Kultura Poznań.pl

Teatr

Teatr to państwo
 

Teatr to państwo

- Będzie sporo żartów przeznaczonych dla widza dorosłego, który rozumie konteksty polityczne. Dla dzieci natomiast najbardziej atrakcyjna może okazać się podróż Tartaglii, wątek będący głównym motywem napędowym przedstawienia - wyjaśnia Paweł Aigner, reżyser Miłości do trzech pomarańczy. Premiera - 12 stycznia w Teatrze Animacji.

czytaj więcej
Tu nic nie jest prawdziwe
 

Tu nic nie jest prawdziwe

Dzieci coraz częściej przestają być marginalizowane zarówno jako odbiorcy, jak i twórcy teatralni. Po sukcesie znakomitego spektaklu Władcy much, którego premiera odbyła się niedawno na deskach Sceny Roboczej, Teatr Polski stanął przed trudnym zadaniem dorównania koleżeńskiej poznańskiej produkcji. Dzień po stuletniej rocznicy powstania wielkopolskiego odbyła się premiera spektaklu 27 grudnia, w którym tło wydarzeń historycznych staje się pretekstem do stworzenia inscenizacji dla dzieci.

czytaj więcej
Teatralna lekcja heroizmu
 

Teatralna lekcja heroizmu

Rocznica powstania wielkopolskiego doczeka się w tym roku teatralnego upamiętnienia. 28 grudnia na deskach Teatru Polskiego odbędzie się premiera spektaklu "27 grudnia". Jego tytuł nawiązuje nie tylko do daty istotnego wydarzenia, ale odnajduje również uzasadnienie w przestrzeni, w której będzie pokazywany.

czytaj więcej
Kartoffelsalat z wielkopolskich pyrek
 

Kartoffelsalat z wielkopolskich pyrek

Było do przewidzenia, że stulecie powstania wielkopolskiego doczeka się niejednego artystycznego komentarza. Dyrektor Teatru Nowego i reżyser Asymilacji Piotr Kruszczyński podjął próbę odciągnięcia poznaniaków od bożonarodzeniowego zgiełku, zastępując pierogi z grzybami - sałatką ziemniaczaną. Kwestia powstania wielkopolskiego stała się pretekstem do podjęcia tematu wielkopolskiej kultury, pod którą chowają się pruskie korzenie.

czytaj więcej
Reminiscencja solidarności
 

Reminiscencja solidarności

Bilety lotnicze do Paryża tanieją, a ceny apartamentów w Kijowie są drastycznie niskie. Wśród ostatnich zakłóceń życia społecznego Polski Teatr Tańca oraz bodytalk z niemieckiego Münster jednoczą swoje siły w najnowszym spektaklu: "Solidar-Noc". Wydarzenia, które dotykają nas w naszej europejskiej globalnej wiosce, stają się punktem wyjścia do pytania co oznacza to dla nas wszystkich. Odpowiedź w najbliższy czwartek w CK Zamek.

czytaj więcej
Bohater jak mapa
 

Bohater jak mapa

- Staraliśmy się myśleć o wydarzeniach sprzed stu lat w kontekście spraw nam współczesnych. Nie zajmujemy się przecież na scenie rekonstrukcjami historycznymi, nie skupiamy się na odtwarzaniu dziejów. Cel, jaki nam przyświecał, można nazwać próbą odnalezienia się w tamtej sytuacji z całym bagażem pozyskanej przez sto lat wiedzy i doświadczenia - mówi Piotr Kruszczyński, reżyser spektaklu Asymilacja. Premiera w Teatrze Nowym - 21 grudnia.

czytaj więcej
Więźniarki
 

Więźniarki

"Ravensbrück. Miasto kobiet" - monodram Barbary Prokopowicz, aktorki Teatru Polskiego, zobaczymy 16 i 20 grudnia na scenie Galerii.

czytaj więcej
Teatr bez hierarchii
 

Teatr bez hierarchii

W najbliższy weekend Scena Robocza zmieni się w bezludną wyspę. Trio: Mateusz Atman, Aneta Groszyńska oraz Agnieszka Jakimiak od miesięcy pracuje nad  teatralną adaptacją "Władcy much" - kanonicznego dzieła autorstwa Williama Goldinga. Historia opowiedziana zostanie językiem dzisiejszych chłopców, którzy wystąpią w tym eksperymentalnym spektaklu.

czytaj więcej
Jedyna opera ministra
 

Jedyna opera ministra

Jedyna polska opera wystawiona w Metropolitan Opera dziś nie święci triumfów. Czy to dlatego, że jest spektaklem swoich czasów i w nich powinna pozostać? A może dlatego, że została napisana przez ówczesną gwiazdę dwóch światów - muzyki i polityki? Czy więc "Manru" powinien zniknąć wraz ze swoją epoką? Odpowiedzi uzyskamy 15 grudnia w Teatrze Wielkim.

