Kultura w Poznaniu

Teatr

opublikowano:

W poszukiwaniu własnej historii

Premiera "Barona Münchhausena" w Teatrze Animacji już w najbliższą sobotę. - Chcemy stworzyć alternatywą przestrzeń dla tej historii - mówi reżyser spektaklu Konrad Dworakowski.

. - grafika artykułu
fot. Jakub Wittchen

Spektakl w reżyserii Konrada Dworakowskiego powstał na podstawie słynnej powieści Gottfrieda Augusta Bürgera. Jego bohaterem jest tytułowy baron Münchhausen, którego życie jest pasmem nieprawdopodobnych zdarzeń. - To kilkadziesiąt historii, które są ze sobą bardzo luźno powiązane. Można odnieść wrażenie, że książka ta kończy się w miejscu, gdzie się zaczęła - wyjaśnia reżyser.

Które z tych opowieści przeniesiono na scenę? Te, które pozwoliły na teatralne zdarzenie. - To historie, które mają własną dramaturgię i własną fabułę, nawet jeżeli została ona sprowadzona do pewnego rodzaju uproszczonej metafory. Bo ona istnieje. Bo teatr rządzi się własnymi prawami - mówi Dworakowski. Przy ich wyborze ważne dla twórcy było również to, by budziły skojarzania ze światem współczesnym. By widz znalazł w nich własną historię. Taką, która bardziej odpowiada na pytanie, co powoduje, że Münchhausen zmyśla i dlaczego kłamie, niż same jego przygody.

"Baron Münchhausen" utrzymany jest w konwencji teatru wizualnego. Bo forma ta wydaje się być idealnym rozwiązaniem dla rozważań m.in. na temat prawdy i fikcji, kłamstwa i prób jego usprawiedliwienia, tego jakie prawa ma artysta i jaki sens ma stwarzanie historii. - Mówimy poprzez obraz - mówi Dworakowski. Nie ukrywa przy tym, że inspirujące dla niego przy tej realizacji okazały się dokonania znanego malarza i reżysera Leszka Mądzika oraz grafika Henryka Tomaszewskiego. - Inspiracji do tego spektaklu jest tak wiele, że nie sposób ich wymienić. Składa się na nie zarówno historia sztuki - tej klasycznej, jak i tego z czym mamy do czynienia współcześnie - opowiada.

Autorem muzyki do "Barona Münchhausena" jest Piotr Klimek. W spektaklu wykorzystano fragmenty utworów: "Ventus Solaris" na chór dziecięcy i orkiestrę, który powstał w 2002 roku oraz "Lamentacje" na smyczki, "Drogę", "Kantatę o Aniołach" i "Kantatę o Duchu". Wśród wykonawców są m.in. śpiewająca sopranem Barbara Hannigan oraz kontratenor Pedro Couri-Neto.

Monika Nawrocka-Leśnik

  • "Baron Münchhausen" Gottfrieda Augusta Bürgera
  • reż. Konrad Dworakowski
  • Teatr Animacji
  • premiera: 3.03, g. 18
  • spektakl dla młodzieży oraz dorosłych

©Wydawnictwo Miejskie Posnania 2018