Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Georga Philippa Telemanna to jedna z najbardziej przyjaznych dla młodych muzyków przestrzeń artystycznej rywalizacji. Będzie się jej można przyglądać od 22 czerwca. Przyjaźnie, co nie znaczy, że bez emocji.

Czytaj artykuł

Po raz siedemnasty w centrum Poznania zabrzmi muzyka świata na znakomitym poziomie. W ciągu czterech dni wystąpią dla nas artyści od Korei po Hiszpanię, od Norwegii po RPA. Wśród nich będą też oczywiście świetni polscy wykonawcy. Festiwal Ethno Port startuje 20 czerwca.

Czytaj artykuł

Zwiedzać i poznawać Poznań można i tak... z Dorą Dynks i Waldemarem Wihajstrem - parą postrzelonych detektywów z serii spektakli dla dzieci Marka A. Cyrisa. Premiera Misji świat - 22 czerwca w Teatrze Animacji.

Czytaj artykuł

Już w ten piątek, 21 czerwca w Galerii na Dziedzińcu poznańskiego Starego Browaru odbędzie się otwarcie wystawy pokonkursowej Konkursu 30/30 na najlepszą okładkę płytową minionego roku.

Czytaj artykuł

Dobry Brass to tytuł najnowszego singla producenta Bass Astrala, który w ramach trasy koncertowej wiodącej przez całą Polskę prezentuje swoją pierwszą, wydaną dwa lata temu solową płytę Techno do miłości (2022). Jednym z przystanków na jego trasie Dobry Bass Tour jest poznański Nocny Targ Towarzyski. Spodziewajcie się grubej imprezy pełnej kreatywnej elektroniki, będącej wypadkową jego przeszłości i wszystkiego tego, co działo się poźniej.

Czytaj artykuł

Już w ten piątek i sobotę widzowie, którzy (przypadkiem lub nie) znajdą się w Parku Starego Browaru, obejrzą dwa znakomite i pełne muzyki na żywo spektakle Teatru Pijana Sypialnia.

Czytaj artykuł

Czerwcowy wieczór, wypełniona po brzegi aula, atmosfera ekscytacji miesza się ze wzruszeniem stałym dla każdego z zakończeń - nawet jeśli przypadają one co roku. Kolejny sezon działalności Filharmonii Poznańskiej dobiegł końca, a wieńczący go koncert pamięci Wojciecha Pszoniaka - Giganci Romantyzmu - podsumował go w sposób, który zelektryzował publiczność. Czy słusznie?

Czytaj artykuł

Już w najbliższy czwartek (20.06) odbędzie się premiera książki Okna z widokiem na świat. Hotel Merkury w Poznaniu i luksus w PRL. Zapraszają Wydawnictwo Miejskie Posnania i Hotel Mercure.

Czytaj artykuł

Hatebreed i Crowbar, choć różnią się stylami muzycznymi, mają ze sobą wiele wspólnego. Oba zespoły powstały w Stanach Zjednoczonych w latach dziewięćdziesiątych, kiedy scena muzyki hardcore rozwijała się w najlepsze. Oba mają surowe podejście do tworzenia metalu i łączenia różnych jego gatunków. Hatebreed - ze swoją agresywnością oraz Crowbar - z ciężkim, powolnym i mrocznym brzmieniem, już lata temu zdobyli rzesze wiernych fanów. A już niedługo wystąpią w poznańskich 2progach.

Czytaj artykuł

Pamięć, czas i relacje to najważniejsze elementy stojące u podstaw sztuki Zuzanny Janin, rzeźbiarki, performerki, artystki działającej na styku różnych mediów. Janin czerpie przede wszystkim z własnych doświadczeń: towarzyszących jej emocji, wspomnień, pamięci ciała. Choć przez lata w swojej twórczości podejmuje te same motywy, zmienia formę i sposób, w jaki o nich opowiada. Ważnym elementem tworzącym artystyczne archiwum Janin są tematy kategoryzowane jako tabu, między innymi przemoc, opresja, victim blaming.

Czytaj artykuł

Premiera Obudź się, fabularnego pełnometrażowego debiutu Filipa Dzierżawskiego, zbiegła się z otwarciem piłkarskiego Euro 2024. Wspominam o tym nie bez powodu - fabuła filmu dzieje się bowiem w środowisku kibicowskim.

