Kultura Poznań.pl

Teatr

Skok w nieznane
 

Skok w nieznane

- Sztuka nie jest filozofią, nie jest polityką, sztuka powinna być sztuką. W Skoku w wiarę właśnie o to chodzi - pokażmy sztukę, która odkrywa coś, czego jeszcze nie wiemy, nie znamy - mówił kilka miesięcy temu w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" Jan Lauwers, jeden z kuratorów idiomu Malty. Festiwal pod artystyczną opieką twórców z legendarnej grupy Needcompany rozpocznie się 15 czerwca.  

czytaj więcej
Opera komiczna w dwóch aktach
 

Opera komiczna w dwóch aktach

Twórczość Gaetano Donizettiego trudno ocenić całościowo. Jego spuścizna jest niezwykle nierówna, a utwory wybitne sąsiadują z miernymi, a nawet kiczowatymi. Taka różnorodność jakości świadczy przede wszystkim o ciągłych poszukiwaniach kompozytora. I chociaż przedwczesna śmierć nie pozwoliła mu na osiągnięcie w pełni dojrzałego stylu, ma on w swoim dorobku kompozycje nowatorskie, które na zawsze odmieniły historię opery. Jednym z nich jest Napój miłosny.

czytaj więcej
Boska Barbara i jej amerykański sen
 

Boska Barbara i jej amerykański sen

Punktem wyjścia do realizacji ostatniej w tym roku premiery Polskiego Teatru Tańca była biografia legendarnej polskiej miliarderki Barbary Piaseckiej-Johnson. "No more tears" reżyseruje Iwo Vedral. Premiera - 16 czerwca.

czytaj więcej
Lalki mają głos
 

Lalki mają głos

Dwa lata temu zespół Teatru Animacji oddał głos dzieciom. Muzyczny eksperyment "Miłość nie boli, kolano boli" okazał się sukcesem. Teraz o swoim świecie opowiedzą... teatralne lalki. Ostatnia premiera w tym sezonie już 9 czerwca. "La la lalki" reżyseruje Artur Romański.

czytaj więcej
Zasiały Blumy... słowa
 

Zasiały Blumy... słowa

Gdybym dał Ci wszystkie "ze", wszystkie "z", wszystkie "po", wszystkie "do", wszystkie "nad", "pod", "od", "przed", "przez"... - jakie z nich ułożysz zdanie?* W niedzielę w samo południe w Concordia Design odbyła się przedpremiera najnowszego spektaklu dla najnajów w reżyserii Lucyny Winkel. Od słowa do słowa to jej kolejne dzieło - po m.in. Na wysokiej górze i Jak po sznurku, które powstało z inspiracji twórczością Krystyny Miłobędzkiej.

czytaj więcej
Rozpłodowa dyktatura
 

Rozpłodowa dyktatura

Jeśli sztuka miałaby szansę wygrać z autokratycznym systemem, to jej działania nie byłyby ideologiczne i monumentalne, ale personalne i skromne w środkach. Artyści to nie wojujący rewolucjoniści, a zapomniani, aroganccy samozwańcy, których motywacją do działania nie jest dobro ogółu, lecz osobiste porachunki. Taki obraz klaruje się na deskach Teatru Nowego, podczas spektaklu "Baba-dziwo" w reżyserii Marii Kwiecień.

czytaj więcej
Polska bliska, (nie)znajoma
 

Polska bliska, (nie)znajoma

Jak mocno współczesna rzeczywistość w Polsce leży na sercu (i na wątrobie) teatralnym twórcom i co z tego wynika dla widzów (i obywateli), przekonamy się podczas jedenastej odsłony festiwalu Bliscy Nieznajomi w Teatrze Polskim. W tym roku opatrzonego hasłem "#Polska" właśnie.

czytaj więcej
Piękne obrazki z oblężonego miasta
 

Piękne obrazki z oblężonego miasta

Trojaⁿ, najnowsza produkcja Teatru Wielkiego w Poznaniu, w zamyśle twórców miał być opowieścią o wirusie, który toczy historię ludzkości od samych jej początków. Wirusem tym jest wojna, konflikt i towarzyszące im śmierć i cierpienie. Spektakl miał stanowić mocny głos młodego pokolenia - głos przeciw narracji bohaterów i wizji o szlachetnie i pięknie przelewanej krwi.

czytaj więcej
Efektowne baloniarstwo
 

Efektowne baloniarstwo

Gdzie balony, tam i radosne dzieci. Czy zawsze? O tym przekonali się widzowie sobotniej premiery w Teatrze Animacji. Roześmiane małolaty wypełniły foyer ozdobione pękami białych balonów. Czerwony i okrągły bohater z dyndającym sznureczkiem niemal nie znikał ze sceny, ale na widowni nie było już tak wesoło. Ulf i Balon to lekki spektakl dla dzieci i rodziców bardziej ku przestrodze niż uciesze.

czytaj więcej
Skok w wiarę z o. Ludwikiem Wiśniewskim
 

Skok w wiarę z o. Ludwikiem Wiśniewskim

Znany duszpasterz akademicki, dominikanin, działacz społeczny i antykomunistyczny będzie gościem piątego i zarazem ostatniego spotkania w ramach cyklu debat "Skacząc w wiarę" wprowadzających do tematu tegorocznej Malty. Z publicznością spotka się 23 maja w Auli Artis.

czytaj więcej
To, co nas dotyka
 

To, co nas dotyka

W Poznaniu wystąpi gościnnie kolektyw tanzbar_bremen. Zaprezentuje spektakl touch_me, w którym opowiada o codziennych wymiarach cielesności. To jednak nie kolejny banalny postdramatyczny spektakl w tym sezonie, bo w kolektywie działają też osoby niepełnosprawne. I to ich udział jest kluczowy w tym przedstawieniu. Pozwala bowiem postawić pytanie o inkluzję niepełnosprawnych w sztuce.

czytaj więcej
Z pamiętnika młodej dziewczyny
 

Z pamiętnika młodej dziewczyny

Spektakl, a właściwie instalacja performatywna, Aleksandry Jakubczak jest efektem warsztatów i spotkań kobiet, które reżyserka poprosiła o udostępnienie pamiętników, dzienników oraz zapisków z okresu dorastania.

czytaj więcej
Wielki powrót
 

Wielki powrót

Na scenie Teatru Polskiego zagoszczą Jan Klata i Jan Peszek, a o Polakach opowie sam król Fryderyk. Premiera Wielkiego Fryderyka - 5 maja.

czytaj więcej
Sztafeta pokoleń
 

Sztafeta pokoleń

- W niektórych stanach USA zakaz tańczenia istniał naprawdę. To nie jest historia wyssana z palca. Patrząc na to, co dzieje się dziś w Polsce, nie możemy mieć pewności, że za parę lat nie pojawią się w naszej rzeczywistości równie absurdalne zakazy - mówi Jerzy Jan Połoński, reżyser Footloose, którego premierę szykuje Teatr Muzyczny.

czytaj więcej
Strona 1 2 29