Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

"Rozbiórka", według słownika języka polskiego, ma znaczenie dwojakie. Po pierwsze, oznacza burzenie starych budynków, a po drugie - rozkładanie przedmiotów i konstrukcji na wiele części pierwszych.

Czytaj artykuł

- O tym, że gród w Poznaniu był naprawdę potężnym założeniem fortyfikacyjnym, może świadczyć choćby to, że w 1005 roku cesarz Henryk II z potężną armią zatrzymał się "o dwie mile od poznańskiego grodu" i wolał pertraktować warunki pokoju, niż zdobywać Poznań - mówi Bogdan Walkiewicz*, badacz z Muzeum Archeologicznego, nadzorujący wykopaliska przy ul. Zagórze.

Czytaj artykuł

Które książki z ostatnich dwóch lat należą do pozycji mówiących najwięcej o rzeczywistości? Z czym polska literatura współczesna radzi sobie doskonale, a na jakich polach wykazuje wstydliwe braki? Czym mogą zaskoczyć nas debiutanci i czego mamy prawo oczekiwać od weteranów pióra i klawiatury? Odpowiedzi poznamy już wkrótce - do Zamku powraca Festiwal Fabuły.

Czytaj artykuł

- Od lat nie tańczę w swoich performansach. Interesuje mnie bardziej to, jak ciała się zachowują w relacji względem siebie i pewnych problemów społecznych - mówi artystka Ania Nowak*. W czwartek i piątek zobaczymy jej prace video i performans. Kuratorem tych wydarzeń online, organizowanych przez Pawilon, jest Andrzej Pakuła.

Czytaj artykuł

XIII Spotkania Teatralne Bliscy Nieznajomi dobiegły końca... ale nie całkowicie! Rejestracje większości wydarzeń, które miały miejsce w Teatrze Polskim będzie można od dziś oglądać online.

Czytaj artykuł

Amerykański pastor, od lat 90. XX w. mieszkający w Poznaniu. Założyciel Radia Obywatelskiego i Wydawnictwa Media Rodzina. Wyróżniony tytułem Zasłużony dla Miasta Poznania.

Czytaj artykuł

- W latach 30. wiele kobiet brało udział w wyścigach samochodowych we Francji, o czym dziś zupełnie się już nie pamięta - mówi dokumentalistka Brigitte Chevet*. W ramach XXVII Dni Bretanii, na platformie mojeekino.pl, zostaną zaprezentowane jej filmy, z których dwa - Z Bretanii na pustynię i Kobiety za kierownicą - po raz pierwszy będzie można obejrzeć w Polsce.

Czytaj artykuł

25 lat temu, w lutym 1995 roku, Wisława Szymborska została doktorem honoris causa UAM. Odbierając wyróżnienie, mówiła: "Urodziłam się na ziemi wielkopolskiej, co oczywiście nie jest żadną moją zasługą, ale tutaj pracował mój ojciec i jeszcze do niedawna żyli ludzie, którzy go pamiętali. Na tej ziemi odnajduję za każdym razem swoje pierwsze ujrzane w życiu krajobrazy. Tutaj było - i jeszcze jest, choć mniejsze, moje pierwsze jezioro, pierwszy las, pierwsza łąka i chmury...".

Czytaj artykuł

7 poznańskich Instytucji Kultury (Centrum Kultury Zamek, Estrada Poznańska, Teatr Muzyczny, Teatr Ósmego Dnia, Teatr Animacji, Centrum Sztuki Dziecka, Wydawnictwo Miejskie Posnania) ogłasza konkurs dla artystów/artystek, animatorów/animatorek, edukatorów/edukatorek, a także pracowników/pracowniczek obsługi technicznej i medialnej, którzy z powodu pandemii znaleźli się w trudnej sytuacji materialnej.

Czytaj artykuł

- Te fotografie powstały w trakcie pierwszego, wiosennego lockdownu. Powiedziałam sobie wtedy, że skoro nie pracuję dla żadnej redakcji czy agencji, to świadomie nie będę robiła ruchu ulicznego. Jeśli moje zdjęcia mają trafić tylko do szuflady czy na mój profil na Facebooku byłoby to nie fair wobec społeczeństwa, żebym w sytuacji, gdy wszyscy mają siedzieć w domach, pod przykrywką bycia fotografem, chodziła po ulicy - mówi Agnieszka Maruszczyk*, fotografka, laureatka Grand Prix w tegorocznym konkursie Wielkopolska Press Photo.

