Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Lutnik i fotografik Zasłużeni dla Miasta Poznania

Wśród osób wyróżnionych w tym roku tytułem Zasłużony dla Miasta Poznania jest dwóch przedstawicielu poznańskiej kultury: lutnik Benedykt Niewczyk i fotografik Antoni Rut.

Mężczyzna w okularach trzyma przed sobą drewniane pudło skrzypiec. Przygląda mu się uważnie. - grafika artykułu
Benedykt Niewczyk, fot. Grzegorz Dembiński

Benedykt Niewczyk jest lutnikiem w czwartym pokoleniu. Prowadzona przez niego Pracownia Lutnicza Niewczyk&Synowie została założona w 1885 roku i jest najstarszą tego typu pracownią w kraju i jedną z trzech najstarszych na świecie. Swoje zainteresowania lutnictwem Benedykt Niewczyk łączy z badaniami nad akustyką skrzypiec. W latach 1979-1984 studiował fizykę doświadczalną ze specjalizacją Akustyka na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza i na tej uczelni prowadzi działalność dydaktyczną ucząc o akustyce instrumentów, w szczególności skrzypiec.

W latach 1987-2001 był współpracownikiem Instytutu Mowy, Muzyki i Słyszenia w Kungliga Tekniska högskolan (Królewska Wyższa Szkoła Techniczna) w Sztokholmie. Po swoim ojcu, Stefanie, Benedykt Niewczyk przejął nie tylko pracownię lutniczą, ale również odpowiedzialne zadanie opiekuna instrumentów muzyków biorących udział w Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego. Osobiście bardzo ceni sobie dedykację jednego z najwybitniejszych skrzypków - Sir Yehudi Menuhina: "Mr Benedykt Niewczyk - I salute a dynasty".

.

Artysta fotografik Antoni Rut swoją pierwszą nagrodę w konkursie fotograficznym zdobył w 1967 roku i od tego czasu nieprzerwanie wprowadza nowe spojrzenie na tę dziedzinę sztuki, szczególnie w zakresie fotografii krajobrazu, czystej fotografii oraz diaporam. Jest autorem ponad 50 indywidualnych wystaw fotograficznych, które były prezentowane w galeriach i muzeach w Polsce oraz na całym świecie - od Europy po Azję i Amerykę Północną. Jego prace są obecne w kolekcjach muzealnych, galeriach oraz w prywatnych zbiorach w Polsce, Niemczech, Francji, Szwajcarii, Chinach, Ukrainie i innych krajach. W latach 1982-2005 prowadził w Poznaniu przy ul. Święty Marcin galerię fotografii, w której przez lata stał słynny fotoplastykon. Dzięki determinacji artysty i we współpracy z Miastem, został on wyremontowany i stanowi obecnie jedną z atrakcji turystycznych Poznania (dostępny jest pod adresem ul. Ratajczaka 44 w siedzibie Wydawnictwa Miejskiego Posnania).

Poza osiągnięciami artystycznymi angażował się w organizację i rozwój polskiego środowiska fotograficznego, działając aktywnie w Związku Polskich Artystów Fotografików oraz Związku Artystów Plastyków. Był pomysłodawcą i organizatorem szeregu wydarzeń fotograficznych, takich jak: Ogólnopolski Konkurs Fotografii "Przestrzeń wyobraźni" czy Ogólnopolski Festiwal Diaporam Cyfrowych. Swoją pasją dzielił się z innymi prowadząc kursy fotografii. Odznaczony m.in. Złotym Krzyżem Zasługi przez Prezydenta RP i Srebrnym Medalem "Za Fotograficzną Twórczość" przyznany przez Kapitułę Fotoklubu RP.

Wręczenie wyróżnień odbędzie się 29 czerwca podczas uroczystej sesji Rady Miasta Poznania, w dniu Imienin Miasta.

oprac. mm