Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

- Co wakacje, w miesiącach lipiec-sierpień przygotowujemy ofertę kulturalną skierowaną do widzów w wieku od 3 do 103 lat. Jak sama nazwa wskazuje - naszym głównym adresatem jest młody widz. To nasz przyszły użytkownik kultury, którego wprowadzamy w arkana sztuki - mówi Robert Dorna. W tym roku Zamkowe Lato dla Dzieci otworzy 14 lipca spektakl Ananas.

Czytaj artykuł

Trwa renowacja Fortu VII w Poznaniu, w którym mieści się Muzeum Martyrologii Wielkopolan. Obiekt przechodzi kompleksowy remont i adaptację. Dzisiaj podpisano umowę na wykonanie kolejnego etapu prac o wartości 9,9 mln zł. Po ich zakończeniu zostanie otwarta dla publiczności dotąd niedostępna część fortu - m.in. odcinki fos i wnętrza kaponier barkowych.

Czytaj artykuł

Ostatni weekend lipca to chyba najlepszy czas, by otrząsnąć się z samoizolacyjnych fobii i zdecydować się na powrót do ulubionych kin studyjnych. W Poznaniu Kino Muza nęci kinofili kultową imprezą - Tournée Nowych Horyzontów. W tym roku to pozornie tylko trzy tytuły,  ale zestaw to potężny, bo złożony z nieprzeciętnych dzieł sztuki filmowej!

Czytaj artykuł

Dwa hektary festiwalowej łąki na Wilczaku i pięć dni koncertów, spektakli, spotkań, imprez silent disco - poznański festiwal Malta zaprasza na Scenę na Wilczaku. Między 22 a 26 lipca bezpłatne koncerty Barbary Wrońskiej, Ralpha Kaminskiego i Bartka Wąsika, Adama Nowaka, improwizacje Klubu Komediowego, showcase wielkopolskich artystów i artystek, a także poranne rozgrzewki i nocne silent disco.

Czytaj artykuł

Arthura Greisera, hitlerowskiego namiestnika Kraju Warty, bronili w 1946 roku wybitni poznańscy adwokaci, Stanisław Hejmowski i Jan Kręglewski. Na świadków powołali Polaków z otoczenia gauleitera, których Greiser traktował przyzwoicie. Nazista nie uniknął jednak szubienicy.

Czytaj artykuł

Znamy ich jako duży kolektyw improwizatorów o różnorodnym zapleczu muzycznym. Poznańska Orkiestra Improwizowana wystąpi w środę 22 lipca w ramach Generatora Malta, wykonując Requiem dla Warty.

Czytaj artykuł

Poseł na Polski Sejm Dzielnicowy, kierownik Urzędu Statystycznego, współzałożyciel Towarzystwa Miłośników Miasta Poznania, redaktor naczelny "Kroniki Miasta Poznania", organizator Muzeum Miejskiego, wreszcie wiceprezydent Poznania. 80 lat temu odszedł Zygmunt Zaleski.

Czytaj artykuł

Rzuć wszystko i jedź do Polski! Tak postąpił pewien Anglik - Benjamin Aitken. Większość wybiera co prawda kierunek odwrotny, ale Aitken chciał się dowiedzieć, co skłania Polaków do emigracji na Wyspy Brytyjskie. Podszedł do sprawy na serio. Wynajął na rok mieszkanie w Poznaniu i znalazł pracę za najniższą krajową. Czego się dowiedział?

Czytaj artykuł

Muzeum Narodowe w Poznaniu z dumą zapowiada otwarcie kolejnej czasowej wystawy. Już w przyszłym tygodniu będzie można zwiedzić ekspozycję grafik Albrechta Dürera, a także jego mistrzów i uczniów. Otwarcie wystawy Dürer i inni. Grafika niemiecka XV i XVI w. ze zbiorów Muzeum Narodowego w Poznaniu jest szczególnie istotnym punktem kulturalnego programu poznańskiego muzeum, ponieważ uzupełnia cykl trzech wystaw temporalnych dostępnych do zwiedzania w tym samym terminie.

Czytaj artykuł

W drodze do swarzędzkiego skansenu pszczelarstwa nuciliśmy za Zbigniewem Wodeckim: Gdzieś jest, lecz nie wiadomo gdzie/ Świat, w którym baśń ta dzieje się/ Maleńka pszczółka mieszka w nim/ Co wieść chce wśród owadów prym.

