Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

Trudno dziś wyobrazić sobie pejzaż europejskiej muzyki elektronicznej bez nazwiska Kalkbrenner. O ile jednak Paul - starszy z braci - już dawno zajął należne mu miejsce w panteonie twórców techno, o tyle Fritz krok po kroku, konsekwentnie, wręcz bezszelestnie, zbudował własne imperium dźwięków. I zrobił to w sposób niemal przeciwstawny: nie przez zimną surowość maszyn, lecz przez ciepło ludzkiego głosu, który niósł emocje na tanecznych parkietach, od dwóch dekad redefiniując granice między housem, popem i soulem. W poznańskiej Tamie zaprezentuje swój nowy album "Third Place" (2024).

Czytaj artykuł

- Nie przychodzę, aby bawić i zachwycać. Moje "Zanim" powstaje w opozycji do albumów, które nie mówią, jak sądzę, całej prawdy o Poznaniu - mówi Maciej Krajewski, znany jako Łazęga Poznańska. Jego najnowszą wystawę "Zanim" będzie można obejrzeć już od 16.05 w Pyramida Gallery.

Czytaj artykuł

Od pierwszych minut koncertu czujemy się jak na zielonej szkole albo letnim obozie - i nic dziwnego, bo taki właśnie cel przyświecał Kasi i Jackowi Sienkiewiczom, założycielom Kwiatu Jabłoni, przy planowaniu Turnus Tour. Podróżując zespołowym busem po Polsce, muzycy stworzyli wakacyjną atmosferę turnusu i postanowili podzielić się nią z publicznością. Motywem przewodnim trasy jest więc podróż - dosłowna i metaforyczna - którą zespół oferuje fanom jako emocjonalną wędrówkę. Jednym z przystanków na trasie duetu będzie Poznań.

Czytaj artykuł

Po raz kolejny mamy szansę się przekonać, że poezja to niezwykły gatunek i warto ją czytać, kolekcjonować i uważnie eksplorować. Festiwal Poznań Poezji odbędzie się w dniach 19-24 maja w CK Zamek.

Czytaj artykuł

Koncerty, wystawy, warsztaty, spacery miejskie, a także wielkie święto kinowego dokumentu - Festiwal Millenium Docs Against Gravity. Tak prezentuje się kulturalny rozkład jazdy na nadchodzący weekend.

Czytaj artykuł

22. Millennium Docs Against Gravity po raz szósty odwiedzi Poznań. Tegoroczne hasło wydarzenia to "Między nami cały świat". Od 9 do 18 maja najlepsze ekranowe dokumenty, poruszające m.in. tematy ze świata polityki, kultury czy sportu, będzie można oglądać w kinie Muza, a od 20 maja do 2 czerwca online.

Czytaj artykuł

- Wszystkie znaleziska na terenie Parku Cytadela są sensacją, mniejszą lub większą. Z pewnością gdyby doszło do odkrycia pozostałości maszyny, mielibyśmy do czynienia ze zdarzeniem wyjątkowym, o którym mówiono by na całym świecie. Niewykluczone, że kiedyś się to uda - mówi Krzysztof Jankowiak, kustosz i kierownik Muzeum Uzbrojenia.

Czytaj artykuł

Urodzony i wychowany w Niemczech, przymusowo wcielony do Wehrmachtu, robotnik Cegielskiego, legendarny bramkarz Warty Poznań, mistrz Polski 1947. Sto lat temu urodził się Feliks Krystkowiak.

Czytaj artykuł

Co łączy Asę Lee, Sarę Lewi i Lenę Seiz? Wspólne imię i nazwisko: Aleksandra Cieślewicz. I temat, wokół którego osnutę będą prace prezentowane na wystawie "Rok bez zimy". Co dzieli? Kompletnie różne spojrzenia artystyczne. 

