnymi garściami czerpie z tradycji, ale też filtruje ją przez swoją wrażliwość i eksperymentuje z brzmieniami. Gra na starofińskiej lirze jouhikko, którą podłączył do wzmacniacza i przetworników dźwięku.

Tomasz Janas

  • Festiwal Ethno Port
  • 12-15.06
  • CK Zamek
  • bilety: karnet na trzy dni (od piątku do niedzieli) 100 zł, karnet wraz z inauguracyjnym koncertem Dhafera Youssefa 120 zł, bilety jednodniowe 60-70 zł, na pojedynczy koncert 20-40 zł