Kultura w Poznaniu

Książki

Historia grzechu warta

Konrad Szołajski przyznaje, że fabuła książki "Wisłocka. Czyli jak to ze sztuką kochania było" oparta jest na faktach, ale nie znaczy to wcale, że "wszystko musiało zdarzyć się tak, jak to zostało opisane. Chociaż mogło...". Na spotkanie z autorem 18 marca zaprasza Teatr Ósmego Dnia.

Dwa nazwiska, jeden człowiek

Po blisko 25 latach porzucił hermetyczny świat świadków Jehowy, po czym opisał go w książce "Świadek". Robert Rient spotka się z czytelnikami w najbliższy poniedziałek w Teatrze Nowym.

O cudzie scalenia

Dwadzieścia lat temu założyła z Andrzejem Stasiukiem Wydawnictwo Czarne, ale dopiero pod koniec ubiegłego roku wydała w nim własną książkę. Monika Sznajderman opowie o "Fałszerzach pieprzu" - w najbliższy czwartek w Zamku.

Poeci seryjni, ale niepodobni

- Podczas "Seryjnych poetów" 7 marca znów spotkamy się z trzema bardzo różnymi autorami, których trudno sprowadzić do wspólnego mianownika. Zaczynali pisać w różnym czasie, wywodzą się z różnych tradycji literackich, a ich drogi pisarskie nie miały okazji się przeciąć - mówi Mariusz Grzebalski z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury. 

Jak piekarz lub szewc

Rok po debiucie odebrał nagrodę Kościelskich. Chwilę później Paszport "Polityki" w kategorii literatura. Jacek Dehnel, autor m.in. powieści "Lala" oraz tomiku wierszy "Żywoty równoległe", spotka się z czytelnikami w najbliższy poniedziałek.

Bob Dylan. Koniec. Kropka

Reakcje na wieść o tym, że literackiego Nobla otrzymał Bob Dylan były różne... O twórczości artysty, przy dźwiękach jego utworów w wykonaniu Martyny Jakubowicz, porozmawiają w najbliższy poniedziałek w Bibliotece Raczyńskich m.in. prof. Piotr Śliwiński i prof. Ryszard K. Przybylski. 

Tragedia rewolucji

Poznański Klub Podróżnika zaprasza na spotkanie z Rafałem Grzenią, debiutującym autorem książki "Sura. O wojnie i rewolucji w Syrii". Wieczór autorski reportera połączony z pokazem fotografii Macieja Moskwy odbędzie się w najbliższy poniedziałek w Kinie Rialto. 

Frapująca "krwawa Luna"

Nie trafiła na ani jedno udokumentowane świadectwo jej okrucieństwa, choć mówiono o niej "zbrodnicze monstrum". Patrycja Bukalska opowie o Julii Brystygierowej, bohaterce swojej najnowszej książki, w najbliższy czwartek w Teatrze Ósmego Dnia.

Patrzymy, słyszymy, mówimy

Jej książkom trudno się oprzeć, będąc dorosłym i będąc dzieckiem. Joanna Bartosik, autorka tekstu i ilustracji do znanej serii kartonowych książeczek "Raz, dwa, trzy" spotka się z czytelnikami w najbliższą sobotę w CK Zamek.

Obie... wyjątkowe

Ich znajomość rozpoczęła się od wymiany maili na temat perfum. A dziś możemy wziąć w ręce pierwszą stworzoną przez nie wspólnie książkę obrazkową - "Obie". Pisarka Justyna Bargielska oraz ilustratorka Iwona Chmielewska spotkają się z czytelnikami w najbliższą środę w Zamku. 

Język: okulary, przez które patrzymy na świat

Ma nadzieję, że nie doczeka czasów, kiedy będzie można mówić "poszłem". Ale tego, że nigdy nie będzie niczego "włanczać" jest niemalże pewna. Katarzyna Kłosińska opowie o tym, "co w mowie piszczy" w najbliższy piątek w Zamku. 

Poeci trudni i seryjni

- Najbliższe spotkanie w ramach cyklu "Seryjni poeci" to, jak zwykle, zderzenie autorów wywodzących się z różnych tradycji literackich i z różnych pokoleń, prezentujących odmienne sposoby myślenia o poezji i jej uprawianiu. Dodatkowo na swój sposób interdyscyplinarne, bo Maciej Melecki ma doświadczenia filmowe, Bianka Rolando plastyczne, a Rafał Skonieczny muzyczne - wyjaśnia Mariusz Grzebalski z WBPiCAK. 

Spacer alternatywny

Adam Ziajski, poznański reżyser, aktor, aktywista, twórca Sceny Roboczej i Teatru Strefa Ciszy pewnego dnia porządnie się wkurzył. I z tego wkurzenia powstała książka Poznański spacerOFFnik teatralny Joanny Ostrowskiej. Ukazała się w grudniu nakładem Wydawnictwa Kontekst.

Jak się ma książka w Poznaniu?

- Nigdy nie założyłbym wydawnictwa w innym mieście niż Poznań. To miasto ma opinię zamkniętego, ale daje szanse ludziom z zewnątrz - mówi Tadeusz Zysk, właściciel i szef wydawnictwa Zysk i Spółka. Mimo że w całej Polsce czytelnictwo z roku na rok spada, w Poznaniu powstają nowe wydawnictwa i księgarnie. Książka - jak twierdzi branża - ma się tu całkiem dobrze. W Poznaniu działa obecnie około dziesięciu dużych wydawnictw i kilkadziesiąt mniejszych.

Książę Szaranek

"Dobrze się widzi aby sercym. To co jezd nojwożniejsze, jezd do ócz nie do zobaczynio" - tak powiedziałby lis do Małego Księcia, gdyby rozmawiali w gwarze poznańskiej. Te i inne fragmenty przetłumaczonej przez Juliusza Kubla książki Antoine'a de Saint-Exupéry'ego usłyszymy w poniedziałek na spotkaniu w księgarni Z Bajki.

Znawczyni sztuki harmonii

Podobno gdyby Czesław Miłosz był kobietą, pisałby tak jak Julia Hartwig. Na wieczór z poezją tej wybitnej autorki zaprasza Teatr Nowy. 

1 42 Strona 43 44 45 46