Kultura Poznań.pl

Książki

opublikowano:

Święto książki

W pierwszy wiosenny weekend Międzynarodowe Targi Poznańskie zapraszają na Poznańskie Spotkania Targowe. Książka dla Dzieci, Młodzieży i Rodziców oraz na Targi Książki Naukowej i Popularnonaukowej.

.
fot. materiały organizatorów

Poznańskie Spotkania Targowe to impreza przygotowana przede wszystkim z myślą o dzieciach i młodzieży, ale również ich rodzicach i opiekunach. "Książka dla dziecka to w rzeczywistości książka dla całej rodziny" - podkreślają ich organizatorzy. Targi są także okazją do wymiany doświadczeń dla pisarzy, tłumaczy, ilustratorów, wydawców, księgarzy, bibliotekarzy, pedagogów, psychologów. To miejsce konferencji, dyskusji i warsztatów. Dlatego program targów nie kończy się na prezentacji oferty licznych wydawnictw tworzących dla młodych czytelników i oferowaniu możliwości zakupu książek w korzystnych cenach, ale obejmuje spotkania czytelników z ich ulubionymi autorami i ilustratorami, gry, warsztaty, konkursy, panele.

Dla czytelników małych i dużych

W tym roku przewodnim motywem jest Mazurek Dąbrowskiego, od 90 lat hymn narodowy Polski. W czasie targów ogłoszone zostaną wyniki ogólnopolskiego konkursu literackiego dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów, liceów i techników Co wiemy o naszym hymnie narodowym. W planach są także inscenizacje nawiązujące do historii hymnu oraz tematyczne zajęcia edukacyjne. W przeddzień otwarcia targów w Pałacu Działyńskich na Starym Rynku odbędzie się Czwartek Literacki poświęcony Mazurkowi Dąbrowskiego. W czasie dyskusji z udziałem prof. Grzegorza Leszczyńskiego oraz Małgorzaty Strzałkowskiej, autorki książki dla dzieci Mazurek Dąbrowskiego. Nasz hymn narodowy, uczestnicy Czwartku będą zastanawiali się nad odpowiedziami na tak istotne pytania, jak: Czy Polacy znają swój hymn? Jak go rozumieją? Jak odbierają go najmłodsi? Poznańskie targi szczególnie wyróżnia uznanie, z jakim organizatorzy traktują sztukę ilustracji. Co roku przygotowują oni unikatowe wystawy w kilku stałych cyklach. I tak z cyklu Mistrz ilustracji pokazane zostaną w tym roku prace Elżbiety Wasiuczyńskiej, autorki i ilustratorki, znanej m.in. z takich książek jak seria o Panu Kuleczce, zbiór Osiecka dzieciom czy Chichotnik. Tradycyjnie będzie można oglądać wystawę z cyklu Salon ilustratorów, pokazującą dokonania artystów młodego pokolenia. Będzie również wystawa prac uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych w Owińskach, a także prezentacja z cyklu Książka dobrze zaprojektowana. Zacznijmy od dzieci - pokłosie konkursu, którego organizatorem jest katowicka Akademia Sztuk Pięknych.

Dla poszukiwaczy wiedzy

Odbywające się już po raz 21. Targi Książki nie tylko Naukowej zmieniają w tym roku nazwę na Poznańskie Targi Książki Naukowej i Popularnonaukowej. Zmienia się także miejsce ich prezentacji. Dotychczas odbywały się one w Collegium Maius przy ul. Fredry, a obecnie będą organizowane na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. W ich programie znajdzie się nie tylko prezentacja oferty wydawnictw akademickich, naukowych i popularnonaukowych, ale także spotkania autorskie, panele dyskusyjne i prelekcje m.in. na temat prawa autorskiego w branży wydawniczej. Studenci i licealiści będą mogli wymienić doświadczenia, opinie i wiedzę w czasie specjalnie przygotowanych dla nich spotkań i innych wydarzeń. Wszyscy zwiedzający będą mogli także kupić interesujące pozycje w specjalnej cenie. Całość imprezy urozmaicą wystawy i spotkania.

Najlepsi z najlepszych

Obie imprezy targowe służą także promowaniu najlepszych wzorców w dziedzinie sztuki edytorskiej oraz popularyzacji czytelnictwa. Gośćmi targów będą laureaci tegorocznych honorowych nagród Poznańskich Spotkań Targowych - Pegazików: w kategorii "Twórca książki dla dzieci" - Grzegorz Kasdepke, pisarz, publicysta, dziennikarz, a w kategorii "Przyjaciel książki dla dzieci" - Lucyna Kończal-Gnap, dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Nowym Tomyślu. Prezentowane będą również wystawy Nagrody IBBY 2016 (Sekcji Polskiej) oraz Nagrody Czeskiej Sekcji IBBY - Zlata Stuha. Wyróżnienia odbiorą także najlepsi wydawcy i autorzy książek naukowych. Rozstrzygnięte zostaną aż trzy konkursy w tej dziedzinie: na najlepszą książkę akademicką, najlepszą książkę popularnonaukową oraz Konkurs o Nagrodę Stowarzyszenia Wydawców Szkół Wyższych im. ks. Edwarda Pudełki.

Katarzyna Kamińska

  • XVI PST Książka dla Dzieci, Młodzieży i Rodziców
  • 24-26.03
  • organizatorzy: MTP, Poznańskie Towarzystwo Wydawców Książek, CK Zamek, Wydawnictwo Miejskie Posnania
  • Poznańskie Targi Książki Naukowej i Popularnonaukowej,
  • organizatorzy: MTP, Wydawnictwo Naukowe UAM
  • 24-26.03, pawilon 7 MTP
  • czynne: pt.-sob., g. 10-18
  • niedz., g. 10-16, wstęp wolny
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.