Czytaj artykuł

Podczas lektury Podziemi z pewną tkliwością wspominałam, jak to w latach 90. uparcie uprawialiśmy rodzinną turystykę samochodową, w myśl zasady "dobrze jest tam, gdzie dojadą nasze cztery koła". Lubię sobie wyobrażać, że Robert Macfarlane pewnie już wtedy zakładał trapery, strugał kij włóczęgi i łazikował tam, gdzie jeszcze długo nie będzie mowy o tym, by pojawiły się jakiekolwiek cztery koła.

Czytaj artykuł

W Muzeum Powstania Wielkopolskiego na Starym Rynku można od czwartku oglądać wystawę Katyń - pamięć ocalona. W 80. rocznicę zbrodni na ludziach i prawdzie. To pierwsza wystawa czasowa prezentowana w muzeum w tym roku. Termin jej otwarcia był przesuwany ze względu na pandemię korona wirusa.

Czytaj artykuł

Formy w przestrzeni. Poznańskie rzeźby plenerowe z lat 60. i 70. XX wieku w Muzeum Narodowym w Poznaniu to wystawa kameralna, jednak generująca bardzo poważne refleksje nie tylko na temat rzeźby plenerowej w Poznaniu, ale rzeźby funkcjonującej w przestrzeni miasta w ogóle i rzeźby jako takiej.

Czytaj artykuł

LATO nie_LETNIE to obfitująca w wydarzenia akcja, na którą zaprasza nas w te wakacje miasto Poznań. Sprawdźcie, co dla małych i dużych przygotowali: Teatr Animacji, Teatr Muzyczny, Kino Muza, Kino Pałacowe czy Brama Poznania.

Czytaj artykuł

Wystawa Kamili Kobierzyńskiej Piątkowo to wizualna opowieść o odszukiwaniu minionego piękna idealnej dzielnicy Poznania. Dziś Piątkowo jest architektonicznie zabałaganione, kulturalnie wykluczone, a także zdegradowane przez upływ czasu. Subtelne, senne fotografie artystki wraz z trwaniem ekspozycji podlegają coraz dalej idącym procesom chemicznym. Stopniowo tracąc swą czytelność, giną na naszych oczach - tak, jak imponująca koncepcja osiedla modernistycznego utonęła w jej postmodernistycznych, nierzadko chaotycznych rozbudowach i przybudówkach.

Czytaj artykuł

- Niemal cały rezerwat pokrywa las, w którym żyje wiele ciekawych gatunków zwierząt - m.in. dzięcioł czarny, dzięcioł duży, kruk... - wymienia Ewa Olejnik*, współzałożycielka PTOP "Salamandra" oraz edukatorka z Rezerwatu Meteoryt Morasko.

Czytaj artykuł

Park, skwer, placyk, kawałek trawnika czy ławeczka podświadomie każą nam usiąść, odpocząć. Wtedy zwykle nie zauważamy najciekawszego - otoczenia. W poznańskich parkach kryją się cuda natury. Wystarczy się tylko rozejrzeć.

Czytaj artykuł

- Pomyślałam o starym dobrym kryminale, w którym śledztwo przychodzi prowadzić amatorom, zwykłym ludziom, przypadkowo wciągniętym do sprawy. Chciałam, aby to były osoby związane ze sztuką, ale o bardzo różnym podejściu do życia i spojrzeniu na świat - mówi Joanna Jodełka* o swojej najnowszej książce Córka nieboszczyka, rozpoczynającej serię Siostry Raj.

Czytaj artykuł

Circus of Books to nazwa księgarni w Los Angeles. Specyficznej jednak, bo wypełnionej głównie gejowską pornografią. Najciekawsze jest jednak to, że od 1982 roku księgarnię tę prowadziło przykładne heteroseksualne żydowskie małżeństwo, Karen i Barry Masonowie - o filmie Circus of Books pisze Bartosz Żurawiecki.

Czytaj artykuł

Przez całe wakacje w witrynie Rodríguez Gallery będzie można zobaczyć instalację Agnieszki Grodzińskiej Summer Bankrupt. Artystka odwołuje się do konwencji tworzenia witryn sklepowych - układów form czy obiektów ustawianych na widoku w celach komercyjno-promocyjnych, a często będących przy tym intrygującymi dioramami. Te działania, dawniej wykonywane najczęściej przez zatrudnionych przez sklepy artystów, obecnie wydają się coraz bardziej marginalne. W przypadku większych galerii handlowych czy sieci sklepów przybierają formy sztywnych i narzuconych odgórnie schematów wystawowych, wyznaczanych przez centrale korporacji.

Czytaj artykuł
1 212 Strona 213 214 215 216