Kultura Poznań.pl

Teatr

opublikowano:

Beniowski z pazurem

Aktorzy Teatru Nowego zmierzą się z jedenastozgłoskowcem Juliusza Słowackiego. Premiera "Beniowskiego" w sobotę na Scenie Nowej.

.
Próba spektaklu, fot. W. Napierała

Akcja poematu Słowackiego dzieje się w czasie konfederacji barskiej, której tło stanowią walki z Rosjanami. Jego bohaterem jest Maurycy Kaźmierz Zbigniew Beniowski, ubogi szlachcic mieszkający na Podolu. Fabuła w przypadku tego rodzaju dzieła jest jednak drugorzędna i stanowi dla narratora wyłącznie pretekst do snucia dygresji - na bardzo różne tematy. Słowacki dyskutował m.in. z mitem polskości znanym z "Pana Tadeusza". Wątek tożsamości i korzeni podjęła natomiast, przenosząc ten tekst na scenę, Małgorzata Warsicka. - Słowacki buduje antybohatera, wytykając to, co nie jest fajne w budowaniu pomników. To jest teraz bardzo aktualne - wyjaśniała na spotkaniu poprzedzającym premierę reżyserka. - Słowacki robi dokładnie to, co ja chciałabym zrobić z naszą spuścizną słowiańską. On poszukuje jej w dramacie, opowiadając o tym, co zastaje, do czego ma dostęp. Podróżując na Wschód natrafia na jej szczątki - opowiadała.

"Beniowski" zasadniczo składa się z pięciu pieśni. W spektaklu jednak usłyszymy również fragmenty siódmej i ósmej. - Ten tekst ma zabrzmieć w zupełnie nowej, prawie pełnej wersji - zapowiedział dyrektor Teatru Nowego Piotr Kruszczyński. Jak twórcy "odświeżą" dzieło Słowackiego? Na scenie zobaczymy pięć aktorek Teatru Nowego: Annę Mierzwę, Julię Rybakowską, Alicję Juszkiewicz, Karolinę Głąb i Oliwię Nazimek oraz trójkę muzyków - w tym dobrze znanego poznańskiej publiczności aktora Łukasza Chrzuszcza. - Będzie to rockowo-punkowy zespół, taki z pazurem - mówiła Warsicka.

Czy taka też będzie muzyka? - Muzyka jest tak różnorodna, jak dramat Słowackiego - zdradził jej autor Karol Nepelski. - Czerpiemy z różnych źródeł - od ludowych szeptuch, poprzez śpiewy stylizowane na śpiewy cerkiewne, wielogłosowe, po muzykę rozrywkową, która jest dygresją - opowiadał o jej korzeniach.

Monika Nawrocka-Leśnik

  • "Beniowski. Ballada bez bohatera"
  • słowa: Juliusz Słowacki
  • reżyseria: Małgorzata Warsicka
  • muzyka: Karol Nepelski
  • Teatr Nowy, Scena Nowa
  • premiera: 14.04, g. 19.30
  • kolejne spektakle: 15, 17-19.04, g. 19.30

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2018