Kultura Poznań.pl

Aktualności

opublikowano:

Poznański wątek Nagrody Nike

W niedzielę 4 października po raz 24. przyznano Nagrodę Literacką Nike. Tegorocznym zwycięzcą został Radek Rak i jego Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli. W konkursie na recenzję czytelników najlepszy okazał się tekst poznaniaka Remigiusza Kozińskiego.

. - grafika artykułu
Fragment okładki "Baśni o wężowym sercu albo wtórym słowie o Jakóbie Szeli" Radka Raka, fot. materiały prasowe, fot. materiały prasowe

W finale literackiej Nike 2020 znalazły się dwie powieści, dwa eseje, biografia i dwie książki reporterskie. Główna nagroda, przyznawana przez jury złożone z krytyków literackich, przypadła Baśni o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli Radka Raka. Z kolei w głosowaniu samych czytelników najlepsza okazała się Joanna Gierak-Onoszko i jej reporterskie 27 śmierci Toby'ego Obeda. To właśnie tej ostatniej nagrodzie (Nike Czytelników) co roku towarzyszy również konkurs na najlepszą recenzję książki należącej do finałowej siódemki. W tym roku okazała się nią opinia Remigiusza Kozińskiego o  zwycięskiej Baśni o wężowym sercu.

Remigiusz Koziński to kierownik działu edukacji i promocji Zoo w Poznaniu. Z wykształcenia jest zootechnikiem ale wcześniej, przez 26 lat, zajmował się dziennikarstwem. Pracował m.in. w Radiu Eska, Radiu Merkury i serwisie ePoznan.pl. Od 2007 do 2017 roku był dyrektorem programowym Wielkopolskiej Telewizji Kablowej (WTK) i autorem programu Spółka ZOO.

oprac. as