Kultura w Poznaniu

Kalendarium

a

Krzysztof Wodiczko i Jarosław Kozakiewicz - Rozbrajanie kultury

15.10 – 14.11.2018

Krzysztof Wodiczko i Jarosław Kozakiewicz
"Rozbrajanie kultury. Projekt Instytutu Rozbrojenia Kultury i Zniesienia Wojen im. Józefa Rotblata"
kurator: Marek Wasilewski

otwarcie wystawy:
poniedziałek, 15 października 2018, g. 18

spotkanie z Krzysztofem Wodiczko:
czwartek, 18 października 2018, g. 18

galeria :SKALA, ul. Święty Marcin 49a, Poznań
galeria otwarta od poniedziałku do piątku w godz. 13:00-18:00

Galeria :SKALA przedstawia fragment pokazywanego w ubiegłym roku w Narodowej Galerii Zachęta w Warszawie projektu Instytutu Rozbrojenia Kultury i Zniesienia Wojen im. Józefa Rotblata. Umieszczony w centrum placu marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie instytut mógłby być intelektualnym centrum badań i spotkań, zmierzających do zmiany dominującego paradygmatu kultury gloryfikującej śmierć i przemoc. Inspirowani działalnością polskiego laureata Nagrody Nobla Józefa Rotblata, artyści pragną przyczynić się do jak to nazywają "odwojnienia" kultury. Projekt nawiązuje do zaproponowanego dla Paryża przez Wodiczko Muzeum Obalenia Wojen, które miało się mieścić w przestrzeni Łuku Triumfalnego. W roku 2012 w Nantes odsłonięto pomnik obalenia niewolnictwa, którego autorem był Krzysztof Wodiczko.

Krzysztof Wodiczko ukończył studia na Wydziale Projektowania Przemysłowego ASP w Warszawie. Po studiach pracował jako projektant w zakładach przemysłowych: początkowo w UNITRA Warszawa, potem (w latach 1970 1977) w Polskich Zakładach Optycznych w Warszawie. W 1977 roku wyjechał z Polski, najpierw do Kanady, gdzie pracował na Uniwersytecie Guelph. Od 1979 roku wykładał w Ontario College of Art w Toronto, a od 1977 do 1981 roku w Nova Scotia College of Art and Design w Halifaksie. W 1983 roku przeniósł się do Nowego Jorku, a w 1991 do Bostonu, gdzie zaczął nauczać w Massachusetts Institute of Technology. Od 1994 roku był dyrektorem Center for Advanced Visual Studies MIT. Obecnie wykłada w Harvard Graduate School of Design i na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 2007 roku otrzymał tytuł doktora honoris causa ASP w Poznaniu. W 1987 roku opracował "Pojazd dla bezdomnych", który przez dwa lata testował na ulicach Nowego Jorku. Od 1980 roku pracował nad projekcjami slajdowymi, a od 1996 także filmowymi na budynkach w przestrzeni miejskiej. W 1985 roku wyświetlał przez dwie godziny obraz swastyki na tympanonie ambasady RPA w Londynie w ramach protestu przeciw polityce apartheidu. W 2009 roku na 53. Biennale w Wenecji, w Pawilonie Polskim artysta zaprezentował swoją instalację "Goście".. Tematykę obecności imigrantów w społeczeństwie poruszał jego projekt "Laska tułacza" (1992), prezentowany m.in. w Barcelonie, Nowym Jorku, Paryżu i Marsylii.

Jarosław Kozakiewicz jest artystą uprawiającym sztukę na pograniczu rzeźby i architektury krytycznej. Ukończył rzeźbę na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, studiował także w The Cooper Union for the Advancement Of Science and Art w Nowym Jorku. W 1997 roku zdobył stopień doktora na warszawskiej ASP. Jest autorem wielu utopijnych projektów. W 2005 roku wygrał konkurs na projekt Parku Pojednania w Auschwitz, a w 2007 zrealizował w niemieckim Baerwald landartowy projekt "Mars".

_
akt.LT