W latach 1982-2005 fotoplastykon znajdował się przy ulicy Święty Marcin 53, w galerii prowadzonej przez Antoniego Ruta, który odziedziczył go po swoim ojcu Władysławie. Niestety, później właściciel był zmuszony zdemontować urządzenie i zdeponować je w piwnicy swojego domu. Sytuacją fotoplastykonu Antoni Rut starał się zainteresować władze Miasta oraz ówczesną Komisję Rewitalizacji Rady Miasta.
Reaktywacja Fotoplastykonu Poznańskiego przypada na rok 2014. Dzięki współpracy artysty z Miastem Poznań, Fotoplastykon stał się własnością Wydawnictwa Miejskiego Posnania. Urządzenie zostało profesjonalnie odrestaurowane i czasowo ulokowane w Galerii Miejskiej Arsenał na Starym Rynku. Po wyremontowaniu pomieszczeń w Wydawnictwie Miejskim Posnania i przystosowania ich do korzystania z Fotoplastykonu przez publiczność, trafił on już na stałe do budynku Arkadii przy ulicy Ratajczaka 44 (wejście przez Centrum Informacji Kulturalnej).
Fotoplastykon Poznański prezentuje tematyczne wystawy czasowe. Stanowi atrakcję zarówno dla turystów odwiedzających nasze miasto, jak i dla samych poznaniaków. Jest czynny od poniedziałku do piątku w godz. 10-18, a w soboty w godz. 10-17 (ostatnie wejście na godzinę przed zamknięciem). Ekspozycje przygotowywane są w trzech językach: polskim, angielskim i ukraińskim. Więcej informacji na stronie: fotoplastykon.poznan.pl oraz pod numerami telefonów: +48 61 85 40 752, +48 61 85 40 753, +48 61 85 40 754.
mm