Kultura Poznań.pl

Teatr

opublikowano:

Świat, którego nie da się zobaczyć

Poznańska premiera "Spójrz na mnie" - najnowszego spektaklu Adama Ziajskiego, który zrealizował w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach - odbędzie się 9 i 10 marca w ramach zamkowego programu "Teatr powszechny".

.
fot. materiały prasowe

"Alina, Ania, Grzesiu, Mietek i Mikołaj. Stali się częścią mojej historii. Jednak to spotkanie nie zmieniło mojego widzenia świata. Przeciwnie, ono stało się jeszcze bardziej krytyczne. Bez złudzeń. Rządzą nami sprawiedliwie blichtr i powierzchowność. Gdy zamykaliśmy się wspólnie w sali teatralnej centrum handlowego, czułem, że jesteśmy w oku cyklonu. Jednak to na zewnątrz czekała obietnica szczęścia. Baśń z tysiąca i jednej promocji... na smutki" - pisał przed premierą w Katowicach Adam Ziajski.

W swoim poprzednim spektaklu Nie mów nikomu Ziajski - aktor i reżyser teatralny, animator, aktywista, szef i twórca Sceny Roboczej - podjął współpracę z osobami niesłyszącymi. Tym razem pojechał aż do Katowic, gdzie w Teatrze Śląskim z pomocą osób niewidomych poznawał świat pozbawiony obrazów.

Swój spektakl postanowił zbudować na doświadczeniu niewidzenia. Przez kilka miesięcy przeprowadzał wywiady z osobami niedowidzącymi, ociemniałymi i niewidomymi. Spośród nich wybrał bohaterów spektaklu-reportażu teatralnego, którzy wystąpią na scenie obok aktorów Teatru Śląskiego. Spróbują przedstawić świat, którego nie da się zobaczyć. "Czy zastanawialiśmy się kiedyś, jak żyje się w świecie, który zna się tylko ze słyszenia? Spróbujmy choć przez godzinę funkcjonować z zamkniętymi oczami, a zrozumiemy, że wszystko wygląda inaczej, niż myśleliśmy. Na co dzień się nad tym nie zastanawiamy, ale tworzymy świat, w którym widzenie jest formą uprzywilejowania. Dlatego bycie niewidomym oznacza jednocześnie bycie niewidzialnym. Czas rzucić wyzwanie patrzącemu spojrzeniu i zapytać, czy mamy pewność, że nasze oczy nie są zamknięte?" - piszą twórcy.

sk

  • "Spójrz na mnie" - poznańska premiera
  • reż. Adam Ziajski
  • Sala Wielka CK Zamek
  • 9 i 10.03, g. 19
  • bilety: 20 i 30 zł