Trwa nabór prac do drugiej edycji ogólnopolskiego konkursu fotografii prasowej i dokumentalnej Poznańska Nagroda Fotograficzna 2026. Do udziału zaproszeni są pełnoletni fotografowie z całego kraju.
Trwa nabór prac do drugiej edycji ogólnopolskiego konkursu fotografii prasowej i dokumentalnej Poznańska Nagroda Fotograficzna 2026. Do udziału zaproszeni są pełnoletni fotografowie z całego kraju.
James Gunn zrealizował dla Marvel Cinematic Universe świetną trylogię "Strażników Galaktyki", ale po odnalezieniu kilku jego dawnych wpisów w mediach społecznościowych, które źle się zestarzały, został zwolniony i odszedł do konkurencyjnego uniwersum DC. Dziś Marvel musi pluć sobie w brodę, bo nowy "Superman" Gunna to najlepsze, co kino superbohaterskie zaoferowało światu w ciągu ostatnich kilku lat.
18. już edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Animator z motywem przewodnim "Rotamina. Chemia w nas" przeniosła widzów do wielu równoległych i równorzędnie fascynujących światów.
Toria, poznańska wokalistka, autorka tekstów i didżejka, jedna z najbardziej obiecujących piosenkarek tworzących elektroniczny pop i r&b, odpowiada na pytania Sebastiana Gabryela.
Chociaż pierwszy dzień festiwalu aż prosił się o nagłówek "Męskie Lanie", warunki pogodowe nazajutrz były o niebo (dosłownie) lepsze. Dzięki temu poznańska odsłona 16. edycji wydarzenia mogła należycie zaangażować fanów muzyki popularnej od hip-hopu, poprzez elektronikę i funk, aż po popowe radiowki i (rzadsze) mocne rockowe brzmienia. A jednocześnie zaprezentować kierunek obrany przez organizatorów - świat bogatych aranżacji instrumentalnych i wokalnych, w którym gatunkowa wyrazistość ustępuje miejsca eklektycznym eksperymentom.
Nie żyje Grzegorz Marszałek, jedna z najważniejszych postaci Polskiej Szkoły Plakatu. Zaledwie tydzień temu odbyło się spotkanie towarzyszące zakończeniu jego pracy dydaktycznej na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu.
Za nami 18 edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych "Animator". Jury i publiczność wybrali najlepsze animacje z całego świata.
Reżyser teatralny, scenograf, autor grafik, rysunków i plakatów, były dyrektor Teatru Nowego w Poznaniu. W wieku 76 lat odszedł Janusz Wiśniewski (1949-2025).
W czasach, gdy w Poznaniu nie było jeszcze ani jednego basenu, pływacy byli w naszym mieście prawdziwymi gwiazdami. Rozpoznawano ich na ulicach, proszono o autografy. Wyścigi pływackie organizowano na podpoznańskich jeziorach albo w niebezpiecznych wodach Warty.
Wieczorem 24 maja 2025 roku w wielu wielkopolskich domach czas się zatrzymał. Tego dnia Lech Poznań sięgnął po swój dziewiąty tytuł mistrzowski. W oczekiwaniu na lipcowe otwarcie nowego sezonu przypominamy poprzednie ligowe triumfy Kolejorza.
Filip Pawlak w "Czy możesz mi pomóc?" kieruje naszymi nastrojami, a jego starania dążą do stworzenia przyjaznej atmosfery. Wszystko dzieje się wobec zebranych osób, trochę jak spowiedź, trochę autobiograficzna opowieść, momentami trochę jak stand up. Spotkanie przy cieście i herbacie - z artystą, znajomym, kolegą. Jest familiarnie i przyjemnie. Ale czy na pewno?
W Poznaniu nie ma sezonu ogórkowego! W najbliższy weekend czekają na nas m.in. finał Festiwalu Filmów Animowanych "Animator", seanse filmowe w plenerze, a także wyczekiwane przez wielu fanów muzyki popularnej Męskie Granie. Nudzić nie będziecie się również po weekendzie, w planach: spacery, koncerty nad rzeką i jeszcze więcej seansów plenerowych. Miłej lektury!
