Kultura w Poznaniu

Teatr

Wielki powrót

Na scenie Teatru Polskiego zagoszczą Jan Klata i Jan Peszek, a o Polakach opowie sam król Fryderyk. Premiera Wielkiego Fryderyka - 5 maja.

Orwell niebezpiecznie aktualny

Teatr Biuro Podróży powraca po latach do Poznania z plenerowym spektaklem "Świniopolis". Zaprezentuje go 1 maja na Dziedzińcu Różanym CK Zamek.

Sztafeta pokoleń

- W niektórych stanach USA zakaz tańczenia istniał naprawdę. To nie jest historia wyssana z palca. Patrząc na to, co dzieje się dziś w Polsce, nie możemy mieć pewności, że za parę lat nie pojawią się w naszej rzeczywistości równie absurdalne zakazy - mówi Jerzy Jan Połoński, reżyser Footloose, którego premierę szykuje Teatr Muzyczny.

Beniowski z pazurem

Aktorzy Teatru Nowego zmierzą się z jedenastozgłoskowcem Juliusza Słowackiego. Premiera "Beniowskiego" w sobotę na Scenie Nowej.

ROZMOWY Z GARDEROBIE. Ciągle marzę o filmie

- Dzisiaj myślę, że aktorowi bardzo by się przydał drugi zawód. Ja wybrałabym turystykę. Kocham podróże - w rozmowie z Anną Kochnowicz-Kann mówi Barbara Prokopowicz, aktorka Teatru Polskiego.

Znamy już program Malty!

W tym roku Malta Festival Poznań podporządkowana jest dynamice skoku. - Zgodnie z tematem przewodnim tegorocznej edycji - idiomem Skok w wiarę, zastanawiamy się nad możliwymi wariantami tej postawy - ryzykownym skokiem zarówno w zachwyt, piękno, jak i fanatyzm. Pytamy o to, jak różne przekonania i aksjologie mogą wchodzić ze sobą w dyskusję, gdzie przebiegają linie podziału, a gdzie porozumienia - mówi Michał Merczyński, dyrektor festiwalu.

Życie po wybuchu

Teatr Kana ze Szczecina pokaże w najbliższą sobotę w Teatrze Ósmego Dnia spektakl "Gęstość zaludnienia - historia wybuchu" na podstawie "Czarnobylskiej modlitwy" laureatki literackiego Nobla - Swietłany Aleksijewicz.

Trela Wielki

Jerzy Trela jako John Barrymore - w najbliższy wtorek, 10 kwietnia, na scenie Auli Artis.

A to Itaka właśnie

Z Eweliną Marciniak i Marcinem Cecko płyniemy do Itaki, która okazuje się Polską. I nie jest to piękny widok. Czy udało im się pokazać, jak doświadczenia okresu transformacji ukształtowały dzisiejszą Polskę? Trudno powiedzieć, może to zresztą niekoniecznie był ich cel.

Umarł teatr, niech żyje teatr!

W sobotę 24 marca czeka nas słodko-gorzkie wydarzenie - ostatnie wystawienie spektaklu Nowa Wizja: ekskluzje, akty, sublimacje, które będzie zarazem pożegnaniem z Teatrem Automaton.

Musiałam zestarzeć się do tej roli

- Kiedyś kusiło mnie reżyserowanie i kilka rzeczy zrobiłam. Doszłam jednak do wniosku, że tym, co mnie naprawdę cieszy, jest aktorstwo - mówi Irena Dudzińska, aktorka Teatru Nowego, która monodramem "Co się właściwie stało z Betty Lemon?" będzie świętować pięćdziesięciolecie swojej obecności na scenie. Premiera - 16 marca na Trzeciej Scenie.

Polska Odyseja

Ewelina Marciniak w Teatrze Polskim opowie na nowo dwa mity - o Odysie i o polskiej transformacji. Premiera "Odysa" - 17 marca.

Świat, którego nie da się zobaczyć

Poznańska premiera "Spójrz na mnie" - najnowszego spektaklu Adama Ziajskiego, który zrealizował w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach - odbędzie się 9 i 10 marca w ramach zamkowego programu "Teatr powszechny".

Kiepura i inni

Pomysł na widowisko muzyczne o legendarnym polskim tenorze zrodził się w głowie twórców podczas Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy Zdroju. 8 marca spektakl "Uśmiechnij się z Kiepurą" będzie miał premierę na scenie Teatru Muzycznego.

Doświadczyliśmy złożoności świata

- Zagraliśmy spektakle na wszystkich kontynentach, w ponad 60 krajach, i cały czas jesteśmy w podróży - mówi Paweł Szkotak*, założyciel i reżyser Teatru Biuro Podróży, jednego z najważniejszych poznańskich teatrów alternatywnych, który świętuje w tym roku 30-lecie istnienia.

Powrót Wagnera

"Śpiewacy norymberscy" to jedyna komedia w dorobku mistrza z Bayreuth, kontrastująca z muzycznymi dramatami jego autorstwa. Na polskie deski powraca po blisko stu latach - premiera poznańskiej realizacji w reżyserii Michaela Sturma w najbliższą niedzielę w Teatrze Wielkim.

W poszukiwaniu własnej historii

Premiera "Barona Münchhausena" w Teatrze Animacji już w najbliższą sobotę. - Chcemy stworzyć alternatywą przestrzeń dla tej historii - mówi reżyser spektaklu Konrad Dworakowski.

Bardzo łatwo poddać się muzyce Wagnera

- Wagner nie byłby sobą, gdyby nie poruszył tematów ważnych, a nawet patetycznych. Warto pamiętać, że "Śpiewacy norymberscy" to też opera o dochodzeniu do mistrzostwa w sztuce - o najnowszej premierze w Teatrze Wielkim mówi dyrektor Sceny, Renata Borowska-Juszczyńska*.

Bo doskonale zna świat

W minionym roku za swoją debiutancką powieść otrzymała Nagrodę im. Witolda Gombrowicza oraz Nagrodę Conrada. Anna Cieplak, autorka "Ma być czysto" będzie gościem najbliższego spotkania z cyklu "Czytnik" w Teatrze Nowym.

1 27 Strona 28 29 30 31