Kultura w Poznaniu

Aktualności

opublikowano:

Zyta Rudzka z Nagrodą Literacką Nike

W niedzielę, 1 października, poznaliśmy laureatkę tegorocznej Nagrody Literackiej Nike. Trafiła ona do Zyty Rudzkiej. Jury doceniło jej powieść Ten się śmieje, kto ma zęby, która wcześniej uhonorowana została Poznańską Nagrodą Literacką.

Kobieta w okularach i ciemnym stroju patrzy w stronę obiektywu. - grafika artykułu
Zyta Rudzka, fot. Maciej Kaczyński

"Nagradzając Zytę Rudzką za powieść Ten się śmieje, kto ma zęby wyróżniamy istotną, angażującą czytelniczo prozę, fikcję tak porywającą, że odpowiada na pytania zadawane realności" - mówiła w laudacji Inga Iwasiów, przewodnicząca jury Nagrody Literackiej Nike.

Do tegorocznej nagrody literackiej Nike - poza Zytą Rudzką - nominowani byli: Wiktoria Bieżuńska za książkę Przechodząc przez próg, zagwiżdżę (Cyranka), Anna Bikont i reportaż Cena. W poszukiwaniu żydowskich dzieci po wojnie (Czarne), Mateusz Górniak za Trash story (Korporacja Ha!art), Grzegorz Piątek i Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939 (W.A.B.), która otrzymała Nagrodę Czytelników, oraz Piotr Sommer z wydanym w poznańskim WBPiCAK tomem poetyckim Lata praktyki.

W skład jury wchodzili: Ingi Iwasiów, Marka Beylin, Przemysław Czapliński, Justyna Jaworska, Tadeusz Nyczek, Masza Potocka, Krzysztof Siwczyk, Maria Topczewska i Maria Zmarz-Koczanowicz.

Inga Iwasiów przewodniczyła także jury Poznańskiej Nagrody Literackiej, złożonej z dwóch części: Nagrody im. Adama Mickiewicza, której laureatką została Zyta Rudzka, i Nagrody-Stypendium im. Stanisława Barańczaka. W laudacji dla Zyty Rudzkiej możemy przeczytać: "Rudzka (...) pracuje tyleż z tematami, ile w materii języka. Wypróbowuje wielorakie rejestry mowy, w tym tej potocznej, zasłyszanej i zamienianej w ciągi monologów. Zawsze zainteresowana formą, przenosi doświadczenia prozy do dramatu; teatru do książki. Dostajemy dzięki temu opowieści sążniste, choć operujące skrótem; sceny i wypowiedzenia, od których trudno się oderwać, tak jak trudno byłoby wyjść w trakcie dobrego spektaklu lub opowiadanej ze swadą anegdoty".

Serdecznie gratulujemy Zycie Rudzkiej!

oprac. red.