W piątek 2 lipca, na konferencji prasowej zorganizowanej przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka, dyrektor Filharmonii Poznańskiej Wojciech Nentwig przedstawił nowego Dyrygenta-Szefa Orkiestry. Stanowisko to objął Łukasz Borowicz.
W piątek 2 lipca, na konferencji prasowej zorganizowanej przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka, dyrektor Filharmonii Poznańskiej Wojciech Nentwig przedstawił nowego Dyrygenta-Szefa Orkiestry. Stanowisko to objął Łukasz Borowicz.
Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury zaprasza w piątek 2 lipca na wernisaż i wręczenie nagród zwycięzcom konkursu Error_2k20... w Starej Papierni UAM przy ul. Szyperskiej 8 w Poznaniu. W konkursie wzięło udział 149 młodych autorów z całej Wielkopolski.
- Jesteś fanem fantasy? Fanem czegoś nieoczekiwanego, zdarzeń i stworów, które możesz przywołać, chwały, żądzy zwycięstwa i relacji, które możesz nawiązać z drugim człowiekiem? Jeśli tak, to Magic The Gathering jest właśnie dla Ciebie - mówi Krzysztof Kaczynowski, jeden z pracowników sklepu Plan-sza w Poznaniu.
Pod hasłem Festiwalu Jednego Zdjęcia i w ramach dzielenia się swoimi fotografiami, Stowarzyszenie Łazęga Poznańska tworzy przestrzeń spotkania dla poznaniaków i poznanianek. W niedzielę zostanie otwarta wystawa 4. edycji - przez tydzień będzie można zagłosować na pięć ulubionych zdjęć.
- Obowiązujące na warsztatach zasady i prawa tworzyliśmy razem i potem wspólnie weryfikowaliśmy. Były takie, które na początku wydawały się okej, a potem okazywało się, że wcale nie były takie dobre. Wykreślaliśmy je i tworzyliśmy nowe, więc konstytucja żyła - mówi Julia Szmyt*, współprowadząca warsztaty dla dzieci Nasz kraj nie na niby i reżyserka tworzonego na ich podstawie spektaklu.
Muzyka i matematyka od zarania dziejów wpływają na siebie, wzajemnie inspirują, łączą i wspólnie budują dzieła niezwykłe. Muzykę zaczął badać za pomocą matematycznych narzędzi Pitagoras już w VI w p.n.e. To on odkrył szereg alikwotów, który stanowi podstawę naszego systemu muzycznego.
Sezon muzyczny w Pawilonie zamknie piątkowy wieczór z warszawskimi zespołami LOTTO i NVC, zajmującymi się alternatywną muzyką improwizowaną. I choć taka zapowiedź brzmi pozornie trudno i nieprzystępnie, to oba składy wykonują tak naprawdę muzykę, którą można scharakteryzować potocznym sformułowaniem "bardzo łatwo ją polubić".
W sobotę 3 lipca swoją działalność rozpocznie nowa przestrzeń twórczego fermentu na poznańskim Łazarzu - Koszary Kultury. W programie atrakcji m.in. terenowa gra miejska, koncert zespołu Piosenkowa Krowa i plenerowe kino.
3 lipca rozpocznie się czwarta edycja Lata z Estradą. Tym razem ekipa Estrady Poznańskiej postanowiła ponownie wrócić do tematu ochrony klimatu oraz dbania o środowisko naturalne. Wydarzenia odbędą się na 9 osiedlach. Przed nami 33 spektakle teatralne, 23 koncerty i 4 seanse filmowe. Na które wydarzenia szczególnie warto się wybrać?
Osnuty na prawdziwych wydarzeniach film Dominica Cooke'a ma tak naprawdę tylko dwóch bohaterów - o filmie Gra szpiegów pisze Przemysław Toboła.
Pierwszy strzał w reżyserii i według scenariusza Janusza Stolarskiego to coś więcej niż spektakl. To również coś więcej niż wielkie widowisko teatralne, którym Pierwszy strzał pod względem formy na pewno jest. To nawet coś więcej niż upamiętnienie robotników, którzy 28 czerwca 1956 roku wyszli na ulice Poznania, by upomnieć się o swoje prawa. Czym więc jest przedstawienie, które było jednym z punktów programu obchodów 65. rocznicy Poznańskiego Czerwca?
Tegoroczną Nagrodę Artystyczną Miasta Poznania otrzymał Maciej Rychły - muzyk, współtwórca i lider Kwartetu Jorgi, wielka postać muzyki etnicznej i jej propagator w kraju i za granicą, jeden z inicjatorów festiwalu Ethno Port.
Od lat Poznań nie może doczekać się uchwały, która ureguluje kwestię wyglądu reklam, szyldów i ogrodzeń w całym mieście. Ma być gotowa do końca roku, choć o uporządkowaniu wizualnego chaosu myślano poważnie już... ćwierć wieku temu. Na szczęście przez te lata udało się załatwić kilka innych spraw związanych z estetyką przestrzeni miejskiej.
- Jesteśmy coraz bliżej równorzędności wszystkich elementów kształtujących ulice. Zieleń nie jest już projektowana na samym końcu - mówi Piotr Libicki*, pełnomocnik prezydenta ds. estetyki miasta i zastępca dyrektora ZDM ds. przestrzeni publicznej.
- Myślę, że w tej książce widać jak wiele jest paralelnych sytuacji między Grecją a Polską. I znowu przychodzi mi do głowy zdanie profesora Christopoulosa o tym, że naprawdę mało nauczyliśmy się z historii - mówi Dionisios Sturis*, reporter, autor m.in. książek Zachód słońca na Santorini. Ciemniejsza strona Grecji i Grecja. Gorzkie pomarańcze.
Stanleya Tucciego i Colina Firtha mógłbym oglądać w arthousowym filmie o dwóch wędkarzach, którzy przez sześć godzin w czasie rzeczywistym próbują złowić pstrąga. A w Supernovie w gratisie do fascynujących twarzy otrzymałem zajmującą historię o przyjaźni i miłości w obliczu nieuleczalnej choroby.
Ostatni dzień maltańskich wydarzeń w parku Wieniawskiego minął przy dźwiękach piosenek z albumu Astronomia poety. Baczyński. Płyta Meli Koteluk i zespołu Kwadrofonik nieprzypadkowo ukazała się 1 sierpnia. Jednak zamiast powstańczych nastrojów artyści chcieli ukazać Baczyńskiego jako pacyfistę i mistyka, człowieka zakochanego w życiu.
Dziesiątki "nielegalnych" klepsydr wzywających na nabożeństwo w 20. rocznicę Poznańskiego Czerwca 1956, msza święta u oo. Dominikanów z udziałem najważniejszych działaczy demokratycznej opozycji i SB tropiąca jej organizatorów. A wszystko to w... Warszawie.
Co robić przed końcem świata to wybór tekstów, które powstawały przez ostatnie dwa lata jako podstawa audycji Kwadrans filozofa Tomasza Stawiszyńskiego. Spotkanie z autorem 30 czerwca w Sali Wielkiej Zamku.
W ramach rocznicowego, bo 70. spotkania z cyklu Seryjni Poeci, skonfrontujemy się we wtorek z trzema nowymi tomikami poetyckimi Wydawnictwa WBPiCAK i ich autorami - Do stu Marcina Sendeckiego, O, tu jestem Tomasza Bąka i gorączką Anny Fiałkowskiej.