Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

Scena nad Rusałką powraca - w zimowym wydaniu i z nowymi artystami. Już w najbliższy czwartek pojawi się transmisja pierwszego koncertu w tym sezonie, zrealizowanego w ramach ,,Antywirusowego pakietu ochronnego dla młodej sceny muzycznej - naGranie nad Rusałką".

Czytaj artykuł

- Dla mnie tegoroczny lockdown dla kultury to zjawisko zróżnicowane. Wiosną media społecznościowe i sieć zostały zalane wartościowymi treściami, jednak ich odbiór nie wiązał się z wytwarzaniem relacji, raczej pochłanianiem contentu - mówi Andrzej Pakuła*, kierownik Pawilonu. - To, co jest ważne w działalności w sieci i wpływa na jakość przygotowanego materiału, to  świadomość medium. Problemem bywa nieadekwatność medium do prezentowanej treści i odbiorcy, do którego z nią wychodzimy - dodaje Aleksandra Skowrońska**, koordynująca komunikację i wspierająca dział programowy w Pawilonie.

Czytaj artykuł

W tym roku nie było delikatnie kołyszących się z każdym krokiem jedwabnych sukni i mieniących się blaskiem smokingów. Nie było wspólnego odliczania do Nowego Roku, wypitej lampki szampana oraz gwaru wypełniającego Aulę Uniwersytecką radością i oczekiwaniem na nowe.

Czytaj artykuł

Znakomite Wydawnictwo Wolno zamyka swój rok wydawniczy niezwykle cennym i wielkim przedsięwzięciem literackim. Ukazał się właśnie wybór wierszy Krystyny Miłobędzkiej jest/ jestem (wiersze wybrane 1960/2020) w  redakcji i opracowaniu Jarosława Borowca. Edycja ta zachwyca idealnie wychwyconą dramaturgią w twórczości poetki i kunsztem stworzenia książki jako przedmiotu. Wyjątkowość to i szczególność!

Czytaj artykuł

Fundacja Otwarta Strefa Kultury zaprasza na Sąsiedzki Sylwester na Skwerze, który w tym roku odbywa się online. Na profilu FB Fundacji zostanie wyemitowana transmisja przygotowanego specjalnie na tę okazję koncertu Peji - jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich raperów. To jednak nie koniec atrakcji.

Czytaj artykuł

- Jedną z głównych idei tego remontu było stworzenie przestrzeni, z której mogą z powodzeniem korzystać osoby z różnymi niepełnosprawnościami - dotychczasowy obiekt nie miał na tym polu żadnych udogodnień. Kolejną było otwarcie zupełnie nowej czytelni - mówi Iwona Smarsz*, p.o. dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.

Czytaj artykuł

Współtwórca Polskiego Państwa Podziemnego, szef Kierownictwa Walki Cywilnej, Delegat Rządu na Kraj, przewodniczący Zgromadzenia Europejskich Narodów Ujarzmionych, Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, wreszcie przez blisko dekadę poznaniak z wyboru: Stefan Korboński (1901-1989).

Czytaj artykuł

W styczniu 2021 roku prof. Magdalena Abakanowicz zostanie oficjalną patronką Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. To jedna z najznakomitszych polskich artystek, twórczyni o międzynarodowej sławie, której dzieła znajdują się w najważniejszych kolekcjach muzealnych na całym świecie.

Czytaj artykuł

W Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu w czasie Świąt Bożego Narodzenia pojawiły się trzy pancerne eksponaty. Po kompleksowym remoncie do muzeum wrócił samochód rozpoznawczy FOX, wykorzystywany przez polskich żołnierzy w kampanii we Włoszech. Odświeżony w warsztatach został także amerykański niszczyciel czołgów M36 Jackson. Jednak najcenniejszym nabytkiem jest niemiecki czołg Pz.Kpfw III Ausf. N, który Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne w Poznaniu przywróciły z ruiny niemal do stanu używalności.

