Kultura Poznań.pl

Teatr

Gdzie ci mężczyźni?
 

Gdzie ci mężczyźni?

Zarówno "Śluby panieńskie", jak i kolejne premierowe spektakle w Teatrze Polskim będą dziełami młodych twórców. Komedię Aleksandra Fredry wyreżyseruje na poznańskiej scenie Andrzej Błażewicz, a jej premiera całkiem nieprzypadkowo zbiega się z Dniem Kobiet.

czytaj więcej
"Jezioro łabędzie" w wersji mini
 

"Jezioro łabędzie" w wersji mini

Zamiast pełnego, ponaddwugodzinnego spektaklu - sześćdziesięciominutowa miniatura. Teatr Cortique Anny Niedźwiedź zaprasza na skróconą wersję baletu "Jezioro łabędzie". Czy istnieje lepszy sposób, by zainteresować dzieci baletem, niż sięgnięcie po jedno z ikonicznych jego dzieł?

czytaj więcej
Młodość, wiedza i odwaga
 

Młodość, wiedza i odwaga

"Faust" Charlesa Gounoda w wizji reżyserki Karoliny Sofulak to spójna opowieść o odwadze, ideach humanistycznych, tolerancji, które zawsze stoją w kontrze do życiowej pustki i bierności.

czytaj więcej
ROZMOWY W GARDEROBIE. Ahoj, przygodo!
 

ROZMOWY W GARDEROBIE. Ahoj, przygodo!

- Niedawno sobie uświadomiłem, że dopiero od trzech lat obserwuję, jak zmieniają się pory roku, jak przechodzą jedne w drugie. I jestem najszczęśliwszym człowiekiem na ziemi - mówi Paweł Binkowski*, aktor Teatru Nowego.

czytaj więcej
Czas na nowe życie
 

Czas na nowe życie

W spektaklu Ciąg dalszy artyści z Grupy Teatralnej Wikingowie opowiadają o destrukcyjnym doświadczeniu alkoholizmu. Przedstawienie łączy zwyczajną prawdę ich doświadczenia, uważną reżyserię Doroty Abbe i niepośledni tekst Kuby Kaprala.

czytaj więcej
Droga do triumfu
 

Droga do triumfu

Chciał zostać księdzem, lecz do doczesnych spraw ciągnęła go muzyka. Początkowo religijna, dopiero później zakochał się w operze. Spuścizna operowa Charles'a Gounoda oceniana jest bardzo różnie. Nikt nie miał tak przykrych muzycznych fiask, ale także mało kto w romantyzmie napisał tak triumfujące opery. Jedną z nich usłyszymy w lutym w Teatrze Wielkim.

czytaj więcej
Rzeczy mówią
 

Rzeczy mówią

Zewsząd otaczają nas przedmioty. Całe mnóstwo przedmiotów: wypadają z szaf, gablot, strychów i pawlaczy. Szczelnie wypełniają mieszkania, regały, szuflady, skrytki, skrzynie, garaże i piwnice. Czasem są pod ręką, czasem zagubionych poszukujemy wytrwale... Co mówią o nas, o naszym życiu? A może milczą?

czytaj więcej
Ukryta skala alkoholizmu
 

Ukryta skala alkoholizmu

W sobotę w Teatrze Ósmego Dnia odbędzie się premiera najnowszego spektaklu Grupy Teatralnej Wikingowie. W "Ciągu dalszym" twórcy chcą opowiedzieć o alkoholizmie w sposób, który w Polsce jest nietypowy. Bo rzadko przyznajemy się do tego, jak poważny i powszechny to problem w naszym kraju i z jak wielką traumą dla rodzin alkoholików się wiąże.

czytaj więcej
Znaleźć własną drogę
 

Znaleźć własną drogę

Tożsamość. Społeczna, kulturowa, narodowa, etniczna, płciowa. Historie opowiadane przeszłością. Zachowania wyznaczające nowe ścieżki. Wypowiedziane słowa, niedokończone zdania. Sny i marzenia. Te, które się spełniają i te, które samoczynnie tracą blask. Monodramatyczna opowieść o (nie)zapomnianej rzeczywistości już niebawem na deskach Teatru Ósmego Dnia.

czytaj więcej
Spotkanie z żywiołem
 

Spotkanie z żywiołem

"Co dzieje się w oku teatralnego cyklonu, zanim dojdzie do premiery? Co robić, kiedy zamiast scenariusza dostaje się zaledwie kilka wskazówek i trzeba ulepić z nich atrakcyjną dla widzów historię? I jak to jest: znaleźć się w teatralnym kręgu wtajemniczonych, poznawać tajniki scenicznej magii? (...) Bez prób. Bez cenzury. I bez znieczulenia" - tak o wydarzeniu, które w najbliższy poniedziałek odbędzie się na deskach Teatru Nowego, piszą jego twórcy. 

