Kultura w Poznaniu

Książki

Wszystkie wymiary macierzyństwa

Natalia Fiedorczuk - pisarka i autorka muzyki, laureatka Paszportu "Polityki" i Agnieszka Graff - jedna z najbardziej znanych polskich feministek, autorka m.in. książki "Matka feministka" wezmą udział w dyskusji o polskim macierzyństwie. Spotkanie "Matka w społeczeństwie" odbędzie się w niedzielę w CK Zamek.

Literackie nagrody wręczone!

Tadeusz Sławek i Małgorzata Lebda - laureaci Poznańskiej Nagrody Literackiej - byli głównymi bohaterami piątkowego wieczoru w Sali Wielkiej CK Zamek. Było to równocześnie jedno z najważniejszych wydarzeń festiwalu Poznań Poetów. 

Opisać i zrozumieć Nepal

Bohaterką drugiego majowego spotkania z cyklu Czytnik w Teatrze Nowym będzie pochodząca z Poznania prozaiczka Natasza Goerke. W kwietniu ukazał się zbiór jej reportaży o Nepalu.

Wiersz to także ludzki oddech

Z prof. Tadeuszem Sławkiem, laureatem tegorocznej Poznańskiej Nagrody Literackiej - Nagrody im. Adama Mickiewicza, rozmawia Grażyna Wrońska.

Wrażenia i fascynacje

Z trójką autorów nominowanych do Poznańskiej Nagrody Literackiej - Stypendium im. Stanisława Barańczaka rozmawia Grażyna Wrońska. Kto z nich zdobędzie nagrodę, dowiemy się w piątek, podczas gali zamykającej festiwal Poznań Poetów. 

Jestem lokalnym patriotą

Rozmowa z Filipem Czekałą, autorem popularnych "Historii wartych Poznania. Od PeWuki i Baltony do Kapitana Wrony". Właśnie ukazał się drugi tom zatytułowany "Miasto nie do Poznania".

Slam i muzyka do sensu

To będzie czas wypełniony niemal od rana do wieczora: spotkania, czytania, filmy, koncerty, dyskusje...

Lęk nasz powszedni

W Teatrze Polskim trwa prowadzony przez profesora Przemysława Czaplińskiego cykl rozmów "Nie-boskie narracje". Tytuł sugeruje, że rozmowy krążą wokół tematów nie-boskich, a nawet bardzo ludzkich: lęku i gniewu. Tym razem zaproszonym do Poznania gościem jest Jan Sowa.

Między dziś a wczoraj

Banalne sceny i zwyczajne sytuacje zawieszone między jawą i snem - "Drożdżownia" Jakuba Kornhausera to zbiór strzępków, na podstawie których czytelnik buduje własną opowieść. O najnowszym tomiku z poetą porozmawiają goście Czytnika - w najbliższy wtorek w Teatrze Nowym.

Pisanie bez szufladek

Czym jest topografia wspomnień, jak przechowujemy jednostkową i zbiorową pamięć? Z takimi tematami Martin Pollack mierzy się w swojej ostatniej książce "Topografia pamięci". Pisarz spotka się z poznańskimi czytelnikami w poniedziałek w CK Zamek.

Mistrzyni kontrastowania

Krytycy są zgodni - powinna pisać dalej, dla dobra nas wszystkich. Weronika Murek, autorka zbioru opowiadań "Uprawa roślin południowych metodą Miczurina", będzie gościem kolejnego spotkania w cyklu Czytnik w Teatrze Nowym.

Od fanfiction się zaczęło

Debiutancka powieść Natalii Osińskiej wywraca do góry nogami schematy literatury młodzieżowej. Z autorką głośnej powieści "Fanfik" będzie można spotkać się w najbliższy piątek w księgarni Bookowski w CK Zamek.

Święto książki

W pierwszy wiosenny weekend Międzynarodowe Targi Poznańskie zapraszają na Poznańskie Spotkania Targowe. Książka dla Dzieci, Młodzieży i Rodziców oraz na Targi Książki Naukowej i Popularnonaukowej.

Historia grzechu warta

Konrad Szołajski przyznaje, że fabuła książki "Wisłocka. Czyli jak to ze sztuką kochania było" oparta jest na faktach, ale nie znaczy to wcale, że "wszystko musiało zdarzyć się tak, jak to zostało opisane. Chociaż mogło...". Na spotkanie z autorem 18 marca zaprasza Teatr Ósmego Dnia.

Dwa nazwiska, jeden człowiek

Po blisko 25 latach porzucił hermetyczny świat świadków Jehowy, po czym opisał go w książce "Świadek". Robert Rient spotka się z czytelnikami w najbliższy poniedziałek w Teatrze Nowym.

O cudzie scalenia

Dwadzieścia lat temu założyła z Andrzejem Stasiukiem Wydawnictwo Czarne, ale dopiero pod koniec ubiegłego roku wydała w nim własną książkę. Monika Sznajderman opowie o "Fałszerzach pieprzu" - w najbliższy czwartek w Zamku.

Poeci seryjni, ale niepodobni

- Podczas "Seryjnych poetów" 7 marca znów spotkamy się z trzema bardzo różnymi autorami, których trudno sprowadzić do wspólnego mianownika. Zaczynali pisać w różnym czasie, wywodzą się z różnych tradycji literackich, a ich drogi pisarskie nie miały okazji się przeciąć - mówi Mariusz Grzebalski z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury. 

Jak piekarz lub szewc

Rok po debiucie odebrał nagrodę Kościelskich. Chwilę później Paszport "Polityki" w kategorii literatura. Jacek Dehnel, autor m.in. powieści "Lala" oraz tomiku wierszy "Żywoty równoległe", spotka się z czytelnikami w najbliższy poniedziałek.

1 41 Strona 42 43 44 45