Kultura w Poznaniu

Kalendarium

plakat

Improsonus Pro Mater - koncert

2018-10-07 ( niedziela )
18:00-19:00
Fara Poznańska, ul. Gołębia 1a, Poznań

Kwartet Improsonus to poznańscy muzycy, których łączy nie tylko pasja grania, ale także wyznawanie wspólnych wartości i trwała przyjaźń. A to najlepsze podstawy do tego, by stawiać sobie śmiałe i wartościowe wyzwania artystyczne. Jednym z nich jest projekt, na który składają się improwizacje na tematy polskich pieśni Maryjnych - Improsonus Pro Mater.

Ideą tego unikatowego przedsięwzięcia jest wyrażenie hołdu i czci Matce Bożej w toku muzycznej interakcji. Natchnieniem i kanwą, na której muzycy snują swe dźwiękowe opowieści są polskie pieśni Maryjne - zarówno te archaiczne, tworzone przed wiekami (Bogarodzica, O Matko Miłościwa), jak i te sięgające ostatnich dziesięcioleci (O Pani, ufność nasza, Miłosierna Matko Boga). I choć w literaturze muzycznej znajdzie się sporo opracowań pieśni Maryjnych na różne aparaty wykonawcze, to niniejszy projekt wydaje się być szczególny ze względu na rodzaj aranżacji i znaczącą rolę improwizacji w jego tworzeniu. Łączy on surowość i piękno tradycji ze współczesnym wykonawstwem.

Kwartet Improsonus swoją obsadą odbiega od typowego jazzowego kwartetu - mamy tu do czynienia z dźwiękową tkanką tworzoną przez fortepian, saksofon sopranowy, skrzypce i instrumenty perkusyjne. W grze muzyków wyraźnie słychać inklinacje w kierunku muzyki jazzowej i to zarówno w sferze harmonicznej, rytmicznej, jak i w kunsztownie prowadzonych partiach improwizowanych. Poza doskonałym rzemiosłem, ich muzyka niesie ze sobą pokłady klimatycznych, prowokujących kontemplację kreacji dźwiękowych, budujących specyficzny nastrój. To właściwie współczesna kameralistyka grana przez muzyków z doświadczeniem zarówno jazzowym, jak i klasycznym. Improsonus Pro Mater to nie tylko ciekawa propozycja na Maryjny październik, ale także spora dawka pięknej i pełnej emocjonalizmu muzyki.

Wykonawcy: Katarzyna Stroińska-Sierant - fortepian, aranżacje Jarosław Sierant - skrzypce Dawid Tokłowicz - saksofon sopranowy Sławomir Tokłowicz - instrumenty perkusyjne.

Wstęp wolny.

Załącznik