Czytaj artykuł

Kiedy ostatnio czytaliście dramat? W ogólniaku? Wcale bym się nie zdziwiła. Wszak w dorosłym życiu nikt nas do tego nie zmusza, więc raczej pójdziemy zobaczyć co wystawiają w teatrze niż świadomie sięgniemy po dramat. Ishbel Szatrawska pokazuje, jak wiele może nas ominąć.

Czytaj artykuł

Jeden z najgorętszych polskich artystów, cieszący się tak ogromną popularnością, że o jego fenomenie powiedziano już wszystko. Jego muzyka przyciąga na koncerty rekordowe tłumy, i to na tyle, że bilety sprzedają się w mgnieniu oka - czasem jedyną szansą dla spóźnialskich jest zorganizowanie drugiego występu. Tak właśnie było w Poznaniu, gdzie Dawid Podsiadło wystąpi na Enea Stadionie aż dwa razy, w tak lubianej przez jego fanów formule 360 stopni. To może być najważniejsze muzyczne wydarzenie tego lata w naszym regionie.

Czytaj artykuł

Tak jak Solarowi towarzyszy Białas, a Oskarowi Steez83, tak jemu towarzyszy skandal. I to nie tylko obyczajowy - kto by bowiem pomyślał, że w 2024 roku popularny raper zrymuje "Duda" z "Gruda" oraz "kurtka" z "puchówka"! To jednak zaledwie jaskrawy przykład estetycznej dezynwoltury, którą tak często popisuje się Belmondo, czyli Młody G z Gdyni. Raper jest specem od nieoczywistych (choć leżących tuż obok) skojarzeń oraz wielopiętrowych konstrukcji brzmieniowych. I co najlepsze - w tę sobotę zagra na Nocnym Targu Towarzyskim.

Czytaj artykuł

Kiedyś w Rebece, potem jako członkini Shyness!, a dziś z solowym debiutem - poznańska wokalistka i producentka Iwona Skwarek, która jako Iwona Skv właśnie wydała album 1986 (2024). Tym albumem z jednej strony wyciąga nas na klubowy parkiet, a z drugiej porusza szczerymi do bólu historiami o potrzebie rozumienia siebie i walce o równość w kraju, w którym wciąż tak bardzo jej brakuje. Już niebawem wystąpi w poznańskim Pawilonie!

Czytaj artykuł

Wielbiciele teatru najpewniej przeżywają teraz rychłe zakończenie sezonu artystycznego i zbierają siły, by cierpliwie znieść czas przerwy przed rozpoczęciem kolejnego. Można jeszcze co prawda kupić ostatnie bilety na przewidziane w repertuarze spektakle, ale świadomość końca jest dojmująca. Choć trzeba przyznać, że zdarzają się i zdarzali pracoholicy-artyści, którzy - ku uciesze publiczności - szukają sposobów, by zaspokoić jej głód doznań artystycznych nawet w okresie letnim.

Czytaj artykuł

- Fani ery PRL-u działali w warunkach permanentnego niedoboru, a ich kreatywność była wymuszona okolicznościami, dzisiaj zaś miłośnicy fantastyki bombardowani są zróżnicowaną ofertą. Kreatywność wciąż jednak pozostaje cechą charakteryzującą fantastów - mówi Jakub Turkiewicz, autor książki Orbita fantastyki.

Czytaj artykuł

Romuald Gantkowski, początkujący poznański aktor i reżyser, zrobił 100 lat temu psikusa, jakiego dzisiaj nie powstydziłby się Sylwester Wardęga i najlepsi pranksterzy internetu.

Czytaj artykuł

Poznański Pawilon zaprasza na koncert Wolf Eyes - amerykańskiego projektu z Detroit, który od prawie trzydziestu lat prowadzony jest pod wodzą charyzmatycznego Nate'a Younga. To niewątpliwie jeden z najważniejszych projektów na światowej scenie gitarowej muzyki noise, która uruchamia wyobraźnię i pozbawia tchu, zwykle rzucając nas w mrok, z którego nie ma drogi powrotnej.

Czytaj artykuł

Czy jesteśmy w stanie żyć w kohabitacji z innymi gatunkami, czy też nadal będziemy się uważać za bezkarnych panów stworzenia? - o filmie Królestwo zwierząt pisze Bartosz Żurawiecki.

Czytaj artykuł
Strona 1 2 3 4