Kultura Poznań.pl

Teatr

Magnifique, zachwycające, excellent!
 

Magnifique, zachwycające, excellent!

- Spektakl będzie śpiewany, a lalki gadające - mówi Artur Romański, reżyser ostatniej w tym sezonie premiery w Teatrze Animacji. "Nowe szaty króla" Maliny Prześlugi na motywach baśni H.Ch. Andersena na scenie od 8 czerwca.

czytaj więcej
Dwie tożsamości Michała Głowińskiego
 

Dwie tożsamości Michała Głowińskiego

- Ten spektakl nie jest robiony dlatego, że ja zapragnąłem zostać reżyserem. Uznaliśmy z aktywistami z Grupy Stonewall, że jeżeli nie zabierzemy się za coś sami, to wielu tematów, które są dla nas ważne, nigdy w teatrze nie zobaczymy - przyznaje Mike Urbaniak, reżyser "Michasia", którego premiera odbędzie się piątek w Scenie Roboczej.

czytaj więcej
Czterech nestorów i Verdi
 

Czterech nestorów i Verdi

- Tekst Kwartetu jest o tyle wymagający, że jest napisany na głosy, na charaktery aktorskie, jakieś emploi z tym związane. To odzwierciedlenie tego tytułowego kwartetu pochodzącego z opery Verdiego Rigoletto dokładnie trzeba tutaj odwzorować w czterech postaciach. Reżyser musi w pewien sposób zmienić się w dyrygenta - opowiada Piotr Jędrzejas, reżyser najbliższej premiery w Teatrze Muzycznym - Kwartetu Ronalda Harwooda.

czytaj więcej
Śmiechem w stereotypy
 

Śmiechem w stereotypy

"Diane for a day" jest projektem czerpiącym z doświadczeń ruchowych kolektywu hannsjany oraz wieloletnich eksperymentów z pogranicza sztuk teatru Thikwa. Łącząc siły grupy stworzyły spektakl, w którym podkreślają, że kwestia poszukiwania własnej tożsamości nie musi być wyłącznie poważna. Sposobem na odnalezienie się w zawiłościach tematu jest według twórców śmiech.

czytaj więcej
Aktorzy w futerałach
 

Aktorzy w futerałach

- Nasz spektakl to podróż poprzez dzieje, w której pokazujemy historię zbiorowości z perspektywy wielu ludzi. Dotyczy tożsamości człowieka, jego walki o wolność, zniewolenia i tego, co powoduje, że robi takie, a nie inne rzeczy - mówi Wioletta Dadej, która wspólnie z mężem Sławomirem Dadejem prowadzi Teatr Ewolucji Cienia. Swoje najnowsze przedstawienie plenerowe Rozpoznani Nierozpoznani zaprezentują na Cytadeli w najbliższy piątek, sobotę i niedzielę.

czytaj więcej
Popytka znaczy tortura
 

Popytka znaczy tortura

Już za kilka dni na Scenie Roboczej będzie można obejrzeć premierę spektaklu "Popytka" w reżyserii Weroniki Fibich. Splatające się ze sobą historie trzech kobiet staną się pretekstem do przyjrzenia się przeżyciom i losom uchodźców. Postawione zostanie także pytanie o tożsamość i rolę kobiety, która poprzez wydarzenia wojenne zmuszona została opuścić swój dom.

czytaj więcej
ROZMOWY W GARDEROBIE. Dawanie jest lepsze
 

ROZMOWY W GARDEROBIE. Dawanie jest lepsze

- Przez rok mieszkaliśmy w Grudziądzu. Tata grał tam w Teatrze Ziemi Pomorskiej, a ja chodziłam na wszystkie spektakle. I w tym teatrze, mając 6 lat, zagrałam swoją pierwszą rolę - Małą Mi w Lecie Muminków, zastępstwo za aktorkę, która wyjechała. Wtedy właśnie na dobre zaraziłam się teatrem - opowiada Dorota Abbe*, aktorka Teatru Nowego.

czytaj więcej
Oskarżamy Ziemię o zbrodnie przeciwko ludzkości
 

Oskarżamy Ziemię o zbrodnie przeciwko ludzkości

W "Obiecanej Ziemi Obiecanej" Polskiego Teatru Tańca pojedyncze bloki tematyczne dotykają takich wątków, jak religia, wojna, kolonizacja czy konsumpcjonizm. Mają zobrazować wieloaspektowość ludzkiej samozagłady, która ukazana została jako wynik pędzącego rozwoju globalnej cywilizacji. Początkowo ułożona linearnie historia ewolucji człowieka, stopniowo staje się coraz bardziej wielowątkowa, doprowadzając do scenicznego chaosu, który według twórców, ma stać się finalnym punktem rozwoju ludzkości.

czytaj więcej
Problem Hamleta z kobietami i matką
 

Problem Hamleta z kobietami i matką

W "Ja jestem Hamlet" Agata Duda-Gracz traktuje publiczność jak swego rozmówcę i proponuje jej dekonstrukcję odpowiadającą na pytanie "po co nam dziś jeszcze Szekspir?". Pomimo trzech godzin, spektakl jest też doskonałą rozrywką, bo odpowiada naszej potrzebie na widowiska, przemoc i seks.

