Kultura w Poznaniu

Repertuar kin

Zimne ognie

Opis

Zimne ognie to unikalne w skali całej historii kina spojrzenie na II Wojnę Światową zperspektywy malutkiej i formalnie neutralnej Andory. Ten górski kraj, zamieszkaływtedy przez ledwie około 5 tysięcy mieszkańców, pełnił kluczową rolę korytarzaprzemytniczego między frankistowską Hiszpanią a Francją Vishy.

Czerpiąc ze swoich wielkich poprzedników - Victora Erice i nagrodzonej ZłotymNiedźwiedziem Carli Simón, kataloński twórca Santi Trullenque maluje obrazcodzienności osadzonej w tradycji małej górskiej wioski w Andorze. Względny spokójzostaje zakłócony przez przybycie uciekającej przed nazistami grupy polskich Żydów zmatematykiem Marianem (Ksawery Szlenkier) na czele, którzy za wszelką cenę pragnądostać się do Hiszpanii. Pogonią dowodzi bezwzględny i krwawy Lars Günther (DanielHorvath), który nie cofnie się przed niczym by ich znaleźć i zamordować.

Nagłe wdarcie się wojny w ubogą i nudną codzienność mieszkańców staje sięmomentem próby dla ludzkich charakterów i moralności, a na jaw zaczynająwychodzić dawno skrywane sekrety.

Polakowi na ekranie towarzyszy doborowa obsada z laureatką Srebrnej Muszli nafestiwalu w San Sebastian - Gretą Fernandez na czele.

materiały dystrybutora: Mayfly Sp. z o.o.

Szukaj opisu