Czytaj artykuł

"Religijny fundamentalizm zawsze niósł tylko cierpienie, tortury i śmierć. Znamy to już z historii. Pamiętacie próbę wody? Podejrzaną o czary kobietę wiązano i wrzucano do wody. Jeżeli uratowała się, sąd uznawał ją za winną. Kiedy zaś tonęła, była niewinna i odzyskiwała szacunek..." - tak komentowała wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji Olga Tokarczuk. A piszę o tym dlatego, że jednym z punktów naszej ostatniej - przed zimową przerwą - wyprawy było Gorzuchowo. Wieś, gdzie kobiety płonęły na stosie. #StrajkKobiet.

Czytaj artykuł

35 lat - tyle dzieli wydarzenia rozgrywające się w najnowszej powieści Ryszarda Ćwirleja Szybki szmal. Dwa różne ustroje, tu policja - tam milicja, ale coś jednak łączy rok 1984 z 2019.

Czytaj artykuł

- Ręczę, że każda początkująca kolekcjonerka czy kolekcjoner znajdzie coś na własną kieszeń - zapewnia Maria Taszycka* z Galerii Ego. - Nie stawiajmy mentalnej bariery, mówiąc, że sztuka jest trudna. Ona mówi przecież o nas samych i o naszym świecie - mówi Katarzyna Jankowiak-Gumna** z ABC Gallery. - Naszym atutem jest możliwość poznania artysty lub artystki, śledzenia ich działalności, rozmawiania z nimi. Bo kupno pracy to nie tylko kupno konkretnego obiektu - dodaje Agata Rodríguez*** z Rodríguez Gallery. Z poznańskimi galerzystkami rozmawia Dorota Żaglewska****.

Czytaj artykuł

Kupujmy sztukę! Nie po omacku, nie za wszelką cenę, nie byle gdzie. Jeśli nas stać, to znaczy, że musimy się w kupowaniu podszkolić. Jeśli nie stać, pomyślmy, czy jest tak na pewno? Ciekawa studencka grafika może być początkiem wspaniałej kolekcjonerskiej przyjaźni z pięknymi przedmiotami. Bo inwestycja w sztukę jest dobrą inwestycją tylko wtedy, kiedy nie jest jedynie inwestycją.

Czytaj artykuł

Po tysiącach prób i pobudek  Nyles nie poszukuje już wyjścia z pętli czasowej, tylko rozpoczyna dzień od piwa i wylegiwania się na materacu w basenie, no a potem to już imprezowe z górki na pazurki - o filmie Palm Springs pisze Przemysław Toboła.

Czytaj artykuł

Wspólna akcja poznańskich miejskich instytucji kultury Siła w nas! to oddolna inicjatywa piętnastu poznańskich instytucji kultury. Jej celem akcji jest zwrócenie uwagi na działalność miejskich jednostek kulturalnych w czasie pandemii.

Czytaj artykuł

- Kino jest po to, by pokazywać świat, w którym chcesz żyć - powiedział w jednym z wywiadów podczas wizyty we Wrocławiu reżyser Oliver Laxe. Jeśli odczytać te słowa dosłownie, to dwukrotnie nagrodzony w Cannes twórca marzy o powrocie do korzeni - do hiszpańskiej Galicji, skąd pochodziła jego matka. To tam bowiem umieścił akcję Siły ognia - dotychczas ostatniego nakręconego przez siebie filmu, w którym porządek natury odzwierciedla naturę człowieka.

Czytaj artykuł

Ostatni dzień roku to czas szampańskiej zabawy, noworocznych postanowień i wspomnień z mijającego roku. Poznańskie Muzeum Instrumentów Muzycznych tradycyjnie proponuje spojrzenie w przeszłość- podczas Tegorocznego Koncertu Sylwestrowego zagra zespół Très Animé specjalizujący się w muzyce barokowej.

Czytaj artykuł

Przed wybuchem II wojny światowej niemieckie służby wywiadowcze przygotowały "list gończy", na którym znalazły się nazwiska ponad 60 tysięcy Polaków podejrzanych o wrogość wobec III Rzeszy. Umieszczono tam także nazwiska powstańców wielkopolskich.

Czytaj artykuł

Wykorzystali nieuwagę wartownika, a jeńców odziali w drewniane chodaki, by im nie uciekli. Zdobywcom Fortu Grolman z kompanii skautowej z pewnością nie zabrakło brawury.

Czytaj artykuł
1 189 Strona 190 191 192 193