Kultura Poznań.pl

Aktualności

opublikowano:

Duet Siksa nagrodzony Paszportem "Polityki"!

Gnieźnieński duet Siksa, bardzo ciepło przyjmowany także w Poznaniu, otrzymał Paszport "Polityki" w kategorii "Muzyka Popularna".

. - grafika artykułu
fot. POLITYKA / Leszek Zych

- Za muzyczne działania, które prowokowały, drażniły, ale wyprzedziły swój czas. Za punkowy krzyk, który stał się artystycznym paliwem dla ulicznych wydarzeń i manifestacji, ale nie przestał być oryginalnym, własnym głosem - tak uzasadnia swój wedrykt kapituła Paszportów.

Siksa to muzyczny duet punkowo-performerski założony w 2014 roku przez wokalistkę, aktorkę i poetkę Alex Freiheit oraz basistę Buriego. Grupę założyli w Toruniu, mieszkają w Gnieźnie, a zagrali wspólnie ponad 250 koncertów w całej Polsce i za granicą. Ich występy to monologi Alex na tle przesterowanej gitary basowej. W interakcji z publicznością nabierają oryginalnych walorów dramatycznych. Nominację przyniósł im najnowszy album Zemsta na wroga, jak poprzednie podejmujący tematy seksistowskiej opresji. W proroczo gorącym, prowokującym, niestroniącym od wulgaryzmów stylu konfrontuje perspektywę feministyczną z postawami prawicowego radykalizmu.

Drugim wielkopolskim akcentem w tegorocznych nominacjach do Paszportów "Polityki" była poznańska poetka Patrycja Sikora.

Paszporty "Polityki" to nagroda kulturalna przyznawana od 1993 roku, ustanowiona przez tygodnik "Polityka". W tym roku nagroda została rozdana aż w dziewięciu kategoriach - literatura, teatr, muzyka poważna, muzyka popularna, film, sztuki wizualne, kultura cyfrowa, kultura zdalna i kreator kultury.

oprac. red.