Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

Działania wojenne wymierzone w inne państwo prowadzone są na różne sposoby. Chociaż największy sprzeciw cywilizowanego świata wzbudza przede wszystkim śmierć niewinnych, bolesne są również akty przemocy wymierzone w kulturę. Kulturę rozumianą bardzo szeroko i stanowiącą podwaliny tożsamości narodu.

Czytaj artykuł

- Codziennie w sposób naturalny właśnie prowadzimy dialogi i monologi, funkcjonujemy w przestrzeni z naszymi ciałami. I codziennie coś wydarza się w pewnym czasie. Chyba właśnie one - kategorie czasu i ciała - są dla mnie wyróżnikami formy dramatycznej - mówi Anna Wakulik, laureatka Poznańskiej Nagrody Literackiej - Stypendium im. Stanisława Barańczaka.

Czytaj artykuł

Mario Martone potrafi jednocześnie zachęcić i zrazić do wizyty w Neapolu. Miasto, pełne wąskich, kamienistych uliczek, bajecznych budowli i niezwykłych katakumb, w jego obiektywie jawi się jako zjawiskowe, ale biada temu, kto wejdzie w drogę członkom miejscowej camorry.

Czytaj artykuł

Nie jest to powieść tak śmiała politycznie jak Uległość. Nie jest równie pornograficzna co Serotonina. Nie dorównuje futurystycznym rozmachem Cząstkom elementarnym. A jednak to powieść ciekawa. Michel Houellebecq w wydanym w 2022 roku Unicestwianiu po raz kolejny magluje kryzys cywilizacji, który blednie w obliczu jednostkowego nieszczęścia. I znowu zastanawia się, co znaczy obecnie ars bene moriendi. Tym razem jednak zrezygnowana twarz francuskiej literatury pozostawia więcej wiary w ocalającą moc namiętności. A więc mówi o oczywistościach w sposób, który nie trąci banałem. Czy właśnie to nie wyróżnia wielkiej literatury?

Czytaj artykuł

Wbrew temu, co proponują media, w wakacje warto słuchać nie tylko muzyki popowej i tanecznej. Znakomicie w letnie popołudnia i wieczory zabrzmi też granie klasyków rockowej alternatywy, twórców z pogranicza swobodnej improwizacji i kameralistyki, folkowej legendy współpracującej z charyzmatycznym ukraińskim kwartetem albo tria sięgającego od muzyki kosmicznej do kontemplowania Martwej Wisły.

Czytaj artykuł

Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk już po raz szósty przyznało nagrody za najlepsze publikacje o Wielkopolsce wydane w minionym roku. Wydawnictwo Miejskie Posnania zdobyło aż dwie nagrody oraz dodatkową nagrodę specjalną.

Czytaj artykuł

Wakacje są uznawane za przerwę w życiu kulturalnym miasta. Okres przygotowań do następnego sezonu artystycznego wykorzystała Fundacja Ad Arte, która na połowę lipca zaplanowała filmowo-muzyczny festiwal Czas Letni. W programie wydarzenia znajdziemy zarówno cykle dobrze znane z - organizowanego przez fundację - Short Waves Festival, jak i nowe propozycje, zainspirowane letnią pogodą i tkanką miejską.

Czytaj artykuł

Słoneczny weekend to okazja, by nareszcie odpocząć. W Poznaniu nie musimy wybierać pomiędzy kulturą i łonem natury, bo większość wydarzeń odbywa się nie gdzie indziej, a w pięknych plenerach. Zapraszamy na Edison Festival, na koncerty plenerowe nad Rusałką, KontenerART czy w Ogrodzie Szeląg, a także do udziału w spacerach tematycznych!

Czytaj artykuł

Igor Shugaleev to białoruski aktor, tancerz i performer, znany już maltańskiej publiczności. W zeszłym roku prezentował performans The body you are calling is currently not available, będący wyrazem sprzeciwu wobec przemocy białoruskiej władzy. Wówczas symulował sytuację zatrzymań i w pozycji klęczącej, ze schyloną głową i dłońmi splecionymi na plecach, spędził godzinę, sekunda po sekundzie odmierzaną na ścianie. Tym razem, podczas Ich heiße Frau Troffea, oddał się tanecznemu obłędowi, odnajdując w nim poczucie wolności.

Czytaj artykuł

Z okazji swojego dziesięciolecia, BOKKA - zespół znany z jednego z najbardziej tajemniczych i oryginalnych wizerunków na polskiej scenie - zagra urodzinowy koncert na Nocnym Targu Towarzyskim.

Czytaj artykuł

Po Cudzoziemce i Ulissesie przyszedł czas na Faustusa. Teatr Polski kolejny raz sięgnął po klasykę literatury, nie bojąc się wyzwania, jakim jest zmierzenie się z tak monumentalnym, wielowątkowym dziełem. Faustus to coś więcej niż powieść; to cały wszechświat, w którym można zatracić się bezpowrotnie, zwłaszcza jeśli ulegnie się pokusie zrealizowania swoich największych pragnień...

Czytaj artykuł

Lato w pełni, a to doskonały moment na muzyczne imprezy pod chmurką! W Poznaniu jedną z najlepszych - zwłaszcza dla fanów brzmień trance, EDM-u i innych odmian muzyki klubowej - wydaje się być w tym roku czwarta edycja Malta Garden Festival, która przez dwa weekendowe dni zaprosi nas do nieskrępowanej zabawy w plenerze, a dokładnie na Polanie Harcerza. Na scenie wystąpią zarówno polskie jak i zagraniczne gwiazdy - Bryan Kearney, 4 Strings, Omnia i wielu, wielu innych!

Czytaj artykuł

Brama Poznania, Rezerwat Archeologiczny Genius loci oraz poznańskie muzea przygotowały na wakacje liczne atrakcje dla dzieci. W lipcu i sierpniu odbędą się zabawy, pokazy, warsztaty, animacje i gry edukacyjne.

Czytaj artykuł

Kolejny film twórcy przekomicznych Właścicieli i kolejna komedia obyczajowa, w której czeskie przywary narodowe są tak bliskie polskim - o filmie Sytuacja awaryjna pisze Przemysław Toboła. 

Czytaj artykuł

Spektakl operowy prawie zawsze poddajemy wiwisekcji. Żyjący na scenie organizm oglądamy z różnych stron, zaglądamy do środka, szukamy zależności i rządzącej nim metody. Na Ja, Şeküre Aleksandra Nowaka było inaczej. To opera in progress, bo wciąż jeszcze powstaje.

Czytaj artykuł

Co wspólnego ma hinduska bogini Kali, praktyki szamańskie i voguing? W dzień Parady Równości, w Sali Wielkiej Centrum Kultury Zamek, mogliśmy zanurzyć się w barwnym, dźwięcznym i queerowym świecie pełnym międzykulturowych zbiegów okoliczności.

Czytaj artykuł

Ana Pi to tancerka, choreografka, edukatorka, badaczka, laureatka Artist Research Fellowship w MoMA. W ramach tegorocznej edycji festiwalu Malta zaprezentowała projekt The Divine Cypher, który był wynikiem doświadczeń i wniosków płynących z podróży na Haiti.

Czytaj artykuł
1 71 Strona 72 73 74 75