Kultura w Poznaniu

Kalendarium

plakat

Niepodległe rzemiosło. Mistrz Józef Przesławski - wystawa

20.10 – 09.12.2018
11:00

W stulecie odzyskania niepodległości, powstania II Rzeczypospolitej Polskiej w Poznaniu będzie można zobaczyć wystawę prezentującą działalność wybitnego poznańskiego introligatora i społecznika tamtych lat - Józefa Przesławskiego. Wystawa została w całości przygotowana i opracowana przez prawnuka Józefa - Karola Przesławskiego.

Zwiedzający będą mogli zapoznać się z bogatym życiorysem poznańskiego mistrza introligatorskiego. Był on nie tylko rzemieślnikiem - artystą, ale także społecznikiem. Angażował się w wiele działań dla dobra środowiska lokalnego. W 1929 roku założył w Poznaniu Cech Introligatorów, działał w Towarzystwie Młodych Przemysłowców, a także został wybrany na radnego miejskiego Miasta Poznania w 1938 roku. Za swoją pracę został odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi.

Miejsce ekspozycji wystawy - Fort VII w Poznaniu - jest szczególne ze względu na to, że był w nim więziony w czasie II wojny światowej Józef Przesławski. W ramach otwarcia wystawy odbędzie się również promocja Kroniki obchodów 130. rocznicy urodzin Józefa Przesławskiego "1886-2016 | Mistrz Przesławski", która została przygotowana we współpracy z Wielkopolską Izbą Rzemieślniczą w Poznaniu oraz Archiwum Państwowym w Poznaniu. Zwiedzający będą mogli zobaczyć unikatowe dziedzictwo polskiego księgarstwa z okresu II Rzeczypospolitej - książki z serii "Biblioteka Laureatów Nobla" wydawnictwa Rudolfa Wegnera, których oprawy przygotowane przez Spółkę "Przesławski i Cierniak" były prezentowane podczas Powszechnej Wystawy Krajowej w 1929 roku. Ponadto, dzięki współpracy z Biurem programu "Niepodległa", zostanie przedstawiona historia kroju pisma "Brygada".

Partnerami wydarzenia są: Wielkopolska Izba Rzemieślnicza w Poznaniu, Archiwum Państwowe w Poznaniu oraz Narodowe Archiwum Cyfrowe, które udostępniło ciekawe zdjęcia Poznania ze swoich zasobów. Wystawę patronatem honorowym objął: Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Projekt jest realizowany w ramach Programu Wieloletniego "Niepodległa". Uroczyste otwarcie odbędzie się 20 października o godzinie 11:00 w Forcie VII w Poznaniu. Wystawa będzie czynna od 20 października do 9 grudnia w Muzeum Martyrologii Wielkopolan - Fort VII przy al. Polskiej w Poznaniu.

Plakat Wystawy

Zobacz www.wmn.poznan.pl/