czytaj więcej
Chcemy im dać drugie życie
 

Chcemy im dać drugie życie

- Nie chciałabym zdradzać zbyt wielu szczegółów przed premierą, ale mogę powiedzieć, że nie będzie to klasyczna adaptacja. W swoich pracach staram się unikać dosłowności - mówi Magda Szpecht, reżyserka spektaklu Rzeczy, których nie wyrzuciliśmy na podstawie prozy Marcina Wichy, którego premiera odbędzie się 1 lutego w Teatrze w Gnieźnie.

czytaj więcej
Najlepsze konie są robione z kokosów
 

Najlepsze konie są robione z kokosów

- Zmysłowisko powinno być naszym towarem eksportowym - o nowym cyklu spektakli w Teatrze Animacji, który przede wszystkim dedykowany jest osobom niesłyszącym i niewidzącym opowiada ich pomysłodawca, Piotr Klimek. Projekt zainauguruje 25 stycznia premiera sztuki Nic, Dzika Mrówka, Adam i Ewa Maliny Prześlugi.

czytaj więcej
Musical w irlandzkim barze
 

Musical w irlandzkim barze

Musicalowa scena w Poznaniu od kilku lat bardzo pozytywnie się zmienia. Teatr Muzyczny - główna instytucja odpowiedzialna za to - z przaśnej Operetki stał się miejscem, które zapewnia rozrywkę na wysokim poziomie. Nie tylko w Muzycznym możemy jednak słuchać musicali. Wkrótce na scenie Teatru Wielkiego usłyszymy przebój, który przybył do Polski prosto ze Stanów Zjednoczonych, chociaż jego akcja dzieje się całkiem blisko nas - w Dublinie. Poznańska premiera Once w reżyserii Wojciecha Kępczyńskiego już w ten poniedziałek.

czytaj więcej
Gdy wszystko nic warte, evviva dell'arte
 

Gdy wszystko nic warte, evviva dell'arte

Kilka wieków temu komedianci dell'arte konkurowali z przedstawieniami dworskimi o bogatej inscenizacji i teatrem jarmarcznym. Ich dbałość o stronę muzyczną oraz idące za tym świetne wykony oper-baletów (choć to nie był ich stały repertuar) sprawiły jednak, że byli niedosiężni. Sukces włoskich aktorów powtarza właśnie zespół Teatru Animacji. Swoim nowym spektaklem - Miłość do trzech pomarańczy w reżyserii Pawła Aignera dowodzi, że nie ma w Poznaniu równych sobie.

czytaj więcej
Teatr to państwo
 

Teatr to państwo

- Będzie sporo żartów przeznaczonych dla widza dorosłego, który rozumie konteksty polityczne. Dla dzieci natomiast najbardziej atrakcyjna może okazać się podróż Tartaglii, wątek będący głównym motywem napędowym przedstawienia - wyjaśnia Paweł Aigner, reżyser Miłości do trzech pomarańczy. Premiera - 12 stycznia w Teatrze Animacji.

czytaj więcej
Tu nic nie jest prawdziwe
 

Tu nic nie jest prawdziwe

Dzieci coraz częściej przestają być marginalizowane zarówno jako odbiorcy, jak i twórcy teatralni. Po sukcesie znakomitego spektaklu Władcy much, którego premiera odbyła się niedawno na deskach Sceny Roboczej, Teatr Polski stanął przed trudnym zadaniem dorównania koleżeńskiej poznańskiej produkcji. Dzień po stuletniej rocznicy powstania wielkopolskiego odbyła się premiera spektaklu 27 grudnia, w którym tło wydarzeń historycznych staje się pretekstem do stworzenia inscenizacji dla dzieci.

czytaj więcej
Teatralna lekcja heroizmu
 

Teatralna lekcja heroizmu

Rocznica powstania wielkopolskiego doczeka się w tym roku teatralnego upamiętnienia. 28 grudnia na deskach Teatru Polskiego odbędzie się premiera spektaklu "27 grudnia". Jego tytuł nawiązuje nie tylko do daty istotnego wydarzenia, ale odnajduje również uzasadnienie w przestrzeni, w której będzie pokazywany.

czytaj więcej
Kartoffelsalat z wielkopolskich pyrek
 

Kartoffelsalat z wielkopolskich pyrek

Było do przewidzenia, że stulecie powstania wielkopolskiego doczeka się niejednego artystycznego komentarza. Dyrektor Teatru Nowego i reżyser Asymilacji Piotr Kruszczyński podjął próbę odciągnięcia poznaniaków od bożonarodzeniowego zgiełku, zastępując pierogi z grzybami - sałatką ziemniaczaną. Kwestia powstania wielkopolskiego stała się pretekstem do podjęcia tematu wielkopolskiej kultury, pod którą chowają się pruskie korzenie.

czytaj więcej
1 Strona 2 3 33