Malta Festival ruszył pełną parą. Udowodnił to już pierwszy spektakl w ramach tegorocznego idiomu. Sekcja "Paradoks widza" rozpoczęła się od polskiej premiery spektaklu japońskiej grupy Miss Revolutionary Idol Berserker. Z wyjątkowo wielkim hukiem.
Malta Festival ruszył pełną parą. Udowodnił to już pierwszy spektakl w ramach tegorocznego idiomu. Sekcja "Paradoks widza" rozpoczęła się od polskiej premiery spektaklu japońskiej grupy Miss Revolutionary Idol Berserker. Z wyjątkowo wielkim hukiem.
Pełna emocji i głębokich podtekstów współpraca ormiańsko-turecka, eksperymenty polsko-pakistańskie, a wreszcie ludyczny duch Słowiańszczyzny i Karpat. W piątek na Etnho Porcie nie brakowało pięknych doznań.
"Na pobojowisku żerują nieraz szakale. Na czarnym poznańskim czwartku usiłuje żerować czarna reakcja. Tego żeru należy ją pozbawić. [...] Z tej tragedii nikomu nie wolno robić bohaterstwa. Zdarzają się nawet w rodzinach tragiczne wypadki. I chociaż rodzina dotknięta takim nieszczęściem nigdy o nim zapomnieć nie może, to zawsze stara się jak najgłębiej zapuścić na swoją tragedię żałobną kurtynę milczenia".
28 czerwca minie sześćdziesiąt lat od wybuchu protestów Wielkopolan przeciw władzy. Tragiczne wydarzenia z historii miasta zostały upamiętnione przez twórców widowiska teatralnego Stukot / Czerwiec'56, które mieszkańcy Poznania będą mogli obejrzeń w najbliższą niedzielę na ulicy Młyńskiej. O pracy nad widowiskiem i emocjami związanymi z wydarzeniami czerwcowymi opowiadają twórcy: scenarzysta Adam Suwart i reżyser Janusz Stolarski.
Duet Vardan Hovanissian & Emre Gültekin, czyli artyści z Armenii i Turcji, potem Gramy! - projekt młodych muzyków podhalańskich, twórczy dialog polsko-pakistański, a wreszcie zabawa z Domem Tańca. Tak wygląda program pierwszego dnia festiwalu Ethno Port Poznań.
Najnowsza książka Artura Domosławskiego to ponad dwadzieścia historii ludzi, którzy nie figurują w oficjalnych statystykach rządów państw, są nieobecni w medialnych narracjach i sumieniach większości. Żyją tak, jak gdyby nigdy nie istnieli. "Wykluczeni" - ludzie, którym przypadło żyć "z powietrza i łaski Boga". Autor był gościem Teatru Ósmego Dnia w miniony czwartek.
Trzy artystyczne opowieści prosto z Wrocławia - Europejskiej Stolicy Kultury 2016, poznają już w najbliższą niedzielę wszyscy ci, którzy wybiorą się do Bramy Poznania ICHOT.
Na parkingu pod Zamkiem zazieleniła się trawa - znak rozpoznawczy Ethno Portu, na placu Wolności wyrósł Generator Malta. Nadchodzą najgorętsze dni poznańskiego lata festiwalowego.
By muzyka przerodziła się w magię, naprawdę nie potrzeba wiele. Czasem wystarczy zdezelowana gitara, zużyty mikrofon i kilka innych wysłużonych instrumentów. Większość piosenek Blackberry Hill powstało na babcinym strychu...