Kultura w Poznaniu

Aktualności

opublikowano:

Rzeczy w innym świetle

160 prac 24 artystek i artystów, m.in. Marcela Duchampa, Jeffa Koonsa, Andreasa Badera, Charlotte von Schmerder-Kutzschmann czy Ruth Tauer do 25 lutego można oglądać w Galerii :Skala.

. - grafika artykułu
Fot. Materiały Galerii :Skala

Sam siebie nazywa "detektywem sztuki". A szczególne słowa uznania kieruje do swoich agentów: Holmera Feldmanna i Andreasa Grahla, którzy "wytrwale i nierzadko w brawurowy sposób" pracują nad konserwacją, zachowaniem i rozszerzaniem jego kolekcji. Zdradza, że pomaga im w tym muzyka klasyczna.

- Wystawa, którą możesz zobaczyć [...] pokazuje sztukę XX i XXI wieku w postaci, w jakiej udało mi się ją ocalić. W ciągu trzydziestu lat w swoim gabinecie zgromadziłem kolekcję najcenniejszych dzieł sztuki z dorobku najlepszych artystów tamtych czasów. Wtedy sztuka oznaczała dyscyplinę badań, w której myśli i uczucia, wizje i wiedza wszelkiego typu znajdywały swój wyraz w mniej lub bardziej konkretnych obiektach. Artystyczny sposób postrzegania i prezentowania pozwalał ukazać rzeczy w innym świetle. Znaczenie sztuki było intensywnie dyskutowane - wyjaśnia Ramon Haze.

Kolekcja zawiera 160 prac 24 artystek i artystów, m.in. Marcela Duchampa, Jeffa Koonsa, Andreasa Badera, Charlotte von Schmerder-Kutzschmann czy Ruth Tauer, oraz 22 dzieła, których autorstwa nie udało się jeszcze przypisać.

  • Wystawa Holmera Feldmanna i Andreasa Grahla Gabinet Ramona Haze
  • kurator: Jakub Bąk
  • Galeria :Skala
  • czynna do 28.02