Kultura Poznań.pl

Kultura

opublikowano:

Znamy zwycięzców 25. MFFD OFF CINEMA!

Znamy zwycięzców 25. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych Off Cinema - to Film balkonowy Pawła Łozińskiego w kategorii długiego metrażu i Piach Bartosza Tryzny w kategorii krótkiego metrażu. Nagroda Publiczności trafiła w tym roku do wspomnianego Filmu balkonowego iKiedy zabraknie ryb Gosi Juszczak - tu filmy również konkurowały w dwóch kategoriach: długiego i krótkiego metrażu.

. - grafika artykułu
Fot. M.Kaczyński © CK ZAMEK

Jury konkursu filmów długometrażowych w składzie: Maciej Cuske (przewodniczący), Zuzanna Solakiewicz i Yifan Sun po obejrzeniu trzynastu filmów konkursowych postanowiło przyznać:

Złoty Zamek i nagrodę pieniężną w wysokości  8 tys. zł - filmowi Film balkonowy, reż. Paweł Łoziński, Polska 2021: "Za odwagę pójścia pod prąd w rzemiośle dokumentalnym, a jednocześnie szczerą ciekawość i przygodę w poszukiwaniu sensu życia.  Między dwoma drzewami zobaczyliśmy intymne portrety, sąsiadów i przechodniów, znajomych i nieznajomych - obraz polskiego społeczeństwa. Ten film daje nadzieję na wzajemne zrozumienie".

Srebrny Zamek i nagrodę pieniężną w wysokości  5 tys. zł - filmowi 1970, reż. Tomasz Wolski, Polska 2020: "Za wnikliwą analizę filmową, która sprawia, że możemy wejść w perspektywę aparatu władzy, która dusi potrzebę wolności. Za film, który opowiada o historii, a jest wciąż aktualny i może przestrzec przed konsekwencjami tego, co się dzieje, gdy władza zapomina o podstawowych potrzebach i prawach obywateli".

Brązowy Zamek i nagrodę pieniężną w wysokości 3 tys. zł - filmowi Ostatni, reż. Fariz Ahmadov, Azerbejdżan 2021: "Za wyłowienie pojedynczej historii człowieka i czułe towarzyszenie mu w zmierzchu życia na samotnej wyspie. Za malarski, poetycki obraz kinowy i ucztę duchową zamkniętą wokół rytuału życia i śmierci".

Ponadto Jury przyznało Wyróżnienie (niewymagane) filmowi Dani Karavan. Bez taryfy ulgowej, reż. Barak Heymann, Izrael 2021.

Jury konkursu filmów krótkometrażowych 25. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych Off Cinema w składzie: Piotr Stasik (przewodniczący), Petr Vlček i Patrycja Polkowska po obejrzeniu osiemnastu filmów konkursowych postanowiło przyznać:

Złoty Zamek i nagrodę pieniężną w wysokości 8 tys. zł - filmowi Piach, reż. Bartosz Tryzna, Monika Stpiczyńska, Polska 2021: "Kreacyjna opowieść o budowie drogi, która staje się ciepłą, groteskową przypowieścią o życiu".

Srebrny Zamek i nagrodę pieniężną w wysokości 5 tys. zł - filmowi Mury, reż. Andrei Kutsila, Białoruś 2020: "Prosta, ale przejmująca rejestracja osób czekających przed więzieniem w Mińsku na swoich bliskich, staje się opowieścią o mechanizmach działania totalitarnego państwa i poczuciu bezsilności".

Brązowy Zamek i nagrodę pieniężną w wysokości 3 tys. zł - filmowi Trochę raju, reż. Andrzej Cichocki, Polska 2020: "Ciepła obserwacja życia codziennego śląskiej rodziny, przypominająca o tym, że prostemu życiu bliżej jest do wiersza".

Wyróżnienie w tej kategorii trafiło do Kiedy zabraknie ryb, reż. Gosi Juszczak, Hiszpania 2021: "Kryzys uchodźczy pokazany z osobistej perspektywy mieszkańców najmniejszego państwa Afryki".

Nagroda Publiczności powędrowała w tym roku do Filmu balkonowego, w reż. Pawła Łozińskiego (długi metraż) i Kiedy zabraknie ryb w reż. Gosii Juszczak (krótki metraż).

Laureatem Platynowego Zamku za całokształt twórczości został reżyser Jacek Bławut, autor takich filmów dokumentalnych jak m.in. Kostka cukru, Kraj urodzenia czy Born dead.

oprac. red.