Kultura w Poznaniu

Kalendarium

a

POGRAJKI - rodzinne koncerty interaktywne w Bramie Poznania

2018-10-07 ( niedziela )
11:00
Brama Poznania ICHOT, ul. Gdańska 2, Poznań

Cykl koncertów interaktywnych, w ramach których uczestnicy poznają bliżej kulturę tradycyjną Wielkopolski - przyjrzą się lokalnym tradycjom różnych części regionu - tak, aby poznać je oraz ucieszyć się różnorodnością Wielkopolski.

Podczas Pograjek uczestnicy poznają polskie tradycje związane z ważnymi momentami roku - będą mieli okazję doświadczyć, czym jest kolędowanie zimowe, rozpoczynające czas świętowania Bożego Narodzenia, oraz wiosenne, witające wiosnę wraz ze świętami Wielkiej Nocy. Będą to również spotkania skupione wokół tradycji miejskich - nawiązując do setnej rocznicy Odzyskania Niepodległości - słuchacze poznają brzmienie polskiej muzyki tamtych czasów. Nie zabraknie Poznania i jego lokalnych tradycji, które przemierzane zostaną muzycznymi i śpiewającymi ścieżkami.

Celem koncertów jest edukacja dzieci i rodziców w zakresie niematerialnego dziedzictwa kulturowego własnego regionu (Wielkopolska i jej subregiony: Biskupizna, Region Kozła, Ziemia Kaliska), a zatem budowanie w odbiorcach tożsamości kulturowej oraz wsparcie procesu edukacji regionalnej, jak również podjęcie tematyki tradycji Polski. W trakcie koncertów interaktywnych dzieci i rodzice poznają w praktycznej formie kulturę tradycyjną w ujęciu muzyki instrumentalnej, śpiewu, tańców, instrumentów muzycznych, zwyczajów, obrzędów, kodu graficznego i innych wyróżników kulturowych.  Organizatorzy stawiają na interaktywny charakter kontaktu dzieci i rodziców z kulturą tradycyjną - będzie to szansa być zarówno odbiorcą, jak i jej uczestnikiem.
Pograjki będą odbywać się raz w miesiącu, w wybraną niedzielę o godz. 11:00.

07.10 - Muzyka Regionu Kozła. Koncert połączony ze spotkaniem z Anną Kaźmierak autorką książki "Elementarz tradycji Regionu Kozła".

Kształtowanie tożsamości regionalnej dzieci to jeden z naszych priorytetów! Region Kozła, znajdujący się na pograniczu województwa wielkopolskiego i lubuskiego, wyróżnia wciąż żywa tradycja gry na instrumencie ludowym - koźle (rodzaj dud nie występujący nigdzie indziej w Polsce). Wraz z muzykami pochodzącymi z Regionu Kozła słuchacze poznją unikalne zwyczaje tego obszaru, tańce i zabawy taneczne, jak również stroje ludowe i elementy gwary.
Koncert połączony z promocją książki "Elementarz tradycji Regionu Kozła" oraz spotkaniem z jej autorką - Anną Kaźmierak.

"Elementarz tradycji Regionu Kozła" to zbiór ilustrowanych zadań. Rysunki wykonane w stylu możliwie prostym, prawie dziecięcym i prawie ludowym. Ponieważ książka jest przeznaczona dla najmłodszych dzieci, jest tu mało tekstu, a dużo aktywności. Zadania są otwarte. Polegają na rysowaniu, mazaniu, uzupełnianiu, kopiowaniu, kolorowaniu, wyszukiwaniu. Jednym słowem - na zabawie, w której przemycamy elementy wiedzy o tradycji regionu.

Na koncerty obowiązują bilety:

  • 10zł / osoba,
  • 7zł / osoba - zniżka Karta Rodziny Dużej.
  • Dzieci do lat trzech bezpłatnie.

Wiek uczestników bez ograniczeń.

_

Kolejne spotkania w ramach cyklu:

  • 18.11, niedziela, godz. 11:00  - Muzyka niepodległej Polski
  • 9.12, niedziela, godz. 11:00 Muzyka Biskupizny. Koncert połączony w poznańską premierą płyty "Lala gąski na gałązki - dziecięce tradycje muzyczne Biskupizny" oraz spotkaniem z twórcami.

_
opr.LT

Baner