czytaj więcej
Przesyt koziołkami
 

Przesyt koziołkami

Zapoznanie dzieci z tradycjami różnych regionów Polski, pokazanie im tańców, muzyki i zwyczajów - dobry pomysł na spektakl, jednak skłonność do ukazania ludowości w pstrokatych kolorach sprawia, że wiele z takich pomysłów rozłazi się w przesycie środków. Niestety spektaklowi Koziołek Matołek i zagadka ratuszowej wieży nie udało się tego uniknąć.

czytaj więcej
ROZMOWY W GARDEROBIE. Wyszłam z szuflady
 

ROZMOWY W GARDEROBIE. Wyszłam z szuflady

- Miałam może sześć lat, kiedy mama zabrała mnie na spektakl gwiazdkowy. Usiadłam na widowni, kurtyna zasunięta, ale za nią widać skrawek niebieskiego horyzontu - nic innego nie pamiętałam z tego przedstawienia, tylko to niebo - opowiada Sylwia Koronczewska-Cyris*, aktorka Teatru Animacji.

czytaj więcej
Wielkopolski koziołek
 

Wielkopolski koziołek

W Pacanowie kozy kują. Więc koziołek mądra głowa, błąka się po całym świecie, aby dojść do Pacanowa. W całej tej długoletniej już wędrówce dotrze także i do Poznania, a to za sprawą premiery Koziołka Matołka i zagadki ratuszowej wieży w Teatrze Muzycznym.

czytaj więcej
Dziedzictwo ponadczasowego egoizmu i arogancji
 

Dziedzictwo ponadczasowego egoizmu i arogancji

- Genialny tekst Szekspira zatytułowany jest imieniem najbardziej wrednego, egocentrycznego i marudnego "artysty", jakiego tylko można sobie wyobrazić - mówi Agata Duda-Gracz*, reżyserka spektaklu Ja jestem Hamlet. Premiera - 26 kwietnia w Teatrze Nowym.

czytaj więcej
Historia wykluczenia
 

Historia wykluczenia

"Obiecana Ziemia Obiecana" - teatralna epopeja, pokazująca wyklęcie Ziemi przez gatunek ludzki - to pierwszy spektakl Polskiego Teatru Tańca w 2019 roku, ogłoszonym przez zespół Rokiem Wyklętych. Premiera - 29 kwietnia, w Międzynarodowym Dniu Tańca.

czytaj więcej
A ty wiesz, co jest ważne?
 

A ty wiesz, co jest ważne?

- Pomysł powstał 20 lat temu, kiedy mój syn miał dwa lata. Wymyślałem mu na dobranoc różne bajki, bo skończyły się te wszystkie znane. On bardzo lubił słuchać, a ja ćwiczyłem wyobraźnię - wspominał podczas konferencji poprzedzającej premierę reżyser Marek Cyris. Premiera Baśni o trzech konikach już w najbliższą sobotę - 13 kwietnia w Teatrze Animacji.

czytaj więcej
Tańcz z robotami
 

Tańcz z robotami

"National Affairs" Izy Szostak oparty jest na ostrym kontraście między ludzkimi tancerkami, mobilnymi robotami i statycznymi obiektami żywymi i martwymi. Artystka pokazuje jak to, co ludzkie, jest cenne jako wielofunkcyjne i uniwersalne, a to, co robocie - może być co prawda silne poprzez swoje wyspecjalizowane, lecz nigdy nie stanie się humanistyczne, pełne, nie przekroczy swego programu.

czytaj więcej
Teatr wrażliwy na współczesność
 

Teatr wrażliwy na współczesność

W "Rewolucji, której nie było" reżyserka Justyna Sobczyk pracująca z Teatrem 21 sięga po historię protestu pod Sejmem osób niepełnosprawnych i RON z wiosny 2018 roku. To jednak nie jest prosta, polityczna sztuka, a działanie teatralne stawiające pytanie o to, jak traktowane są osoby z niepełnosprawnościami w Polsce. Spektakl zobaczymy w środę w CK Zamek.

czytaj więcej
Teatr wolny od GMO
 

Teatr wolny od GMO

"Jungle People" Mateusza Pakuły z certyfikatem jakości! Niech to będzie moja odpowiedź na postulaty widzów, domagających się prawa wyboru (dobrego) spektaklu dla swoich dorastających dzieci.

czytaj więcej
Oddać głos Ofelii
 

Oddać głos Ofelii

"Śmierć Ofelii" - mało znany monodram Wyspiańskiego powstał, gdy autor był już mocno schorowany i niedomagał fizycznie. A istotą tego tekstu, jak pisze Monika Wycykał w katowickim "Dzienniku Teatralnym", jest pytanie: jak mówić, gdy umieram? Przekraczanie granicy między życiem i śmiercią stało się inspirującym tematem dla Jerzego Fryderyka Wojciechowskiego, 32-letniego kompozytora pochodzącego z Poznania. Premiera jego "Ofelii" - 30 marca w Teatrze Wielkim. 

czytaj więcej
Toksyczne powroty
 

Toksyczne powroty

"Portiernia" po szesnastu latach nadal fascynuje: okazuje się zarówno bardzo stara, jak i dziwnie nowa. Trudno o lepszy spektakl na 55-lecie Teatru Ósmego Dnia. Grupa jubileusz fetuje zatem dość gorzko, acz wyjątkowo energicznie.

czytaj więcej
1 Strona 2 3 34