Kultura w Poznaniu

Festiwale

opublikowano:

Irlandia po poznańsku

Wystawy i prelekcje, pokazy filmowe i zajęcia plastyczne, warsztaty taneczne i oczywiście koncerty: bogaty oraz różnorodny jest program tegorocznych poznańskich obchodów Dni św. Patryka. Potrwają od 14 do 17 marca.

. - grafika artykułu
fot. materiały organizatora

Poznaniacy już przyzwyczaili się do faktu, że coroczne obchody imienin św. Patryka (17 marca) są w stolicy Wielkopolski obchodzone szczególnie uroczyście. Wielbiciele kultury Zielonej Wyspy zgromadzeni wokół Fundacji Kultury Irlandzkiej skutecznie dbają, by irlandzkie święto narodowe również nad Wartą miało swój godny wymiar.

Piątek

Tegoroczne obchody Dni św. Patryka rozpoczną się w piątek 14 marca. Tego dnia o g. 18 w Wielkopolskim Muzeum Wojskowym na Starym Rynku czeka nas wernisaż wystawy Irish Defence Forces - armia szmaragdowej wyspy. W ramach trwającej do końca czerwca wystawy, prezentującej historię armii irlandzkiej, obejrzeć można będzie mundury wypożyczone przez tamtejsze siły obronne. O g. 19 w kinie Charlie Monroe wyświetlony zostanie film Irish Destiny z 1926 r. Zwieńczeniem dnia będzie koncert irlandzkiego artysty Matthew Kelly'ego w pubie Tanner's o g. 20.30.

Sobota

Drugiego dnia już od g. 11 w Filii Biblioteki Raczyńskich przy Al. Marcinkowskiego 23/24 na dzieci czekają warsztaty plastyczne. O tej samej porze w IV Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Swojskiej rozpoczną się otwarte warsztaty tańca irlandzkiego. Wieczorem o g. 19 w ramach Festiwalu Filmu Irlandzkiego w Charlie Monroe Kino Malta obejrzeć będzie można Śniadanie na Plutonie, godzinę później w pubie Tanner's rozpocznie się koncert zespołu Strays, a o g. 21.30 w tym samym miejscu zaprezentują się specjalni goście z Irlandii - Cormac Dempsey i Cian Loughaire.

Niedziela

Niedzielne atrakcje rozpoczną się także o g. 11 warsztatami tańca irlandzkiego dla dzieci w Studio Tańca EtnoBalans przy ul. Wielkiej. W samo południe w kinie Charlie Monroe seans dla dzieci i młodzieży - Sekret Księgi z Kells. Szmaragdowe ceili, czyli wielka potańcówka irlandzka z udziałem muzyków z Zielonej Wyspy rozpocznie się o g. 17.30 w Domu Tramwajarza przy ul. Słowackiego. Kinomani o g. 19 będą mogli obejrzeć jeszcze film Siostry Magdalenki.

Poniedziałek - Dzień św. Patryka

Ostatniego dnia w siedzibie Fundacji przy ul. Kramarskiej, w g. 10-15, odbywać się będą zajęcia dla dzieci i dorosłych. Tam też będzie miała miejsce wystawa fotografii Irlandzkie impresje. O g. 18 w Bibliotece Uniwersyteckiej przy Al. Marcinkowskiego rozpocznie się prelekcja dr Katarzyny Gmerek Buntownicy, artyści i nauczyciele - polscy emigranci w Irlandii w XIX wieku. Godzinę później w kinie Charlie Monroe obejrzymy film Once, a całość zakończy o g. 20 jeszcze jeden koncert Cormaca Dempseya i Ciana Loughaire w pubie Tanner's.

Tomasz Janas

  • Dni św. Patryka
  • 14-17.03
  • Organizator: Fundacja Kultury Irlandzkiej