Kultura Poznań.pl

Teatr

opublikowano:

Orwell niebezpiecznie aktualny

Teatr Biuro Podróży powraca po latach do Poznania z plenerowym spektaklem "Świniopolis". Zaprezentuje go 1 maja na Dziedzińcu Różanym CK Zamek.

.
fot. materiały Teatru Biuro Podróży

Przedstawienie grane było wielokrotnie w Londynie na zaproszenie National Theatre oraz w Niemczech, Rumunii, Austrii, Czechach, na Kubie, Białorusi, Słowacji i Ukrainie.

Literacką inspiracją do jego powstania był "Folwark zwierzęcy" Georga Orwella - alegoryczna przypowieść o budowaniu utopijnego systemu społecznego w świecie zwierząt, który pod wpływem manipulacji przywódców staje się dystopią, obracając się przeciwko obywatelom. "Spektakl sprzed 15 lat nabiera nowych kontekstów i staje się niebezpiecznie aktualny" - piszą jego twórcy.

"Świniopolis" miał premierę w 2003 r. "Bardzo orwellowskie w tonie jest najnowsze przedstawienie Biura Podróży. Teatr Szkotaka opowiada historię z pozoru łatwą i lekką. Widzimy rozdokazywane prosiaczki w szkole dla świnek, ich naukę o dobrodziejstwach cywilizacji, ich beztroskę. Ale pod pozorem uroczej zabawy szykowany jest świnkom ich wiadomy los" - pisał po premierze recenzent "Polityki". "Spektakl jest krótki, klarowny i lekki, co w opozycji do powagi sprawy, o której traktuje, daje bardzo silny efekt - wtórował mu Piotr Gruszczyński na łamach "Tygodnika Powszechnego". "Szkotak chce, by teatr uliczny nie tylko opowiadał cudowne historie, wywoływał emocje. Każdy jego spektakl niesie w sobie konkretne, gorzkie przesłanie podlane sosem ironii. W "Świniopolis" wszyscy buntownicy kończą tak samo - rozczarowani, oszukani, zdradzeni" - pisał Łukasz Drewniak.

sk

  • "Świniopolis" Teatru Biuro Podróży
  • Dziedziniec Różany CK Zamek
  • 1.05, g. 21
  • wstęp wolny