"Turandot" Giacoma Pucciniego to baśń okrutna. W wersji Rana Arthura Brauna, wystawionej na scenie Teatru Wielkiego, staje się widowiskiem z pogranicza rytualnego horroru i cynicznej gry o władzę. Estetyka przedstawienia czerpie z orientalistycznych, japońsko-chińskich klisz, sztuki cyrkowej, a nawet konwencji gier wideo, przypominając momentami senny koszmar. Smok ziejący ogniem, akrobaci i baletnica tańcząca z mieczem, odcięte głowy prezentowane z ironicznym uśmiechem - Braun nie unika w swej inscenizacji dosadności, stawiając przede wszystkim na widowiskowość. Nawet jeżeli to nie jest szczyt artystycznego wyrafinowania, to opera ta na pewno nie pozostawi nikogo obojętnym.
Kilka lat temu wielką popularnością wśród twórców internetowych "fanfików" cieszyły się romantyczne historie z Taco Hemingwayem i Quebonafide w roli głównej. A gdyby tak ze świata prozy brawurowo przeskoczyć do poezji, za Hemingwaya podstawić Heideggera, za Quebo natomiast - Theodora Adorna? I zarysować relację w stylu "foe-yay" (wrogą), która może prowadzić do hatesexu w klimacie BDSM? Wtedy oto otrzymamy "Kink-meme" Dominiki Parszewskiej. Spokojnie - obsceniczność tej poezji ogranicza się wyłącznie do niebanalnych sugestii.
Brama Poznania nie zapomina o swoich związkach z Wartą i Cybiną i zaprasza na kolejną edycję cyklu "Rzeka Żywa".
W muzyce metalowej miesiąc po miesiącu pojawia się wiele ciekawych rzeczy, ale od jakiegoś czasu trwa też pewien wyścig nostalgii. Sporo kapel kończy go z marnym skutkiem. Nagle pojawia się zespół, który nie tylko wie, skąd pochodzi ten gatunek, ale bardzo dobrze rozumie też, dokąd warto z nim pójść. Taki właśnie jest Wings of Steel - zespół z Los Angeles, którego debiutancki album "Gates of Twilight" (2023) jest nie tylko żywym hołdem dla heavy metalowej klasyki, ale także jej zupełnie nową odsłoną - świeżą, szczerą i naprawdę dającą się lubić, co pokazał sukces płyty na całym świecie. Na żywo grupa zaprezentuje go w Klubie Pod Minogą, gdzie wystąpi w towarzystwie polskich speed metalowych Night Lord i Midnight Fortress.
Od kilkunastu lat Męskie Granie przyciąga fanów muzyki do różnych miast w Polsce, łącząc odmienne gatunki, pokolenia i muzyczne temperamenty. Poznań - obecny na trasie festiwalu od początku - stał się miejscem, gdzie widać zarówno zmiany, jak i stałe elementy tej imprezy.
Od klasycznej "Królewny Śnieżki" przez zabawę z pszczołami po klaunadę i rozśpiewane "Czereśnie w mieście". Letni program CK Zamek "Wakacje na dworze" to szesnaście wydarzeń dla dzieci. Start: 8 lipca.
19 poznańskich osiedli i ponad 100 wydarzeń przez dwa letnie miesiące. Już 8 lipca startuje uwielbiany przez poznaniaków cykl Lato z Estradą, w ramach którego od ośmiu lat kultura aż kipi na miejskich fyrtlach. Koncerty, spektakle, pokazy filmowe, warsztaty... - a wszystko to blisko i wygodnie, bo tuż za rogiem. Tym razem pod wspólnym szyldem "Podróże po Kulturze: kierunek Zachód".
Plenerowe seanse filmowe, muzyczne festiwale, spacery po mieście, Festiwal Animator... Słowem - lato w mieście (i pod miastem) w pełnym rozkwicie! Podpowiadamy, jak kulturalnie spędzić weekend w Poznaniu.