Czytaj artykuł

"Koniec jest zawsze bliski. Work in progress" Michała Domagalskiego to zbiór esejów, które prowokują do myślenia i autorefleksji. Dystopijna opowieść o kresie świata, jaki znamy, o końcu cywilizacji, która wydaje się naszym największym osiągnięciem, podczas gdy - jak zdaje się zasiewać ziarno niepewności autor - być może jest ona naszą największą słabością.

Czytaj artykuł

Otoczony zielenią budynek Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu jest jednym z piękniejszych i bardziej rozpoznawalnych gmachów w mieście. Wybudowany przez niemieckich zaborców, miał być narzędziem germanizacji Polaków przez sztukę, a z jego sceny nie miało paść ani jedno polskie słowo. Historia szybko zweryfikowała pruskie ambicje.

Czytaj artykuł

Jesteś świadkiem przemocy domowej lub jej doświadczasz? Utwór "Hola hola" jest skierowany zwłaszcza do Ciebie. Zespół Dagadana we współpracy z Niebieską Linią przygotował teledysk do pieśni pochodzącej z regionu Biskupizny. O czym jest opowiedziana w niej, wciąż aktualna, historia i jak pomagać - opowiadają Daga Gregorowicz i Maja Kuźmicz.

Czytaj artykuł

We wtorek, 6 maja odbyła się Gala Wielkopolskiego Dnia Bibliotekarza i Bibliotek oraz druga edycja Literackiej Nagrody Wielkopolskich Czytelników. Wydarzenie zorganizowała Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego i TVP3 Poznań.

Czytaj artykuł

- Reżyser Steven Soderbergh wymarzył sobie szpiegowską intrygę jakby żywcem wyjętą z kart powieści Johna le Carrégo - o filmie "Szpiedzy" pisze Przemysław Toboła.

Czytaj artykuł

- Wiarygodność, z jaką aktorzy przedstawiają tę opowieść, świadczyłaby niestety o tym, że opisane tutaj patologie nie są im obce - o filmie "Utrata równowagi" pisze Bartosz Żurawiecki.

Czytaj artykuł

Aż tydzień potrwa w tym roku organizowany przez Barak Kultury festiwal "Rusałka - jezioro, które łączy". Wydarzenie, wcześniej skupione głównie na historii, zmienia nieco swoje oblicze. Pomogą w tym koncerty, warsztaty oraz wystawa, której współtwórcami będą... bobry i korniki.

Czytaj artykuł

Poznań może pochwalić się pierwszym Festiwalem Muzyki Dekadenckiej! Jednak wcale nie chodzi o dekadencję w wydaniu salonowym, podszytą Baudelaire'em i absyntem, lecz o twardą, lokalną, syfiasto-liryczną i dobrze wykrzyczaną. W ramach imprezy w 2progach celebrować będziemy piętnastolecie zespołu Karaluch - poznańskich ojców chrzestnych (a może raczej grabarzy) miejskiego punk rocka, zrodzonego ze śmiechu, żółci i krwi z nosa. Z tej okazji do klubu ściągnięty zostanie skład jak z piekielnego kinderbalu - oprócz Karalucha zagrają: Zły Pan, Romantyczny Wieczór, VqrV i Bzubaga.

Czytaj artykuł

"Surfer" to dziwny film. Trochę jak pierwszy "John Wick", w którym tytułowemu bohaterowi zabijają psa, więc coś w nim pęka i zaczyna się mścić, tylko że tu owo "zabicie psa", składające się z serii upokorzeń, zniewag i kolejnych aktów przemocy skierowanych w stronę bohatera, jest rozciągnięte na długą sekwencję rozbudowanych scen, a postać grana przez Nicolasa Cage'a uparcie zachowuje względny spokój, bo ma nadzieję, że problem da się załatwić racjonalnie i pokojowo. I jeśli ktoś po tym opisie zacznie myśleć, że wie, czego się dalej spodziewać po fabule, to muszę go zmartwić...

Czytaj artykuł
Strona 1 2 3 4