Kultura w Poznaniu

Kalendarium

plakat

Z klocków. Jak poukładać miasto - wystawa

29.09 – 02.12.2018

Od września do grudnia Brama Poznania zaprasza na wystawę, warsztaty i spotkania poświęcone odkrywaniu dziedzictwa i krajobrazu miasta. Jakie cechy powinien mieć zabytek? Czym jest w krajobrazie "dobre sąsiedztwo"? Dlaczego opieka nad zabytkami jest zadaniem społecznym oraz czy warto dbać wyłącznie o budynki? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć wśród historii poznańskich budynków. O pięciu z nich opowiada wystawa w Bramie Poznania.

Wystawa "Z klocków" przenosi w świat kreacji, dziecięcej zabawy, układanki z klocków. Proponuje spojrzenie na miasto z perspektywy jego krajobrazu. A szczególną częścią krajobrazu Poznania jest obszar uznany za Pomnik Historii. To tutaj znajdują się zabytki, które świadczą
o tożsamości miasta i jego ważnych cechach architektonicznych, urbanistycznych czy społecznych.

Na wystawie zwiedzający skupią się na pięciu obiektach z obszaru, który od 10 lat wpisany jest na listę Pomników Historii. Układanka z klocków to opowieść o kościele Najświętszej Marii Panny na Ostrowie Tumskim, średniowiecznym zabytku, który w XIX wieku ocalili od zburzenia mieszkańcy miasta. To także historia Pałacu Mielżyńskich na Starym Rynku, jednego z symboli nowoczesnego mieszczaństwa, który czeka na swoją nową odsłonę. A w końcu to poszukiwanie harmonii w projektach Biblioteki Raczyńskich czy... wieżowcach Alfa.

  • Scenariusz: Katarzyna Andrzejczyk-Briks
  • Makiety: Mateusz Wawrowski
  • Aranżacja: R2D2 Kolektyw
  • Grafika: Stwory Studio
  • Partnerzy: Narodowy Instytut Dziedzictwa, Poznańskie Centrum Świadczeń/Centrum Inicjatyw Rodzinnych
  • Patronat: Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego
  • Produkcja: CTK TRAKT

Wydarzenie jest elementem projektu "Z klocków budowanie - dziedzictwa poznawanie" dofinansowanego ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu "Patriotyzm Jutra".