Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

Choć koncert Byk na dachu odbył się w piątek trzynastego, to w Auli UAM nie trzeba było odczyniać złych uroków. Za sprawą Orkiestry Filharmonii Poznańskiej i maestra Ariela Zuckermanna ten stereotypowo pechowy dzień zwieńczyła prawdziwa uczta pozytywnych wrażeń, humoru i ludowej energii. 

Czytaj artykuł

- Wybrałam wyjazd na rezydencję do Pustyni Atakama między innymi dlatego, że stopniowe pustynnienie Wielkopolski w wyniku zmian klimatycznych wkrótce poskutkuje tym, że nasze środowisko będzie przypominać pustynię - mówi Monika Błaszczak*, tancerka i choreografka, absolwentka Konserwatorium Tańca Trinity Laban w Londynie.

Czytaj artykuł

Nowa polska proza z gracją łączy zwrot ku rubieżom ze zwrotem ku śmierci, która potrafi zawładnąć życiem. Udowodniła to Honek w świetnych Białych nocach, udowadnia to Łukasz Barys w równie dobrych i poniekąd podobnych Kościach, które nosisz w kieszeni. Laureat Paszportu "Polityki" 2021 czerpie to, co najciekawsze z XX-wiecznego nurtu literatury "ludzi marginesu", a na dodatek dodaje sporo od siebie. Za pomocą różnych odcieni szarości maluje obraz Pabianic, w którym realizm magiczny nieustannie ściera się z brutalnym realizmem codziennym.

Czytaj artykuł

Stowarzyszenie Młodych Animatorów Kultury zaprasza animatorów i animatorki kultury, edukatorów i edukatorki, artystów i artystki, kuratorów i kuratorki, aktywistów i aktywistki, a także kolektywy, grupy oraz zespoły twórcze do zgłaszania swoich pomysłów na projekty, które mogą zostać zrealizowane w ramach tegorocznych rezydencji społeczno-artystycznych w dzielnicy Główna w Poznaniu.

Czytaj artykuł

Z wydarzeń dużych i spektakularnych - 19. Millennium Docs Against Gravity i Noc Muzeów w Poznaniu. Z mniejszych, lecz równie godnych uwagi - pokaz zabawek Co za małpa, proszę pana! i premiera spektaklu Życie. Main Station w reżyserii Barbary Prądzyńskiej. Piątek 13-tego z pewnością nie będzie pechowy dla kulturomamniaków, a to przecież dopiero początek atrakcji, jakie znaleźć można będzie w mieście w ten weekend!

Czytaj artykuł

- Czytaliśmy m.in. Rok 1984 Orwella i Małego Księcia. Jak widać, bardzo różne pozycje i to właśnie świetnie się sprawdza podczas rozmów - mówi Ryszard Kupidura* z Zamkowego Klubu Książki Ukraińskiej.

Czytaj artykuł

- Jednym z najdłużej działających zakładów, o których opowiadamy na wystawie, jest Zakład Fryzjerski Saga z ul. Kanałowej na Łazarzu, prowadzony przez rodzinę Kamińskich. Działa w tym samym lokalu od 96 lat. Prowadzi go piąte pokolenie, a tradycja fryzjerska w rodzinie sięga 1894 roku - mówi Anna Pikuła* z Poznańskiego Centrum Dziedzictwa o wystawie Rękodzielni. Opowieści o poznańskim rzemiośle w Galerii Śluza, która potrwa aż do października.

Czytaj artykuł

Przez całe lato w Parku Starego Browaru wybrzmiewać będzie cykl plenerowych koncertów najpopularniejszych polskich artystów Letnie Brzmienia. Na świeżym powietrzu zagrają m.in. Monika Brodka, Natalia Przybysz, Mery Spolsky, Kwiat Jabłoni, Artur Rojek i Krzysztof Zalewski.

Czytaj artykuł

W ten weekend poznańskie CK Nowe Amore ma dla nas naprawdę łakomy kąsek - o ile tylko potrafimy docenić naprawdę niezależnego, polskiego rocka. Bo kiedy część celuje w sam jego środek kapele, jakie niebawem wystąpią w tym wciąż niedocenionym klubie, wolą stać na jego obrzeżach, orbitując wokół stylów, przez których połączenie może miło zakręcić się w głowie. Grungegaze, bigbit, indie pop, post-punk, nowa fala - to wszystko i wiele więcej znajdziecie w muzyce zespołów Czechoslovakia i Salto Śmierci.

