Kultura w Poznaniu

Aktualności

opublikowano:

Majówka w Bramie Poznania

Wystawa inspirowana książką "Magiczny dywan", różnorodne warsztaty czy rodzinne spacery to tylko niektóre z atrakcji przygotowanych na majówkę przez gospodarzy Bramy Poznania. 

Budynek Bramy Poznania przed którym spacerują przechodnie i przejeżdżają rowerzyści. Dzień jest słoneczny. - grafika artykułu
fot. Łukasz Gdak

Odbywająca się od wielu lat Majówka w Bramie Poznania jest jednym z najweselszych i najbardziej kolorowych wydarzeń plenerowych w naszym mieście. Sprzyja temu przede wszystkim położenie Bramy, na brzegu Cybiny, w "pięknych okolicznościach przyrody" i w sąsiedztwie historycznego Ostrowa Tumskiego. Tegoroczna majówka, realizowana w ramach projektu "Królewska Wyspa", odbywa się nie tylko z okazji urodzin Bramy Poznania (w tym roku 11.), ale jest jednym z wydarzeń w ramach obchodów 1000-lecia koronacji pierwszego polskiego króla: Bolesława Chrobrego. Organizator, Poznańskie Centrum Dziedzictwa, przygotował liczne atrakcje, które pozwolą nam przenieść się w czasie i przestrzeni na Ostrów Tumski sprzed 1000 lat i przyjrzeć z bliska ludziom, którzy mieli wpływ na kształtowanie się początków naszego państwa i miasta.

Majówka rozpocznie się 1 maja wernisażem wystawy rodzinnej "Magiczny Dywan. Podróże w czasie", o której szerzej piszemy na s. 12. O g. 12, 14 i 16 odbędą się warsztaty sitodruku, o g. 15 spacer "Znany i nieznany - odkryj Ostrów Tumski na nowo", a o g. 16 warsztat "Pomada Królowej Ody" w Eksperymentalnym Ogrodzie Dziedzictwa, poświęcony kosmetykom z czasów Bolesława Chrobrego. 2 maja czeka nas oprowadzanie dla dzieci po ekspozycji Bramy Poznania (g. 11), spacer po Ostrowie Tumskim "Królewska wyspa" (g. 12) i spacer z Zabytkarą (czyli Anną Prendke) "Ostrów Tumski architektonicznie" (g. 16). Trzeci dzień majówki rozpocznie się spacerem rodzinnym ścieżką eko-edukacji (g. 10), od g. 11 do 16 będzie działało stoisko Pracowni Dziedzictwa, prezentujące modę sprzed tysiąca lat, na którym będzie można obejrzeć i przymierzyć m.in. chusty, czapki, kaptury oraz wczesnośredniowieczną biżuterię. Odbędą się też warsztaty tworzenia biżuterii (g. 12) i drukowania drewnianymi stemplami (g. 14). Na g. 16 zaplanowano oprowadzanie po ekspozycji pod hasłem "Tysiąclecie dwóch koronacji" z wyjściem na Ostrów Tumski. 4 maja czeka nas kolejny spacer architektoniczny z Zabytkarą, ale tym razem po Śródce (g. 11), warsztaty kaligrafii (g. 12) oraz warsztat mapowania roślin użytkowych nad Cybiną (g. 16). Majówkę zakończy koncert zespołu Gracze z Łęgu (g. 18) w amfiteatrze nad Cybiną. Na wydarzenia w ramach Majówki w Bramie Poznania wstęp jest wolny, ale na niektóre obowiązują zapisy.

oprac. red.

  • Majówka w Bramie Poznania
  • 1-4.05
  • wstęp wolny