Kultura Poznań.pl

Aktualności

opublikowano:

Kultura (prze)żyje

Pięć etiud tanecznych, pięć różnych form ekspresji i technik rejestracji, wciąż składających się jednak na wspólną całość. Teatr Muzyczny proponuje videocykl Kultura (prze)żyje w reżyserii Mateusza Adamczyka.

, - grafika artykułu
fot. materiały prasowe

Akcja ma charakter oddolny i jest pomysłem jednego z tancerzy Teatru Muzycznego w Poznaniu. Mateusz Adamczyk napisał scenariusz oraz wyreżyserował pięć etiud tanecznych. Są one osobnymi dziełami, ale funkcjonują również jako jedna całość. Formą ekspresji, na którą zdecydował się twórca, jest video. Różne techniki rejestracji oraz typy obiektywów mają na celu uchwycenie różnorodności i indywidualnych wyróżników poszczególnych historii.

Kultura (prze)żyje to tym samym głos artystów, którzy w czasach pandemii zostali skonfrontowani z niemożliwością pracy i spotkania z żywą widownią. Język tańca staje się tutaj formą wyrazu ich smutku, złości, lęku i niepewności, niezależnie od szerokości geograficznej. Próby przeniesienia się do nowej rzeczywistości i zamknięcia sztuki w formule online okazały się niewystarczające i nie dające satysfakcji ani artystom, ani widzom. Jedyne co pozwala im przetrwać ten ciężki czas to nadzieja, że kiedyś wszystko wróci do normy. Jest to również osobisty gest solidarności w stosunku do pozostałych artystów. Wszyscy mierzyliśmy się z podobnymi problemami i dalej staramy się przetrwać za wszelką cenę.

Materiał dostępny jest na Facebooku, Instagramie oraz stronie internetowej Teatru Muzycznego, a także na jego kanale YouTube.

oprac. red.

  • cykl materiałów video Kultura (prze)żyje
  • scenariusz i choreografia: Mateusz Adamczyk
  • video: Maciej Olejniczak, Mariusz Hejna
  • występują: Paula Goerlich, Zofia Grażyńska, Aleksandra Piwowarek, Joanna Przybylska, Weronika Sieczkarek, Marianna Tanaś, Mateusz Adamczyk, Kacper Czyż, Bartosz Dopytalski, Jakub Grzelak
  • lektor: Radosław Elis
  • Teatr Muzyczny
  • online