czytaj więcej
Skok do wody o innej temperaturze
 

Skok do wody o innej temperaturze

- W spektaklu "Raport panika" zadaję pytania skąd stereotyp Polaka Janusza? Kiedy napędzamy się niewytłumaczalną, wszechobecną złością? Rozwijam też kwestię usprawiedliwiania nienawiści, nietolerancji, ksenofobii i ułańskiej zakrapianej fantazji - opowiada Arti Grabowski*, artysta-rezydent Sceny Roboczej.

czytaj więcej
Teatr ze smartfona
 

Teatr ze smartfona

"Ostatnia wieczerza: Slavery Still Exist" - trzeci z nagrodzonych w tym roku spektakli w konkursie "Off: Premiery/Prezentacje" - sprawia wrażenie notatek do przedstawienia. Trudno powiedzieć o czym w zasadzie jest, bo przypomina fejsbukowy feed lewicowego aktywisty, który bierze ten chaos i wystawia.

czytaj więcej
Obcy bohaterowie
 

Obcy bohaterowie

"Jak to jest, kiedy wszystko dzieje się naraz, kiedy wszystkie płynące nieustannym strumieniem impulsy i doznania trzeba przetrawić jednocześnie?" - czytamy w opisie spektaklu Heroes. Berliński teatr RambaZamba ponownie wystąpi w CK Zamek. Muzyką i tańcem przybliży publiczności historię niezwykle wpływowej postaci nowojorskiego świata sztuki lat osiemdziesiątych XX wieku - Jean-Michela Basquita.

czytaj więcej
Pora na nowe mitologie
 

Pora na nowe mitologie

- Rzeczy, które robimy, są przemyślane, do pewnego stopnia zaplanowane, ale w 95% jest w nich miejsce na improwizacje i przypadek- wyjaśnia Ewa Szumska, która z grupą teatralną Nowi w Nowym zaprezentuje w poniedziałek "Mity przyleskie" w Centrum Kultury Zamek.

czytaj więcej
Wyszczekany bohater naszego dzieciństwa
 

Wyszczekany bohater naszego dzieciństwa

Nostalgiczna podróż w czasy naszego dzieciństwa, czy moda na retro? A może pogoń za pozytywnymi dziecięcymi bohaterami tak innymi od dzisiejszych groźnie wyglądających Supa Strikas, łobuzujących Minionków czy niepotrafiącej sobie poradzić ze złością Kici Rożek? Estrada Poznańska idzie pod prąd dzisiejszym bajkom i już 24 listopada zaprasza na spotkanie z najbardziej wyszczekanym bohaterem dziecięcych wieczorynek - Reksiem.

czytaj więcej
A jak nas zniknie?
 

A jak nas zniknie?

"Ludzie robią to od zawsze. Znikają. Są. A potem ich nie ma. Zostajemy bez nich: z pustką, której nie da się niczym wypełnić, ze wspomnieniami..." Sztuka bez babci opowiada o tym, czego opowiedzieć w zasadzie się nie da. Tym bardziej, że każdy kto czyta te słowa, sam ma to jeszcze przed sobą.

czytaj więcej
Gdzie jesteście gospodynie, policjantki, aktorki...?
 

Gdzie jesteście gospodynie, policjantki, aktorki...?

W większości książek Maria Dulębianka, malarka i wojująca feministka, przedstawiana jest jako "wieloletnia przyjaciółka" i opiekunka Konopnickiej. Choć prawdziwa natura ich relacji nie budzi wątpliwości, podręczniki bez subtelności wycinają homoseksualizm z życiorysu autorki "Roty". W przedstawieniu Wiktora Rubina "O mężnym Pietrku i sierotce Marysi. Bajka dla dorosłych" wypolerowany historycznoliteracką powagą pomnik Konopnickiej, zostaje zabrudzony wciąż społecznie kontrowersyjnym wątkiem lesbijskiej miłości.

czytaj więcej
Osiecka, czyli stan podgorączkowy
 

Osiecka, czyli stan podgorączkowy

Zakończył się historyczny 21. finał festiwalu i konkursu "Pamiętajmy o Osieckiej". Historyczny nie tylko dlatego, że po raz pierwszy zorganizowany w Poznaniu, ale także ze względu na bardzo wysoki poziom wokalny uczestników, różnorodność interpretacji i aranżacji. Równie ciekawie (chociaż tu nie obyło się bez rozczarowań) zaprezentowali się zaproszeni goście.

czytaj więcej
1 Strona 2 3 32