Czytaj artykuł

Kultura wraca do normalności po dwuletniej, pandemicznej przerwie. Znakiem tego jest powrót imprez cyklicznych. Jedną z najpopularniejszych jest Noc Muzeów, która odbędzie się 14 maja.

Czytaj artykuł

Najlepsze filmy dokumentalne ostatnich lat można będzie obejrzeć już po raz 19. na Millennium Docs Against Gravity.

Czytaj artykuł

- Każda postać historyczna była człowiekiem z krwi i kości, ale polityka historyczna sprawia, że w zbiorowej świadomości istnieje tyle stereotypów. Bona była piękna, przedsiębiorcza i silna. "Urodziła się, by rządzić mężczyznami", ale polskiej szlachcie się to nie spodobało, dlatego została tłustą trucicielką. Jadwiga z kolei miała pasować do ideału żony, więc jej biografię okrojono z wielu wątków. A to z nią Krzyżacy prowadzili rozmowy dyplomatyczne! Musiała być naprawdę nietuzinkową kobietą... - mówi Agnieszka Jankowiak-Maik*, autorka książki Historia, której nie było.

Czytaj artykuł

Czterech kompozytorów, choć żaden z nich nie będzie oczywistą odpowiedzią na polecenie: "Wymień kompozytorów XX wieku". Jednego przyćmiła sława kolegów, drugi zajmował się muzyką ludową, a trzeci był za życia znany głównie jako skrzypek i dyrygent. Czwarty zostałby wymieniony od razu, gdyby pytano o kompozytorów... muzyki filmowej. Kogo przedstawi melomanom Filharmonia Poznańska podczas koncertu Byk na dachu?

Czytaj artykuł

Sytuacja sceniczna Extravaganzy o religii jest prosta - nastąpił koniec świata. A po nim, kiedy ludzie oraz wszystkie istoty żywe przestały istnieć, czas się ze wszystkiego rozliczyć. W tym osobliwym sądzie ostatecznym rozłożone na części pierwsze zostaje wszystko to, co uwiera, irytuje i dręczy.

Czytaj artykuł

Po siedmiu latach znany polski zespół T.Love powrócił do wydawniczego życia. Dla Muńka Staszczyka najnowsza płyta Hau! Hau! może być nawet jak życie po życiu - bo choć ostatnio nie obchodziło się ono z nim zbyt łaskawie, to ze zdrowotnej opresji finalnie wyszedł obronną ręką. Na tyle, by wspólnie ze swoją załogą nagrać jeden z ciekawszych krążków w całej dyskografii. W ramach trasy promującej płytę muzycy zahaczą również o Poznań, a dokładnie o Tamę.

Czytaj artykuł

Kiedy jeszcze chwilę temu nikomu nieznany raper swoją debiutancką płytą leci na główkę i przy tym nie łamie sobie karku, za to łamie szczęki większości konkurentów, trudno przejść obok niego obojętnie. Dlatego poznajcie Zdechłego Osę - bez względu na to, czy na polski hip hop zerkacie przez palce, czy lubicie skatować się czasem siarczystą nawijką. Sprzedałem dupę to dowód, że podziemna alternatywa może być czasem najprostszą drogą na szczyt rap-panteonu - wiodącą przez Warnera, choć chodzący którą kurczowo trzyma się podziemia, w żaden sposób nie chodząc na kompromisy. Nocny Targ Towarzyski czeka srogi destroy.

Czytaj artykuł

Takiego Iranu nie znamy z medialnych doniesień o konflikatach na Bliskim Wschodzie - projekt Zamknięte powstał w trakcie podróży Patryka Bułhaka w 2015 roku. Fotografował codzienność mieszkańców: pasterzy z gór Zagros, młodych ludzi z Teheranu, kobiet z wyspy Ormoz. To właśnie portrety muzułmanek są najważniejszą częścią cyklu.

Czytaj artykuł
1 123 Strona 124 125 126 127