Kultura w Poznaniu

Aktualności

opublikowano:

Poznań okiem filmowców

Wyjątkowa rekonstrukcja przedwojennego Poznania, wydarzenia Czerwca 1956 w relacjach świadków czy animowane dzieje XX-wiecznej Polski, dla których tło stanowi poznańska kamienica. Te i inne historie - przepuszczone przez artystyczny filtr twórców filmowych - dostępne są na platformie streamingowej 35mm.online. Biblioteka serwisu przybliża widzom stolicę Wielkopolski poprzez znakomite dokumenty, ale też pozwala poczuć klimat tego miasta przez pryzmat toczących się w nim filmów fabularnych czy animacji.

, - grafika artykułu
fot. materiały prasowe

Platforma 35mm.online kojarzy się przede wszystkim z klasyką polskiej kinematografii, udostępnioną odbiorcom w nowej, zrekonstruowanej cyfrowo jakości. Słusznie - w zasobach serwisu znaleźć można setki polskich filmów największych rodzimych twórców. W ofercie "trzydziestki piątki" jest jednak dużo więcej, a lista dostępnych tytułów stanowi gratkę dla niejednego miłośnika historii. Wśród materiałów filmowych, które można obejrzeć w serwisie, znalazły się m.in obrazy opisujące historię Poznania - zarówno tę dobrze, jak i mniej znaną. Historię, która może zaciekawić nie tylko mieszkańców tego miasta.

"Czy będzie wojna", Krzysztof Magowski, 1986

https://35mm.online/vod/dokument/czy-bedzie-wojna

"Czy będzie wojna" to niezwykły dokument, w którym odtworzono obraz przedwojennego Poznania. Oś konstrukcyjną filmu stanowi audycja radiowa z sierpnia 1939 roku z udziałem znanych i szanowanych mieszkańców miasta, którzy odpowiadają na tytułowe pytanie. Film łączy zdjęcia archiwalne (m.in. ujęcia przedwojennego Poznania z lotu ptaka czy najsłynniejszych budynków i miejsc - np. Zamku Cesarskiego, Tragów Poznańskich i Starego Miasta) z materiałami inscenizowanymi, zrealizowanymi z udziałem takich aktorów, jak Wiesław Komasa czy Zbigniew Zapasiewcz.

"Niepokonani", Marek Drążewski, 1984

https://35mm.online/vod/dokument/niepokonani

Dokumentalna rekonstrukcja wydarzeń Czerwca 1956 roku w Poznaniu, oparta na relacjach świadków i uczestników strajku oraz pracowników służby bezpieczeństwa. W obrazie dominują archiwalia fotograficzne i filmowe, pochodzące z zasobów państwowych i unikatowe materiały ze zbiorów prywatnych. Reżyser rzetelnie rekonstruuje przebieg protestów, demaskując kłamstwa i propagandę PRLu. Pokazuje też, jak zryw robotników został wykorzystany przez komunistyczne władze do rozgrywek wewnątrzpartyjnych i wyniesienia do władzy Władysława Gomułki.

"Parowóz Pt 47", Wojciech Jerzy Has, 1947

https://35mm.online/vod/dokument/parowoz-pt-47

Tym razem reżyser "Lalki", "Sanatorium pod Klepsydrą" i "Pętli" zaprasza widzów do poznańskich Zakładów Cegielskiego. Dokument relacjonuje proces powstania tytułowego Parowozu, związany z planem uprzemysłowienia kraju po wojnie. Film jest przykładem czysto rzemieślniczej realizacji, utrzymanej w konwencji socrealizmu, obowiązującej w okresie jego powstania.

"Sztuka młodych", Andrzej Munk, 1950

https://35mm.online/vod/dokument/sztuka-mlodych

W październiku 1949 roku odbyła się w Poznaniu prezentacja dorobku szkół artystycznych (dwóch akademii i siedmiu szkół plastycznych) zwana "popisami". Film jest reportażem z tego wydarzenia, stworzonym przez studentów IV roku Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi, wśród których głównym realizatorem był Andrzej Munk. Podobnie jak "Parowóz Pt 47", film jest przykładem obrazu realizującego doktrynę socrealizmu - stąd komentarz lektora, który gani formalizm, groteskę i abstrakcję, a docenia realizm i użytkowość prezentowanych na "popisach" prac.

"Mój dom", Jacek Kasprzycki, 1983

https://35mm.online/vod/animacja/moj-dom

Niezwykle ciekawa animacja, w której poznańska kamienica stanowi tło przemian społecznych i wydarzeń politycznych w historii Polski XX wieku. Zmiany wyglądu budynku i jego otoczenia stają się nośnikiem opowieści - obserwujemy pożar podczas pierwszej wojny światowej i emblematy Trzeciej Rzeszy zapowiadające drugą. Już po wojnie plakat "3 x tak" wzywa do poparcia władzy Polski Ludowej. W latach pięćdziesiątych kamienica przesłonięta jest gigantycznymi portretami Stalina, a w czasach Solidarności - murem z postulatami robotników. Animowany obraz Jacka Kasprzyckiego zdobył Nagrodę za Debiut na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film" (1983), Nagrodę za scenariusz na Ogólnopolskim Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Krakowie (1984) oraz Grand Prix na Festiwalu Filmów Społeczno-Politycznych w Łodzi (1984.

"Limuzyna Daimler-Benz", Filip Bajon, 1981

https://35mm.online/vod/fabula/limuzyna-daimler-benz

Dostępne na platformie "35mm.onlie" materiały filmowe związane z Poznaniem to nie tylko dokumenty czy animacje, ale również filmy fabularne pochodzących ze stolicy Wielkopolski twórców lub takie, których akcja rozgrywa się w tym mieście. W "Limuzynie Daimler-Benz" Filip Bajon opowiada osadzoną w 1939 historię dwóch poznańskich gimnazjalistów (kreacje Michała Bajora i Piotra Bajora), którzy porywają tytułowe auto niemieckiego konsula. Film przedstawia dynamikę postaw młodych ludzi wobec historii, podobnie jak późniejsze obrazy reżysera: "Poznań'56" (1996) czy "Przedwiośnie" (2001). "Limuzyna Daimler-Benz" zdobyła Grand Prix, a Michał Bajor Nagrodę za najlepszą rolę męską na Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film" w Koszalinie (1982) oraz Grand Prix na MFF w Figueira da Foz (1982).

oprac. red.