Czytaj artykuł

Dom Literatury Biblioteki Raczyńskich dysponuje obfitym archiwum twórczości Mariana Grześczaka - poety, pisarza, dramaturga,  tłumacza oraz współzałożyciela poznańskiej grupy literackiej "Wierzbak". W 2012 roku wydany został pośmiertny zbiór jego utworów pt. Wersety jerozolimskie.  Po ośmiu latach od daty premiery tej książki zrealizowano pomysł stworzenia kolejnego tomu niepublikowanych wcześniej wierszy Grześczaka. Przedostatnie wiersze są zestawem dzieł, które poeta napisał niedługo przed swoją śmiercią.

Czytaj artykuł

- Dla człowieka jest najlepiej, kiedy czuje się zrozumiany. Może się dzięki temu poczuć normalnie. Nie jest wtedy dziwakiem, który tworzy rzeczy dla innych osób niezrozumiałe - mówi artystka Colet Trojanowska*. - Często prezentuję twórczość Colet, jej prace mają bardzo wiele znaczeń i dotyczą różnych kwestii - dodaje Natalia Saja**, kuratorka wystawy Ach, jak czas wolno płynie..., która zostanie otwarta w piątek 13 listopada w Galerii Jak.

Czytaj artykuł

Trwa już 10. edycja Projektu 5 zmysłów. Jest innowacyjnym działaniem edukacyjno-artystycznym, dedykowanym szerokiemu gronu odbiorców, czyli społeczności osób z niepełnosprawnościami, oraz całemu środowisku zainteresowanemu tą dziedziną społeczną.

Czytaj artykuł

"Los zwierząt nierozerwalnie związany jest z losem człowieka". Te piękne i dające do myślenia słowa francuskiego pisarza Emila Zoli nie opuszczały mnie w czasie lektury pasjonującej książki Ewy Zgrabczyńskiej Tygrysie serce. Moje życie ze zwierzętami. Pobrzmiewają w mojej głowie do dziś, bo jest to pozycja, o której trudno zapomnieć.

Czytaj artykuł

Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego poznaniacy kojarzą oczywiście z Międzynarodowymi Konkursami Skrzypcowymi i doskonale pamiętają ten pierwszy, który odbył się u nas w 1952 roku. Był kontynuacją przedwojennego, z 1935 roku, który organizowała Warszawa. Zamierzała oczywiście kontynuować go również po wojnie. Skąd nagle pojawił się Poznań?

Czytaj artykuł

Choć w listopadzie 1918 roku w Radzie Miejskiej Poznania dominowali jeszcze liczebnie Niemcy, Polakom udało się przeforsować kandydaturę Jarogniewa Drwęskiego na nadprezydenta. Jak to było możliwe dwa miesiące przed powstaniem wielkopolskim?

Czytaj artykuł

- Dlaczego rower? Mam problem z odpowiedzią na to pytanie, bo mam wrażenie, że to zawsze we mnie było. Nikt mnie tego nie uczył, nie pokazał. Rowerem jeździłem odkąd sięgam pamięcią.  I nadal jeżdżenie rowerem sprawia mi taką samą frajdę jak 30 czy 40 lat temu - opowiadał na spotkaniu online w Bibliotece Raczyńskich podróżnik, pisarz i fotograf Piotr Strzeżysz. - To niesamowite, że taki element można wtoczyć na górę, a potem z niej zjechać bez żadnego paliwa i momentami nawet poczuć się jak ptak...

Czytaj artykuł

W dokumencie Gero von Boehma wypowiadają się między innymi znane aktorki, Charlotte Rampling i Isabella Rossellini, z którymi Newton współpracował. W ich opinii fotograf podejmował grę z patriarchalnym spojrzeniem, z kulturą macho i seksizmem. Owszem, zdjęcia Newtona wyrażają męską fascynację posągowym kobiecym ciałem, ale stawiają mężczyznę w dwuznacznej pozycji. Zdobywcy i jednocześnie pokonanego - o filmie Helmut Newton. Piękno i bestia pisze Bartosz Żurawiecki.

Czytaj artykuł
1 197 Strona 198 199 200 201