Kultura Poznań.pl

Aktualności

opublikowano:

Muzeum Niepodległości czeka na dyrektora

Bez rozstrzygnięcia zakończyło się postępowanie konkursowe na dyrektora Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości. Miasto ogłosiło właśnie drugą edycję konkursu, ale wiadomo już, że z placówką pożegna się Tomasz Łęcki, który pokieruje poznańskim oddziałem Muzeum Narodowego.

Projekt nowej siedziby Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości autorstwa warszawskiej pracowni WXCA
Projekt nowej siedziby Muzeum Powstania Wielkopolskiego autorstwa warszawskiej pracowni WXCA

Dotychczasowy dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości wystartował, co prawda w konkursie na kolejną kadencję, ale nieoczekiwanie pod koniec listopada przyjął propozycję objęcia funkcji dyrektora w Muzeum Narodowym w Poznaniu i wycofał się z konkursu. Tomasz Łęcki kierował muzeum przez ostatnie cztery lata.

Po jego rezygnacji w konkursie pozostało dwóch kandydatów - Marcin Wiśniewski, kierownik oddziału Muzeum Powstania Wielkopolskiego (Odwach) oraz Maciej Fortuna, trębacz jazzowy, kompozytor i producent. Żaden z nich nie uzyskał jednak większości głosów w komisji konkursowej, w związku z czym ta nie rekomendowała prezydentowi Poznania żadnej kandydatury. Miasto zdecydowało się ogłosić ponowny konkurs, który właśnie ruszył. Taką informację przekazała dyrektor Wydziału Kultury Justyna Makowska radnym z Komisji Kultury i Nauki.

Wielkopolskie Muzeum Niepodległości jest miejską instytucją kultury posiadającą kilka oddziałów: Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, Muzeum Armii "Poznań", Muzeum Martyrologii Wielkopolan Fort VII, Muzeum Uzbrojenia, Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec 1956, Schron Przeciwatomowy. Najważniejszym zadaniem przed jakim stanie przyszły dyrektor będzie budowa nowej siedziby Muzeum Powstania Wielkopolskiego.

Mateusz Malinowski

Załączniki