Kultura w Poznaniu

Książki

opublikowano:

Tragedia rewolucji

Poznański Klub Podróżnika zaprasza na spotkanie z Rafałem Grzenią, debiutującym autorem książki "Sura. O wojnie i rewolucji w Syrii". Wieczór autorski reportera połączony z pokazem fotografii Macieja Moskwy odbędzie się w najbliższy poniedziałek w Kinie Rialto. 

. - grafika artykułu
Siedziba rewolucyjnego komitetu koordynującego, Sarakib, marzec 2013, fot. Maciej Moskwa

Wędrówka po wojennej Syrii zajęła im kilka miesięcy. Od stycznia do kwietnia 2013 roku Grzenia i Moskwa wytrwale zbierali pierwsze materiały do książki. Był to jednak zaledwie pierwszy etap ich mozolnej i często ryzykownej pracy. Kolejne lata upłynęły im na podróży do Turcji, gdzie odbyli szereg spotkań z tamtejszymi uchodźcami. By lepiej zrozumieć skomplikowane meandry syryjskiej rebelii i wojny, dotarli nawet pod oblężone miasto Kobani, które półtora roku temu z wielkim trudem zostało ostatecznie odbite przez Kurdów z rąk Państwa Islamskiego.

Autorzy wrócili do Syrii wraz z nadejściem rewolucji. Kiedy udało im się dotrzeć do wyzwolonych stref, zastali szokujący widok wojny. Bezpardonowej i krwawej. Symbolizowało ją wiele obrazów: rodzin skazanych na poniewierkę, szpitali nienadążających z przyjmowaniem rannych, kilkulatków o przerażonych oczach i z bronią na wątłych ramionach. Dlatego "Sura" to nie tylko literatura faktu, ale niemal pełnoprawny album. To nie książka, w której fotografie mają jedynie okrasić tekst. Obie formy pełnią pierwszorzędną rolę, skłaniając czytelnika do gorzkiej refleksji.

Kształt ich wspólnego wydawnictwa jest na tyle dobrze pomyślany, by już na początku lektury można było odnieść wrażenie bycia świadkiem naocznym. Zamiast akademickiego języka i okazjonalnych zdjęć otrzymujemy przejrzysty i dość osobisty reportaż, w którym nie tyle chodzi o szczegółowy opis faktów, ale o opowieści, których wspólnym mianownikiem jest ludzka tragedia. W szerszym kontekście Rafał Grzenia opowie o niej poznaniakom już za kilka dni.

To najlepsza okazja, by z pierwszej ręki dowiedzieć się o istocie syryjskiej rewolucji, arabskiej wiośnie i islamskim ekstremizmie, który zapoczątkował falę uchodźców zmierzających do Europy. Nie obędzie się również bez prezentacji kilkudziesięciu, często wstrząsających fotografii Macieja Moskwy. Jak podkreśla fotograf: "Myślę, że tego rodzaju zdjęcia powinno się pokazywać. Tym bardziej w Polsce - kraju, w którym wiele osób jest krytycznych w kwestii pomagania uchodźcom".

Sebastian Gabryel

  • spotkanie autorskie z Rafałem Grzenią wokół książki "Sura. O wojnie i rewolucji w Syrii"
  • Kino Rialto (ul. Dąbrowskiego 38)
  • 13.02, g. 19