Kultura w Poznaniu

Aktualności

opublikowano:

Stary Rynek i plac Wolności dla Estrady

To już przesądzone. Estrada Poznańska będzie operatorem na Starym Rynku oraz placu Wolności wraz z budynkiem Arkadii.

Stary Rynek (fot. M. Malinowski) - grafika artykułu
Stary Rynek (fot. M. Malinowski)

Plac Wolności i Arkadia przejdą pod władanie Estrady od 1 grudnia 2012 r., a Stary Rynek od 1 stycznia 2013 r. - Dzięki takiemu rozwiązaniu będzie można w szerszej perspektywie rozmawiać o tym, co ma dziać się w tej przestrzeni miejskiej - mówi Dariusz Jaworski, zastępca prezydenta Poznania odpowiedzialny za sprawy kultury. Przed dyrektorem Estrady Tomaszem Karczewskim teraz nie lada wyzwanie. Już na początku zapowiada, że będzie chciał się spotkać z restauratorami i właścicielami kamienic żeby porozmawiać na temat współpracy. - Oni muszą poczuć się gospodarzami tego miejsca - podkreśla Karczewski. Szef Estrady chciałby również wykorzystać na ok. 200 m. kw. wolnej powierzchni w Arkadii, a także górny taras. Dariusz Jaworski dodaje, że do współpracy warto też włączyć inne instytucje.

Pierwsza duża impreza, która odbędzie się pod rządami Estrady to Sylwester Miejski na placu Wolności. Wiadomo już, że wystąpi zespół Wilki. Podobnie jak w ubiegłym roku przewidziana jest dyskoteka pod gwiazdami.

Dariusz Jaworski miał jeszcze jedną dobrą wiadomość dla środowiska kulturalnego Poznania. Program Centrum Warte Poznania, którego efektem w tym roku są między innymi: miejskie regały książkowe czy impreza na placu Wolności pt.: "Dziecko potrafi", będzie kontynuowany w przyszłym roku. Przez moment z Urzędu Miasta docierały sygnały, że program jest zagrożony, ale ostatecznie zostanie wsparty kwotą 250 tys. zł. 

Mateusz Malinowski