Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Lot dla śmiałków

- W każdej z sal wystawienniczych przenosić się będziemy do innej, znanej z książki przestrzeni: dywanowego warsztatu, grodu sprzed tysiąca lat, na gigantyczną łąkę, do dawnej akademii, pełnej pomysłowych wynalazków oraz do mrocznych zakamarków katedry - o wystawie "Magiczny dywan. Podróże w czasie" opowiada Anna Pikuła, liderka zespołu wystaw w Poznańskim Centrum Dziedzictwa.

. - grafika artykułu
Anna Pikuła, fot. Łukasz Gdak

W Galerii Śluza otwarta zostanie nowa wystawa - "Magiczny dywan. Podróże w czasie". Jej rodowód jest dość nietypowy, bo najpierw były warsztaty w Bramie Poznania, potem książka dla dzieci...

Dokładnie tak. Zajęcia "Magiczny dywan" dla rodzin z dziećmi prowadzimy niemal od początku istnienia Bramy Poznania. Niezmiennie cieszą się dużym zainteresowaniem małych odbiorców i ich opiekunów. Nieodłącznym rekwizytem używanym na tych zajęciach jest magiczny dywan, dzięki któremu uczestnicy przenoszą się w świat przygód. Przez lata scenariusze zajęć budowane były wokół postaci i wydarzeń z przeszłości Ostrowa Tumskiego. Zebrał się bardzo bogaty i ciekawy materiał, na bazie którego Dorota Piwowarczyk - główna twórczyni zajęć - postanowiła napisać książkę. Opisała w niej historię rodziny podróżującej magicznym dywanem i przeżywającej niezwykłe przygody. Ilustracje do książki wykonała Lucyna Kaczmarkiewicz. Na tej podstawie tworzymy teraz wystawę, na której będziemy mogli przenieść się do wybranych miejsc znanych z książki.

Kto przygotował wystawę?

Zespół kuratorski tworzą Anna Mieszała, Anna Pikuła, Dorota Piwowarczyk i Olga Tarczyńska-Polus. Wspólnie pracowałyśmy nad tym, aby stworzyć na wystawie przestrzenie, które będą atrakcyjne aranżacyjnie i pozwolą zwiedzającym przenieść się do różnych miejsc znanych z książki. Jednocześnie dbałyśmy o to, aby zadania, jakie proponujemy zwiedzającym, miały walor edukacyjny. Do współpracy zaprosiłyśmy Agnieszkę Gierach, która zaproponowała aranżację o charakterze scenograficznym.

Na wystawie spotkamy się ze znaną z książki wielopokoleniową rodziną: dziećmi Frankiem i Bogusią, mamą Alicją, dziadkiem Rysiem i psem Spryciarzem, z którymi będziemy rozwiązywać zagadki. Jakiego rodzaju to będą zadania?

W każdej z sal wystawienniczych przenosić się będziemy do innej, znanej z książki przestrzeni: dywanowego warsztatu, grodu sprzed tysiąca lat, na gigantyczną łąkę, do dawnej akademii, pełnej pomysłowych wynalazków oraz do mrocznych zakamarków katedry. Młodzi zwiedzający będą zapraszani do różnych aktywności, które wymagać będą od nich spostrzegawczości, zręczności, angażowania wszystkich zmysłów. Przykładowo: w pierwszej sali będziemy wspólnie tkali magiczne dywany oraz uczyli się magicznej piosenki, w kolejnych zmierzymy się z codziennymi zajęciami mieszkańców grodu, stworzymy własny projekt witrażu czy będziemy szukać skarbów ukrytych w katedrze. Śmiałkowie będą mogli nawet spróbować lotu na magicznym dywanie!

Do kogo adresowana jest wystawa? Czy jest to głównie opowieść i zabawa dla dzieci z rodzicami, czy będzie ona także wciągająca dla młodzieży i osób starszych?

Wystawa skierowana jest w szczególności do dzieci w wieku 3-9 lat oraz ich rodziców i opiekunów.

Przygotowaliście liczne wydarzenia towarzyszące. Pojawicie się nawet na słynnym poznańskim konwencie fantastyki Pyrkon w czerwcu. Co będziecie tam pokazywać?

W trakcie Pyrkonu będziemy prowadzić animacje w strefie dziecięcej wokół książki "Magiczny dywan. Opowieści z Ostrowa Tumskiego". Przeczytamy wybrane opowieści i wykonamy słowiańskie amulety ­- ­naszyjniki z suszonymi roślinami i postaciami z książki.

Otwarcie wystawy już 1 maja. Co zaplanowano na ten dzień?

1 maja zapraszamy wszystkich na wernisaż wystawy. Rozpocznie się o g. 11. Wszystkich, którzy wezmą w nim udział, zaprosimy na specjalne animacje. Wspólnie stworzymy bajecznie kolorowe korony - takie, jakie moglibyśmy zobaczyć podczas podróży dywanem do czasów Bolesława Chrobrego. Będzie też można przebrać się w stroje z epoki pierwszych Piastów, zasiąść na niezwykłym tronie i zrobić sobie zdjęcie.

Do kiedy potrwa wystawa i jakie działania zaplanowaliście na kolejne miesiące, szczególnie na lato i wakacje?

Wystawa będzie otwarta do 21 września i towarzyszyć jej będzie bogaty program wydarzeń. Trzykrotnie spotkamy się na zajęciach z cyku "Magiczny dywan". Każde z nich będą mieć inny temat: 24 maja - "Dzieciństwo w grodzie", 9 sierpnia ­- "Wszystko, co skrzydlate", a 23 sierpnia - "Szalona pogoda". Oprócz tego w wybrane niedziele zaprosimy zwiedzających na wspólne czytanie fragmentów książki w przestrzeniach wystawy. Pierwsze "Czytanie na magicznym dywanie" już 1 czerwca. Z kolei od 13 do 15 czerwca odbędą się animacje w ramach wspomnianego już festiwalu Pyrkon.

Rozmawiał Szymon Mazur

  • "Magiczny dywan. Podróże w czasie"
  • otwarcie: 1.05
  • Galeria Śluza
  • czynna do 21.09
  • wstęp wolny

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2025