Kultura Poznań.pl

Aktualności

opublikowano:

Trzy książki WBPiCAK nominowane do Nike!

Wczoraj kapituła konkursowa Nagrody Nike ogłosiła nominacje Nike 2021. Wśród 20 wymienionych tytułów znalazły się 3 tomiki poetyckie wydane przez Wydawnictwo Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.

. - grafika artykułu
fot. materiały prasowe

Jacek Podsiadło, Podwójne wahadło

Tym razem Jacek Podsiadło - poeta na poły już legendarny, popularny w kraju i za granicą autor licznych tomów poetyckich oraz utworów prozatorskich i felietonów, publikowanych w najważniejszych polskich czasopismach literackich - oferuje zbiór swoiście historyczny. Nie pod kątem języka: ten jest otwarty, śmiały, współczesny, czerpie pełnymi garściami z różnych rejestrów, nie stroniąc także od archaizującej swady, równoważonej giętką potocznością. Jego historyczność wypływa z poruszanych tematów: mamy więc wspomnienia dawnych lektur, być może odświeżanych po latach (wśród nazwisk przewijają się nie tylko Cervantes czy Tołstoj, ale i Lucylla Pszczołowska, filolożka studiowana przez kolejne pokolenia adeptów i adeptek polonistyki), reminiscencje przeszłości prywatnej (w tym - tej pisanej wierszem) i zbiorowej (co działo się przed Chrystusem?).

Michał Pabian pisze o nominowanym tomiku: "Wszystko w Podwójnym wahadle zgadza się i nas prowadzi, utwierdza w przekonaniu, ze doświadczenie stanowi wyzwanie. Że uznanie i nadanie określenia "klasyczny" jest niebezpieczne, bo zupełnie oddala od poszukiwań istoty sprawy. Jacek Podsiadło pokazuje też, że jest autorem gotowym do dyskutowania ze swoją twórczością, kpienia z mód poetyckich, lekceważenia dotychczasowych literackich zwyczajów". Pełna recenzja jest dostępna pod tym linkiem.

Edward Pasewicz, Sztuka bycia niepotrzebnym

Poeta, kompozytor, prozaik i dramatopisarz. Członek Frakcji Szturmowej Krakowskiej Szkoły Poezji im. Aleksandra Fredry. Działa też w Wewnętrznym Ruchu Oporu Przeciwko Rzeczywistości Politycznej.

Julia Niedziejko pisze o nominowanym tomiku: ""W tomiku poetyckim Sztuka bycia niepotrzebnym poeta Edward Pasewicz opisuje co dzieje się z umysłem człowieka wystawionego na nieustającą konfrontację z nienawiścią. Już na pierwszych stronach tomu ujawnia, że przemoc oraz agresja jakiej doświadcza podmiot liryczny i które obserwuje śledząc informacje z różnych części świata, są niezwykle istotnym elementem wpływającym na tożsamość. Stopniowe "udręczanie umysłu" staje się jednym z istotniejszych wątków jego najnowszego dzieła". Pełna recenzja jest dostępna pod tym linkiem.

Justyna Kulikowska, Tab_s

Nakładem Korporacji Ha!art ukazał się jej debiutancki tomik Hejt i inne bangery, za który dostała nagrodę poetyckiego środowiska internetowego "Browar za debiut" oraz Nagrodę im. Kazimiery Iłłakowiczówny. Poetka mieszka na Podlasiu.

Agnieszka Budnik z kulturaupodstaw.pl pisze o nomionowanym tomiku: "Jak w debiutanckiej książce Justyny Kulikowskiej, tak i w "Tab_s" pod powierzchnią kipi od gniewu. Wiersze są dynamiczne, w stanie przed wybuchem, który swoją siłą mógłby zmieść Polskę z każdej mapy. Od emocjonalnego przeciążenia drugi tom poetki broni jednak forma, czy lepiej: konceptualny rygor".

Nagroda Literacka Nike przyznawana od 1997 roku, ze względu na swój prestiż często nazywana jest polskim odpowiednikiem Literackiej Nagrody Nobla. Laureata poznamy już w październiku. 

oprac. red.