Kultura w Poznaniu

Książki

opublikowano:

Slam i muzyka do sensu

To będzie czas wypełniony niemal od rana do wieczora: spotkania, czytania, filmy, koncerty, dyskusje...

. - grafika artykułu
Krystyna Miłobędzka. Wieczór urodzinowy Poetki z udziałem Wacława Zimpla odbędzie się 17.05

Od 15 do 20 maja potrwa Poznań Poetów. Program festiwalu skierowany jest do znawców poezji i tych, którzy stają w poetyckie szranki, do młodych, niekoniecznie już zakochanych w poezji, i wiernych jej czytelników. Poznań przeszedł pomyślnie pierwsze próby festiwalowe i teraz - czerpiąc z doświadczeń ubiegłych lat - wzbogaca oraz udoskonala program. Nie wiem, jak to się udaje jego głównym pomysłodawcom i organizatorom z prof. Piotrem Śliwińskim z UAM i Joanną Przygońską z CK Zamek, ale widocznie poezja potrafi czynić cuda. A oni sami natychmiast protestują: nie my sami wymyślamy, podpowiadamy, namawiamy etc., ale mamy wypróbowaną grupę przyjaciół - w różnym wieku i o różnych doświadczeniach i zasługach dla poezji - i dlatego mogliśmy sobie pozwolić na takie zaproszenie.

Festiwal rozpocznie się przypomnieniem twórczości i postaci Aleksandra Wata w 50. rocznicę śmierci. Będzie oczywiście wiele okazji, by posłuchać poetów o różnej wrażliwości i różnym twórczym stażu i porozmawiać z nimi, a w programie Muzyka do sensu, non stop jako wykonawcy i kompozytorzy zaprezentują się Piotr Sommer, Adam Wiedemann i Edward Pasewicz. Będzie też dyskoteka poetycka: dowiemy się, czego słucha poeta i co chce polecić swoim odbiorcom. Poeci jako didżeje - wspaniały pomysł, połączony z niekonwencjonalną zabawą. Nie zabraknie innych nietypowych, a ożywczych, pionierskich przedsięwzięć: odbędą się Pierwsze Ogólnopolskie Mistrzostwa Slamu Poetyckiego i zobaczymy, jak działa maszyna do haiku! Interesująco zapowiada się program filmowy poświęcony świeżemu nobliście Bobowi Dylanowi i ukochanemu przez wiele pokoleń słuchaczy Leonardowi Cohenowi, wzbogacony przez znawców ich twórczości. Analizie poddane zostanie również ważne w światowej kulturze zjawisko, jakim jest Kino Beat Generation. A ci, którzy nie zdążyli z różnych powodów obejrzeć Patersona, też będą mieć taką okazję na festiwalu...

Do dziś elektryzuje nazwisko Rafała Wojaczka. Odczytanie prawie 70 nieznanych wierszy poety, odzwierciedlających jego osobisty tragizm, a także rzeczywistości, w której żył, to kolejny ciekawy punkt programu. Podobnie jak pomysł poetycko-muzycznego spotkania z Krystyną Miłobędzką i Wacławem Zimplem. Jubileuszowy wieczór z wielką poetką, u progu 85. urodzin przeżywającą prawdziwy renesans swej twórczości, poprowadzi Jarosław Borowiec. A twórczość Zimpla, który w muzyce, podobnie jak Miłobędzka w poezji, przełamuje granice - przyczyni się z pewnością do stworzenia najodpowiedniejszego klimatu tego wieczoru.

Jest też zaproszenie do Galerii Miejskiej Arsenał, gdzie zaprezentuje się japońska poetka Yoko Tawada, zdobywczyni najbardziej prestiżowego wyróżnienia literackiego swego kraju. Gośćmi festiwalu będą też węgierscy twórcy, dla których poezja, proza, dramat i muzyka są polem artystycznych działań. Znajdziemy też silny akcent kobiecy - Wiersze czarne i nie Dominiki Dymińskiej, laureatki "Silesiusa" Barbary Klickiej, Joanny Mueller, Anety Kamińskiej.

Trudno uwierzyć, ale to jeszcze nie wszystko. Będzie finał konkursu Sztuka Kochania Wiersza na najbardziej twórczą interpretację wiersza Ewy Lipskiej, spotkania z dziećmi i młodzieżą, rozstrzygnięcie Konkursu im. Klemensa Janickiego, no i przede wszystkim wręczenie Poznańskiej Nagrody Literackiej! Gala odbędzie się w 19 maja w Sali Wielkiej Zamku.

Grażyna Wrońska

  • Festiwal Poznań Poetów
  • CK Zamek
  • 15-20.05